Jak żyć z POChP – sposób na duszność

Jest to jednak stan,  nad którym można skutecznie zapanować, jeśli tylko zastosuje się odpowiednie działania. W cyklu porad Jak żyć z POChP przedstawiamy   technikę oddychania przez zwężone usta, która pozwala opanować dokuczliwą duszność.

Oddychanie przez zwężone usta jest najbardziej skuteczne podczas wykonywania wysiłku fizycznego- stwierdza prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu „Głęboki Oddech”. Dodaje także, że niektórzy chorzy potrafią korzystać z tej techniki w sposób instynktowny, pozostali natomiast muszą się tego nauczyć.

Podstawową czynnością, charakterystyczną dla tej techniki jest nabieranie powietrza przez nos i wydychanie go przez usta. Bardzo istotne jest , żeby podczas wydychania usta były ułożone jak do gwizdania. Takie ułożenie ust stwarza mianowicie pewien opór dla wydychanego powietrza , dzięki czemu rozszerzają się małe oskrzela wspierając tym samym wydech. W ten sposób wydech ulega wydłużeniu ułatwiając jednocześnie opróżnienie pęcherzyków płucnych, co z kolei pozwala wciągnąć więcej powietrza do płuc przy następnym wdechu.

Niewątpliwie warto przyswoić sobie poszczególne czynności charakterystyczne dla tej metody, żeby jak najszybciej i jak najskuteczniej poradzić sobie z przykrym objawem duszności. Należy też pamiętać, że kiedy zauważymy oznaki charakterystyczne dla duszności trzeba zwrócić się do swego lekarza, ponieważ- jak zauważa prof. Zieliński-  duszność jest najgorszym objawem POChP, a jej odczuwanie oznacza, że choroba jest już zaawansowana i wymaga stałego leczenia.

„Głęboki Oddech” – Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy
z firmą Adamed.

Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *