Mylisz się. Prawdopodobieństwo zarażenia wirusem HIV już dawno przestało tak zwanym grup ryzyka. Współcześnie mówi się o ryzykownych zachowaniach seksualnych, do których należy przede wszystkim seks z przypadkowych partnerem bez prezerwatywy.

Kondom chroni nie tylko przed zajściem w ciąże, ale także przed chorobami przenoszonymi droga płciowa, a do takich właśnie należy AIDS. Wirusem HIV nie można się zarazić przez podanie ręki ani pocałunek, ale przez kontakt z krwią, spermą wydzieliną z pochwy. Według najnowszych badań kobiety 2,5 raza częściej zarażają się HIV niż mężczyźni.

Wynika to z faktu, ze powierzchnia błony śluzowej narządów płciowych kobiet jest większa niż mężczyzn. Jeśli kobieta ma w pochwie jakieś infekcje, mikrourazy , pęknięcia czy nadżerki staję się bardziej narażona na przejęcie wirusa. Po za tym nasienie przebywa w jej organizmie dość długo.

Często wirus HI przez lata pozostaje utajniony, nie dając żadnych objawów chorobowych, więc wiele zakażonych osób nawet nie podejrzewa u siebie jego obecności. Pamiętaj, każdy Twój partner seksualny może być nosicielem wirusa HIV. Nawet jeśli twój mąż jest jedynym mężczyzna z jakim spałaś, nie znaczy ze cię ten problem cię nie dotyczy. Jeśli bowiem cię zdradza, może się zdarzyć ze zarazi siebie a potem ciebie. Do tego, by się zarazić, wystarczy jeden stosunek z osobą chorą.

Co wiec powinnaś robić żeby się nie zarazić? Przede wszystkim unikaj przypadkowych stosunków seksualnych, zwłaszcza pod wpływem alkoholu. A jeśli już do nich dojdzie, to staraj się używać prezerwatyw. Aby ją nawilżyć nie stosuj jednak substancji na bazie tłuszczu, gdyż niszczy on ochrona powierzchnie prezerwatywy. Zadbaj tez aby kondomy nie były przeterminowane i miały atest MZiO lub MZ. Jeśli spotykasz się z kimś, to przed rozpoczęciem stosunków seksualnych zróbcie sobie badania na obecność wirusa.

Autor: Żaneta Firlej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *