Karmienie piersią: co jeść w pierwszych tygodniach po porodzie?

Karmienie piersią to naturalny proces – kobiece ciało przygotowuje się do produkcji pokarmu już w ciąży, a dziecko od urodzenia szuka brodawki, aby zacząć ssać mleko. Mimo to, wokół tematu karmienia piersią narosło wiele mitów, które sprawiają, że świeżo upieczona mama czuje się zagubiona. Dlatego matki często nie wiedzą jakie produkty są dozwolone, a jakie zakazane w ich diecie.

Dieta w pierwszych tygodniach po porodzie

Jest wiele rekomendowanych, odradzanych oraz kategorycznie zakazanych produktów podczas karmienia piersią – co zatem jeść w pierwszych tygodniach po porodzie?

Po urodzeniu dziecka dieta mamy powinna być lekkostrawna, dobrze zbilansowana oraz bardzo urozmaicona. Takie wymagania wynikają z tego, że organizm kobiety po dziewięciu miesiącach ciąży zakończonych często trudnym porodem jest zmęczony.

Dlatego do regeneracji potrzebuje wartościowych składników odżywczych, które nie tylko wzmocnią ciało i uzupełnią brakujące witaminy. W okresie karmienia piersią jest to szczególnie ważne, ponieważ dziecko ssąc pierś, pozbawia matkę ważnych substancji odżywczych. Jeśli mama je zdrowo, dba nie tylko o siebie, ale także o malucha.

W pierwszych tygodniach po porodzie:

  • pij dużo wody – ok. 3-4 litrów na dobę,
  • jedz kolorowe posiłki, pełne surowych lub gotowanych warzyw i owoców,
  • codziennie spożywaj dobrej jakości mięso, w tym ryby,
  • nie zapominaj o przetworach mlecznych, takich jak jogurty, sery i kefiry,
  • uzupełniaj dietę o zdrowe roślinne tłuszcze pochodzące z olejów, ziaren i orzechów.

Połóg to nie jest odpowiedni czas na wprowadzenie restrykcyjnych diet. Jeśli dasz swojemu ciału czas na powrót do równowagi i pełni sił, odwdzięczy się pięknym wyglądem i zdrowiem.

Produkty, które należy wyeliminować z diety matki karmiącej

Jako odpowiedzialna mama musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie dostępne produkty na rynku służą tobie i twojemu dziecku. Wśród tych, których trzeba unikać, znajdują się:

  • wysoko przetworzona żywność, np. parówki, dania instant, konserwy, serki topione,
  • fast-foody, czyli frytki, hamburgery, zapiekanki, hot-dogi,
  • wysoko słodzone produkty, takie jak dżemy, kremy do kanapek, sklepowe słodycze, słodkie napoje.

Niewskazane są także herbatki z szałwii i mięty. Substancje zawarte w tych ziołach mogą wpływać na zmniejszenie produkcji pokarmu.

Produkty wspierające powrót do zdrowia po porodzie

Na rynku istnieje szereg produktów przeznaczonych dla kobiet po porodzie i karmiących piersią. Jednym z chętnie wybieranych jest Femaltiker. To 12 saszetek, które kobieta powinna spożywać dwa razy dziennie dla pobudzenia efektywności laktacji.

Jako świeżo upieczona mama na pewno masz do czynienia z dużą ilością stresu. Martwisz się o zdrowie malucha, o relację z partnerem albo o to, czy jesteś dobrą matką.

Obawiasz się, że nie masz wystarczającej ilości pokarmu, która wystarczy maluchowi do rozwoju w pierwszych miesiącach życia. W dobrych produktach znajdziesz wyciąg z melisy, który wspomaga uspokojenie, a także słód jęczmienny oraz beta-glukan, które wspierają produkcję mleka kobiecego.

Jedz zdrowo, unikaj przetworzonej żywności i wzmacniaj się specjalnymi preparatami przeznaczonymi dla kobiet karmiących, a szybko wrócisz do formy sprzed ciąży!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *