Jak kąpać noworodka?

A co, jeśli płyn do kąpieli dla niemowląt, który dostaliśmy w prezencie będzie maluszka uczulał? Pytania mnożą się z zaskakującą prędkością, przyprawiając rodziców o ból głowy: od samego początku chcieliby być doskonali, najlepsi na świecie, a tu tak banalna materia jak kąpiel i człowiek czuje się bezradny.

Jak kąpać niemowlę?

Sprawa jest prostsza niż się wszystkim wydaje. Współcześni rodzice mają do dyspozycji rewelacyjne wanienki i wiaderka kąpielowe, które zadowolą najbardziej wymagającego niemowlaka. W zależności od upodobań małego człowieka możemy zafundować mu długą kąpiel w wanience pełnej piany, albo posiadówkę w wiaderku kąpielowym, które nam – dorosłym wydaje się szczytem niewygody, tymczasem maluchom przychyla nieba. W pozycji przypominającej embrionalną czują się bezpieczne i spokojne. Oczywiście warunkiem udanej kąpieli jest nie tylko odpowiedni sprzęt, ale także, a może przede wszystkim płyn do kąpieli dla dzieci. Nie, nie wystarczy wlać do wanienki albo wiaderka ten sam płyn, którego używają starsi domownicy. Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna, łatwo ulega przesuszeniu i zaczerwienieniu. Preparaty stworzone z myślą o najmłodszych kąpielowiczach zawsze są delikatniejsze od preparatów dla dorosłych – nie zawierają zbędnych barwników, substancji zapachowych czy innych substancji alergizujących skórę. Warto sięgać po te sprawdzone, uznane przez pokolenia rodziców, jak płyn do kąpieli i mycia ciała 2w1 Johnson’s Baby.

plyn-do-kapieli-dla-dzieci

Przepis na idealną kąpiel

Czy można stworzyć przepis na idealną kąpiel niemowlęcia? Oczywiście.

  1. Wybierz wanienkę lub wiaderko kąpielowe – kieruj się nie tylko estetyką przedmiotów, ale przede wszystkim preferencjami maluszka.
  2. Napełnij wodą o odpowiedniej temperaturze: o tym, czy jest odpowiednia poinformuje cię termometr do wody albo… łokieć w niej zanurzony.
  3. Dodaj do wody odrobinę płynu do kąpieli dla niemowląt. Przyjemny zapach na pewno wypełni łazienkę i okolice…
  4. Przygotuj wszystko, co potrzebne ci będzie po wyjęciu maluszka z kąpieli: ręczniki, pieluszki, oliwkę/krem, piżamkę/pajacyk… Dużo tego, prawda?
  5. Zaproś maluszka do kąpieli: w twoich wielkich dłoniach czuje się pewny i bezpieczny, dlatego nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów – delikatnie zamocz jedną stópkę, drugą… Intuicja i dziecko najlepiej podpowiedzą ci co dalej.
  6. „Odmoczonego” bobasa zawiń w miękki ręcznik i jeszcze chwilę z nim pogawędź: to jedna z najprzyjemniejszych chwil wieczoru – wszystko poszło gładko, wszyscy jesteście odprężeni, uśmiechnięci, spokojni.


Mistrzostwo świata w kąpaniu niemowląt

Nie spodziewaliście się, że pójdzie tak gładko? Pierwsza kąpiel niemowlaka to dla wielu rodziców wydarzenie przykre i stresujące. Niepotrzebnie: każdy rodzic doskonale sprawdza się w swej nowej roli. Dziecko instynktownie czuje, że mama i tata nie robią mu krzywdy, a mama i tata naprawdę nie muszą być mistrzami w gimnastyce artystycznej, by poradzić sobie z kąpielą najmłodszego członka rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.