Problem pedofilii jest bardzo bolesny, trudno o tym rozmawiać. Nie wolno jednak udawać, że go nie ma. Wręcz przeciwnie, powinnaś zrobić wszystko, by uchronić przed nim swoje dziecko.

Do rozmowy z dzieckiem starannie się przygotuj. Z kilkulatkiem powinnaś porozmawiać kilka razy-  nie możesz go straszyć ani męczyć długą rozmową. Musi mieć czas, by przyswoić sobie wiadomości, wymyślić pytania. Najpierw wytłumacz mu, że jego ciało jest wyłącznie jego własnością: nikt nie może  go dotykać. Nie powinien też pokazywać intymnych części ciała. Nazwij je po imieniu i nie ucz dziecka fałszywego wstydu. Powiedz też, że jeśli dorosły namawia  je by miało przed tobą tajemnice, jest to złe. Poproś by wszystko Ci mówiło. Musisz pokazać dziecku, ze może ci zaufać. Nie dopuść do tego by bało mówić co prawdę. Wyjaśnij mu ze by nie brało od nikogo obcego słodyczy, nie rozmawiało z obcymi, nie wsiadało z nim do samochodu. Naucz mówić malca „nie”; nie tłumacz, że dorosłych trzeba zawsze słuchać –  dotyczy  to przecież wybranych osób. Uszanuj tez jego wole, gdy mówi : nie łaskocz mnie, nie chce by ciocia mnie przytulała.

Dzieci nie zawsze chcą i potrafiło powiedzieć , ze dzieje się coś złego. Nie do końca rozumieją sytuację, czasem boją się, ze rodzice przestaną je kochać, ukarzą je!

Koniecznie porozmawiaj z dzieckiem, gdy zauważysz, że:

  • nagle zaczęło się interesować ciałem swoim i innych. Mówi o seksie lub włącza ten element do zabawy.
  • Nie chce się przy tobie rozbierać, jest wrażliwe na dotyk
  • Nagle zaczęło się bać ciemności, nie chce spać samo
  • Stracił apetyt, jest osowiałe, boi się obcych, ma problemy z koncentracją
  • Nie chce chodzić na podwórko, do przedszkola.

Gdy coś zaniepokoi cię w zachowaniu dziecka, interweniuj. Zrób to spokojnie i rozważnie. Okaz dziecku dużo czułości, daj do zrozumienia ze je kochasz, zapytaj czy nie chce ci o czymś opowiedzieć. Pamiętaj, że dziecko nie może czuć się winne.

Skorzystaj z pomocy specjalistów. Przede wszystkim wybierz się z dzieckiem do psychologa. Jeśli zauważysz że dziecko ma obrażenia fizyczne, idź z nim do lekarza. Zgłoś ten fakt na policje, bo nie tylko ta sprawa dotyczy twojego dziecka ale może to spotkać inne dzieci.

Pogotowie Ogólnopolskie Niebieska Linia 0 801 12 00 02;  0 22 666 00 60

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *