Jeanine – pigułka antykoncepcyjna


Jeanine – skład
Każda z 21 tabletek zawiera 30 mikrogramów etinylestradiolu (estrogen) i 2 miligramy dienogestu (progestagen). Dawka estrogenu jest klasyczna, doskonale znana z innych preparatów. Większość pigułek zawiera taką samą dawkę. Jeanine wyróżnia drugi składnik – dienogest, którego nie zawiera żadna inna pigułka antykoncepcyjna na świecie.

Dienogest, nazywany w literaturze "gestagenem hybrydowym”, łączy w sobie właściwości dwóch różniących się budową chemiczną grup progestagenów, stosowanych do tej pory w doustnych środkach antykoncepcyjnych. Charakteryzuje się wysoką biodostępnością po podaniu doustnym, nie ulega kumulacji w organizmie kobiety, zapewnia dobrą stabilność, oraz silnie działa na endometrium.

Skuteczność antykoncepcyjna Jeanine
Jeanine jest bardzo skuteczną pigułką antykoncepcyjną. W największym z badań, obejmującym aż 16 087 kobiet, 92 146 cykli obserwacji – skalkulowano index Pearla na poziomie 0,14. Po wykluczeniu sytuacji związanych z ewidentnymi błędami w dawkowaniu, skorygowany wskaźnik wynosi 0,09.

Bezpieczeństwo stosowania Jeanine
Dienogest, zawarty w Jeanine, wyróżnia się bardzo krótkim okresem półtrwania i jest szybko eliminowany z organizmu. Okres półtrwania dienogestu wynosi 9 godzin. Dla porównania wskaźnik ten dla norgestimatu (składnika innej dostępnej w Polsce pigułki) wynosi 58 godzin. Tak więc dienogest nie będzie się kumulował w organizmie kobiety a krwawienia odpowiadające miesiączce powinny być w czasie stosowania Jeanine bardzo regularne. Ze względu na bezpieczeństwo stosowania i skuteczność antykoncepcyjną Jeanine pod nazwą Valette jest obecnie najczęściej stosowaną pigułką hormonalną w Niemczech.

Krwawienia
Podczas stosowania wszystkich doustnych środków antykoncepcyjnych, także Jeanine, może wystąpić nieregularne krwawienie (plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe), zwłaszcza w pierwszych miesiącach przyjmowania tabletek. Dlatego właściwa ocena przyczyny występowania nieregularnych krwawień możliwa jest dopiero po okresie adaptacyjnym organizmu, trwającym około trzy cykle.

Parametry metaboliczne
Dienogest jest wysoce selektywnym progestagenem – prawie nie stymuluje receptorów specyficznych dla innych hormonów. W osoczu nie zmienia sposobu transportu innych hormonów a więc nie zmienia ich siły działania. W efekcie parametry lipidowe pozostają w granicach normy, wykazując tylko minimalne zmiany, które można interpretować jako korzystne – np. wzrost frakcji tak zwanego dobrego cholesterolu (HDL). Badania parametrów wątrobowych nie wykazały najmniejszych oznak uszkodzenia tego narządu.

Stan skóry i włosów
Jeanine ma często pozytywny wpływ na stan skóry i włosów. W badaniu aż 97% kobiet potwierdza korzystny wpływ stosowania Jeanine na stan przetłuszczających się włosów, tłustej skóry a nawet na przebieg trądziku. Efekt ten jest wynikiem działania zarówno składnika estrogennego jak i progestagenu o właściwościach antyandrogennych.

Powrót płodności
Ważną cechą idealnej metody planowania rodziny jest całkowita odwracalność efektu antykoncepcyjnego. W jednym z badań prowadzono obserwację kobiet przerywających antykoncepcję w celu zajścia w ciążę. Już w pierwszym miesiącu po odstawieniu Jeanine zaszło w ciążę aż 27% kobiet, a w ciągu pierwszego roku obserwacji prawie wszystkie – 95%. Szybki powrót płodności po odstawieniu Jeanine nie zależy od długości stosowania tej metody planowania rodziny.

Źródło: inf.prasowa Schering AG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *