Jak stworzyć dziecku własne królestwo w przydomowym ogrodzie?

Wakacje we własnym ogrodzie lub na działce nie muszą być dla dziecka nudne i nieatrakcyjne. Kącik dziecięcy w ogrodzie może sprawić, że nasi milusińscy zapomną o smartfonach i tabletach. Jeśli masz ogród lub działkę zobacz, jak sprawić, by taki kącik był atrakcyjny i jaki sprzęt w nim ustawić.

Dlaczego warto wygospodarować dla dzieci osobny kącik w ogrodzie?

Zabawy dziecięce na ogół są głośne, a przecież w ogrodzie wszyscy jednakowo chcą odpocząć. To pierwszy powód, dla którego warto wygospodarować dla dzieci osobną przestrzeń. Ponadto strefa, w której bawią się dzieci, będzie narażona na zniszczenia i trzeba wziąć to pod uwagę. W kąciku dziecięcym trawa ma prawo być pognieciona lub wykopana, dzieci mogą też wydeptać na niej ścieżkę.

Kością niezgody między dziećmi a dorosłymi bywa też porządek. Jeśli dzieci nie dostaną miejsca dla siebie, jest więcej niż pewne, że zabawki będą „wędrowały” po całym ogrodzie.

Mały domek ogrodowy z drewna cedrowego, fot. Ogrodosfera.pl

Plac zabaw, trampolina, czy basen – co powinno się znaleźć w kąciku dla dzieci?

Większość maluchów i nastolatków odpowie zapewne, że wszystko się przyda, ale gdy przyjrzymy się bliżej ich potrzebom, łatwo ustalimy priorytety.

Najmłodsze dzieci potrzebują piaskownicy, w której będą mogły się bawić. Ucieszy ich też niewielki, kolorowy domek z plastiku. Basen będzie raczej niedużym i płytkim basenikiem, bardzo przydatnym w sezonie letnim.

Średniaki z pewnością ucieszą się z trampoliny (zgodnie z zaleceniami lekarzy mogą na niej skakać dzieci, które ukończyły szósty rok życia) i przydomowego placu zabaw. Piaskownica w tym wieku schodzi na drugi plan, warto więc skonsultować z dziećmi, czy będzie potrzebna. Niektóre gotowe place zabaw mają w zestawie piaskownice. Domki dla dzieci w ogrodosfera.pl to także wersje drewniane w całkiem słusznych rozmiarach. Starsze dzieci chętnie zakładają w nich swoje bazy.

Nieco większy basen na pewno ucieszy nastolatków. Jeśli w ogrodzie jest miejsce, można ustawić taki specjalnie dla nich. Nastolatki także chętnie korzystają z trampoliny, natomiast place zabaw cieszą się wśród nich mniejszym zainteresowaniem. 

W ostatnich latach bardzo modne stało się kreatywne aranżowanie przydomowych placów zabaw. Kącik sensoryczny, tor przeszkód, przydomowa ścianka wspinaczkowa, place zabaw DIY to tylko niektóre przykłady.

Duży drewniany plac zabaw, fot. Ogrodosfera.pl

Jakie rośliny posadzić i posiać w kąciku dla dzieci?

Miejsce, w którym będą się bawiły dzieci, powinno być wysiane trawą. Na pewno chętnie będą biegały po niej boso, dlatego trawa powinna być miękka i regularnie przycinana.

W pobliżu kącika dla dzieci nie powinno być żadnych roślin trujących ani kolczastych. Miłośnicy róż muszą pogodzić się z myślą, że w strefie dla dzieci zabraknie ich ulubionych kwiatów.

Które rośliny są trujące? W zasadzie żadnych nie powinno się jeść i warto uczulać na to dzieci już od najmłodszych lat. Nawet jedzenie niedojrzałych warzyw i owoców może powodować ból brzucha. Stricte trujący jest bluszcz pospolity, rododendrony, azalie, owoce konwalii. Zamiast nich lepiej posadzić dzieciom truskawki, o które będą mogły samodzielnie dbać, a później zbierać owoce.

Drewniany domek dla dzieci ze zjeżdżalnią, fot. Ogrodosfera.pl

Jak zapewnić dzieciom cień w ogrodzie?

Dzieci nie powinny przebywać długo na słońcu, warto zadbać, by ich kącik był odpowiednio ocieniony. Jest na to kilka sposobów:

  • wysokie drzewa liściaste – jeśli w ogrodzie są takowe, warto zorganizować kącik w ich pobliżu,
  • żywopłoty od strony południowej, dobrze sprawdzą się tuje lub bukszpany,
  • namiot ogrodowy dla dzieci,
  • markiza lub parasol,
  • altanka ogrodowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *