Jeśli czujesz potrzebę podzielenia się swoimi troskami, ale na razie nie chcesz rozmawiać o tym z partnerem – wybierz swojego domowego lekarza. Może być to także znajomy internista lub pediatra. Najważniejsze jest to, abyś czuła się przez tego doktora rozumiana i mogła mu zaufać. Zdecydowanie zbyt wiele kobiet niepotrzebnie zwleka z prośbą o pomoc. Zachęcamy do większej otwartości w kontaktach z lekarzami i pielęgniarkami środowiskowymi!

Nie obawiaj się zadawać lekarzowi pytań. Mów o swoich odczuciach, o tym co cieszy i niepokoi. Dodatkowo zbieraj informacje na temat depresji poporodowej, szukaj w internecie, w książkach poświęconych macierzyństwu. W miarę możliwości postaraj się zapisywać zaobserwowane u siebie symptomy i reakcje, a potem porozmawiaj o nich w gabinecie. Postaraj się przypomnieć sobie czy doświadczałaś podobnych stanów w przeszłości? A może wcześniej cierpiałaś z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Może w Twoim życiu wydarzyło się ostatnio coś nowego i stresującego?
Opowiedz o tym lekarzowi!

Upewnij się, że lekarz rozumie co naprawdę czujesz. Jeśli nawet ciężko Ci o czymś mówić, próbuj mimo to. Powiedz doktorowi o natrętnych myślach, choćby były najbardziej przerażające i o powtarzających się symptomach. Lekarz potraktuje to wszystko jako objawy choroby, z pewnością nie będzie oceniał Cię jako matki. Bo nawet super-mamy mają prawo czasami czuć się źle!

Nie pozwól aby obawy co do tego jak możesz być odebrana, przeszkodziły Ci w opowiedzeniu o Twoich problemach. Nikt nie przyklei Ci etykietki "wariatka" albo "zła matka" bez względu na to co o sobie powiesz! Nie stresuj się dodatkowo swoim wyglądem czy udawaniem na siłę, że wszystko jest w porządku. Zaprzeczanie i tuszowanie rzeczywistych problemów nie tylko w niczym nie pomaga, ale niepotrzebnie utrudnia proces zdrowienia.

Poproś doktora o skierowanie na badania tarczycy i przeprowadzenie kompleksowych badań, aby wyeliminować ewentualne fizyczne dolegliwości.

Jeśli Twój lekarz zasugeruje konsultacje z psychiatrą i ewentualne leczenie antydepresantami, nie obawiaj się wypytać go o wszystkie szczegóły. Nieważne jak "bezsensowne" Ci się te pytania wydadzą – masz prawo wiedzieć wszystko. Pamiętaj, że każda decyzja dotycząca farmakologii musi być z Tobą wcześniej uzgodniona. Upewnij się, że Twój lekarz jest dobrze poinformowany i że będziesz mogła liczyć na kontakt z nim w każdej chwili.

Zaplanuj wspólnie z lekarzem/lekarzami swój dzień tak, aby uwzględnić potrzeby zarówno Twoje, jak i dziecka. Zastanówcie się wspólnie jak wygospodarować trochę wolnego czasu tylko dla Ciebie. Włącz w swoje rozmowy także partnera – on także ma prawo zadawać szczegółowe pytania.

Pamiętaj, że objęta odpowiednią opieką lekarską, mogąc liczyć na wsparcie najbliższych i wierząc w powodzenie podjętych działań – wyzdrowiejesz!

Autor: Beata Banasiak-Parzych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *