Jak dbać o wrażliwe zęby – poradnik

Wszyscy wiemy jak istotne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Warto pomyśleć o wyborze odpowiedniej pasty do zębów oraz szczoteczki.

Wybór preparatów do higieny jamy ustnej

Dobra pasta wybielająca delikatnie usuwa nalot z zębów i jednocześnie nie uszkadza szkliwa. Z drugiej strony pasta do zębów wrażliwych (np Colgate) łagodzi ból i wzmacnia szkliwo zębów, by uchronić je przed kolejnymi przykrymi przypadłościami. W przypadku wrażliwych zębów najlepiej sięgnąć po produkt o szerokim spektrum działania: jednocześnie wzmacniającym szkliwo oraz dziąsła, jak i delikatnie wybielającym. Warto zwrócić uwagę, aby szczoteczka do zębów posiadała miękkie włókna, przeznaczone specjalnie o tego rodzaju zębów. W przypadku płynu do płukania należy wybrać ten z dodatkowo zawartością fluorku wzmacniającego szkliwo.

Techniki szczotkowania

Najważniejsze jest systematyczne mycie zębów po każdym posiłku. Wiele osób popełnia błąd, kiedy podczas mycia zębów wykonuje poziome ruchy szczoteczką zamiast pionowych. To właśnie mycie zębów z góry na dół pomaga usuwać wszelkie zanieczyszczenia, zwłaszcza tych z przestrzeni między-zębowych. Szczoteczkę należy trzymać pod kątem 45 stopni. Jeśli resztek pokarmu nie uda się usunąć przy pomocy pasty i szczoteczki, to należy sięgnąć po nić dentystyczną. Kawałek nici obwija się wokół dwóch palców, a jej środek wkłada między zęby i delikatnie porusza. Bardzo dużo bakterii zgromadza się na języku, dlatego ważne jest, by podczas mycia zębów przy pomocy specjalnej końcówki dokładnie go oczyścić. Na sam koniec powinno się przepłukać jamę ustną specjalnym płynem oczyszczającym, by dłużej utrzymać efekt czystości i świeżości. Cały zabieg nie powinien trwać krócej niż pięć minut, w tym przynajmniej 3 minuty dokładnego szczotkowania zębów.

Tego unikaj!

Osoby z nadwrażliwością zębów powinny unikać określonej grupy pokarmów, które w swoim składzie zawierają duże ilości cukru oraz posiadają kwaśny smak. To właśnie te dwa czynniki w szybki sposób prowadzą do erozji szkliwa, w konsekwencji powodując bóli uczucie dyskomfortu. Warto wzbogacić codzienną dietę w produkty zawierające wapń oraz fluor, czyli m.in. mleko, jajka i ryby. W przypadku dzieci, które często podjadają różne słodkie rzeczy, warto sięgnąć po pastę neutralizującą kwasy cukrowe, które gromadzą się w płytce nazębnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *