Jakie ubranka wybrać – wyprawka dla dziecka?

Większość młodych rodziców już na długo przed pojawieniem się na świecie maluszka kompletuje jego wyprawkę. Jest to zadanie trudne szczególnie dla mniej doświadczonych rodziców. Pojawia się pytanie – jakie ubranka powinny znaleźć się w wyprawce?

Na początku warto pamiętać o tym, że dziecko rośnie bardzo szybko. Z tygodnia na tydzień kupione ciuszki będą musiały być wymieniane na większe, dlatego kupowanie ich na zapas nie ma sensu. Warto odpowiednio wcześnie przygotować listę wyprawkową i ściśle jej przestrzegać.

Jaki rozmiar będzie najlepszy?

Największym dylematem przy wyborze dziecięcych ubranek jest nie tyle ich rodzaj, co rozmiar. Najmniejsze dostępne ubranka mają rozmiar 44. Jest on przeznaczony dla bardzo małych dzieci, szczególnie wcześniaków. Dla większości dzieci rozmiar ten będzie zbyt mały.

Jeśli noworodek jest drobnej budowy, odpowiedni będzie rozmiar 50. Jeśli natomiast niemowlę jest przeciętnej budowy, idealne będą ubranka w rozmiarze 56 lub nawet 62. Skąd wiedzieć, jak duże urodzi się dziecko?

Jedyną wskazówką są zdjęcia USG, jednak nawet one nie dadzą nam 100% pewności co do wielkości dziecka, dlatego kupowanie dużej ilości ubranek na zapas nie ma wielkiego sensu.

Jakie produkty wybrać?

W wyprawce powinny znaleźć się przede wszystkim body z krótkim i długim rękawkiem. To wyjątkowo wygodny rodzaj ubranek, szczególnie dla noworodków. Przydatne są także śpiochy i półśpiochy, kaftaniki i bluzeczki na chłodniejsze dni. Jeżeli do wyprawki dołączamy spodnie, pamiętajmy, by były luźne i nie krępowały ruchów maluszka.

Do wyprawki należy dołączyć pajacyki, czyli ubranko łączące w sobie bluzkę z długim rękawem ze spodniami. Nieodzowne są także czapeczki, zarówno te lekkie, używane np. po kąpieli, jak i te cieplejsze, na spacery w chłodniejsze dni. Jeżeli wyprawka przeznaczona jest dla dziecka urodzonego zimą, należy koniecznie uwzględnić w niej kombinezon.

Wymienione powyżej ubranka to podstawowa wyprawka dla maluszka. Można ją oczywiście poszerzyć o dodatkowe ubranka, warto jednak zachować umiar, bo niemowlę bardzo szybko wyrasta z zakupionych ciuszków i stają się one bezużyteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *