Sposoby na niemowlęce odparzenia

Odparzenia są przykrą dolegliwością i zdarzają się większości dzieci. Najczęstszymi przyczynami powstawania odparzeń są: wrażliwa skóra niemowlęcia (zbyt cienki płaszcz lipidowy), przedłużony kontakt skóry z moczem i kałem (dotyczy to zarówno pieluszek jednorazowych, jak i wielorazowych), nieodpowiednia higiena, a latem również wysokie temperatury. Zróbmy zatem wszystko co w naszej mocy, aby nie dopuścić do powstania odparzeń u naszego niemowlaka – w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.


Zapobiegamy

Niewinne z pozoru odparzenia u niemowląt mogą rozwinąć się w pieluszkowe zapalenie skóry, których leczenie wymaga pomocy lekarza. Profilaktyka odparzeń oraz łagodzenie ich objawów (jeśli jednak się pojawią) pozwalają więc ustrzec dziecko przed bólem, a nas przed nieprzespanymi nocami. O czym musimy pamiętać? Najważniejsze jest regularne przewijanie dziecka (optymalnie co 2 – 3 godziny, a bezzwłocznie po zrobieniu przez niemowlaka kupki) oraz staranna higiena pupy (każdorazowo przy zmianie pieluchy, np. przy pomocy nawilżonych chusteczek). Do pielęgnacji skóry należy wybrać odpowiednie kosmetyki – maść lub krem na odparzenia. Trzeba również dbać o nawilżenia delikatnej skóry dziecka używając balsamów lub oliwek (wyłącznie sprawdzone produkty przeznaczone do pielęgnacji dzieci) oraz kapiąc malucha w wodzie z dodatkiem emolientu.

odparzenia-u-niemowlat400

Smarujemy

Wybierając kosmetyki dla dziecka, zwróćmy uwagę na ich jakość, skład oraz przeznaczenie. Pudry i zasypki, a dokładnie ich nadmiar zbity w grudki – może powodować podrażnienia. W profilaktyce odparzeń postawmy więc na sprawdzony krem, który posiada właściwości ochronne, kojące i regenerujące, a w jego składzie nie znajdziemy substancji zapachowych, czy barwników. Dobrą propozycją są produkty marki Bepanthen. Produkt podstawowy to Bepanthen Baby Maść Ochronna – chroni skórę dziecka przed podrażnieniami i odparzeniami, ma lekką konsystencję, dzięki której łatwo się nakłada, a skóra może swobodnie oddychać. Krem Bepanthen Plus to produkt leczniczy, który należy stosować w miejscu uszkodzenia skóry – chroni przed zakażeniem, zawarte w nim składniki antyseptyczne odkażają, a prowitamina B5 przyspiesza regenerację skóry. Na wyjątkowo suchą skórę (również w wypadku: atopowego zapalenia skóry, skórnych reakcji alergicznych oraz egzemy) można zastosować Bepanthen Sensiderm Krem – łagodzi świąd i zaczerwienienia oraz odbudowuje uszkodzoną warstwę ochronną skóry (płaszcz lipidowy). Bepanthen Derm Krem to emolient regenerujący suchą skórę po ekspozycji na słońce – przyda się zwłaszcza wiosną i latem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *