Jak wybrać lodówkę, by być zadowolonym?

W każdym domu znajdziemy lodówkę, gdyż bez niej zepsułyby się nam produkty spożywcze, takie jak ryby, mięso, nabiał czy warzywa i owoce. Na rynku znajdziemy ogromny wybór i powinniśmy zastanowić się dobrze, jaki typ wybrać, by spełniał wymagania nawet największej rodziny. Wiele nowoczesnych lodówek ma dużo dodatkowych funkcji, których nie zawsze jesteśmy pewni. Jak wybrać odpowiedni model dowiesz się poniżej.

Różne typy lodówek na rynku

W sklepach można znaleźć kilka rodzajów lodówek: jednodrzwiowe, dwudrzwiowe zwane chłodziarko-zamrażarkami czy lodówki french door i multi door. Pierwszy z nich to najtańsze modele, zawierające przeważnie dwie półki. Można je znaleźć w każdej wysokości, od 100 do 203 cm. Innym typem są lodówki dwudrzwiowe. Najczęściej spotyka się je jako chłodziarko-zamrażarki, gdzie zamrażarka jest umieszczona u góry albo na dole.

W kategorii lodówek dwudrzwiowych znajdziemy także typ side by side, gdzie chłodziarka znajduje się po prawej stronie, a zamrażarka po lewej. Lodówki są większe i droższe. Lodówki french door posiadają zamrażarkę szufladową. Chłodziarka posiada parę otwierających się drzwi w przeciwnych kierunkach, dając dużą przestrzeń. Ostatnim rodzajem są lodówki multi door, które posiadają troje lub czworo drzwi. Także chłodziarka wyposażona jest w dwoje drzwi, a na dole znajdziemy kolejną komorę dla zamrażalnika. Więcej szczegółów na ten temat oraz rad, jak znaleźć wymarzoną lodówkę znajdziemy pod linkiem: https://kobieta.onet.pl/jak-kupic-lodowke-by-byc-zadowolonym/jsyxddp.

Aspekty, które warto uwzględnić przed kupnem

Przed kupnem lodówki warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest klasa energetyczna, czyli informacja ile nasze urządzenie wykorzysta prądu. W sprzedaży znajdziemy siedem klas energetycznych: D, C, B, A, A+, A++ oraz A+++. Najmniej oszczędne są lodówki o klasie D i najlepszą energooszczędnością wykazują się lodówki A+++. Klasa A+ potrafi zużyć o 20% mniej energii niż lodówka klasy D. Kolejnym ważnym parametrem jest poziom hałasu, który generuje lodówka. Średni poziom głośności wynosi 38 dB. Sprzęt produkujący hałas powyżej 40 dB utrudnia inne aktywności w tym sen. Warto także wziąć pod uwagę sposób otwierania drzwi lodówki, co przyda się już na poziomie planowania i rozmieszczenia mebli.

Umiejscowienie zamrażalnika odgrywa także istotną rolę. Możemy znaleźć lodówki z: dolnym lub górnym zamrażalnikiem, a także umiejscowionym wewnątrz. Dolny zamrażalnik pozwala na łatwiejszy dostęp do produktów, które znajdują się w chłodziarce i dzięki temu w zamrażarce mamy więcej miejsca. Zamrażalni u góry zostawia więcej miejsca chłodziarki. Trzeci typ można znaleźć w małych lodówkach. Istnieją także urządzeni chłodzące, które pozwalają ustawić oddzielnie chłodziarkę i zamrażalnik.

Ważnym aspektem jest także wybór agregatu. Najpopularniejszym typem są lodówki z jednym agregatem i termostatem, ponieważ chłodziarka i zamrażalnik działają jednocześnie. W przypadku dwóch agregatów i termostatów mamy szansę na niezależną pracę chłodziarki i zamrażalnika, co pozwala na ich tymczasowe wyłączenie. Dwa termostaty umożliwiają oddzielne ustawianie temperatury dla oby urządzeń, zmniejszając zużycie energii. Jeśli posiadamy jeden agregat i dwa termostaty nie możemy czasowo wyłączyć zamrażarki, ale termostat pozwala na regulację temperatury niezależnie od chłodziarki. Największy wpływ na koszt zakupu lodówki ma pobór energii, pojemność, umiejscowienie zamrażalnika, poziom generowanego hałasu, a także funkcje dodatkowe.

Nowoczesne technologie i funkcje

W nowoczesnych lodówkach można znaleźć wiele nowych technologii. Jedną z nich jest filtr i powłoka antybakteryjna, która zapobiega gromadzeniu się bakterii psujących żywność. Często znajdziemy taką funkcją pod nazwą Silver Protection albo Silver Nano.W wielu lodówkach znajdziemy także technologię dwóch obiegów, gdzie mamy do czynienia z równomiernym rozkładaniem się wilgotnego powietrza po chłodziarce i zamrażarce. Pożytecznym rozwiązaniem jest także system filtracji powietrza, który używa niepożądany zapach i zapobiega przenikaniu się zapachów w lodówce. Aktywna konwersja natomiast umożliwia zmianę zamrażalki w lodówkę.

Współczesne lodówki posiadają także dodatkowe funkcje jak dozownik wody, który umożliwia podpięcie wody do lodówki, gdzie przejdzie przez filtr bezpośrednio do dystrybutora. Można znaleźć także funkcję No Frost, czyli system bezszronowy, który działa tylko w chłodziarce lub zamrażalce. Niektóre lodówki dysponują także komorę niskich temperatur, która pozwala na utrzymanie temperatury w komorze na odpowiednim poziomie.

Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie LED, które gwarantuje wysoką widoczność i rzadko ulega awariom. Można spotkać się także z wymuszoną cyrkulacją powietrza, która pozwala na równomierne chłodzenie i spowalnia proces psucia się żywności. Jedną z nowszych technologii jest kostkarka z srusherem, czyli wbudowane urządzenie do robienia lodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *