Kaszel to częsta dolegliwość, która często przytrafia się dzieciom bez względu na ich wiek czy płeć oraz to czy maluch uczęszcza już do żłobka przedszkola bądź  jest w domu.  Kaszel jest objawem przeziębienia jednak, kiedy cierpią na niego dzieci, które nie ukończyły trzech lat, staje się źródłem dużego stresu dla rodziców. I taki stan rzeczy jest zasadny, gdyż małe dzieci w dużo gorszym stopniu radzą sobie z wszelkimi infekcjami górnych dróg oddechowych niż dorośli.

kaszlace-dziecko

Co oznacza kaszel u dziecka?

Kaszel jest symptomem określonej dolegliwości a nie chorobą samą w sobie. W konsekwencji kaszel u dziecka jak i dorosłego może oznaczać nie groźne ale uciążliwe zbyt suche powietrze lub mechaniczne podrażnienie śluzówki jak również może być przyczyną poważnych dolegliwość takich jak zapalenie płuc. Nie wolno zatem bagatelizować kaszlu zwłaszcza u małych dzieci, stąd tak ważne jest by rodzice wiedzieli jak rozpoznać rodzaj kaszlu, który nęka ich malucha i obserwowali inne towarzyszące mu objawy. Kaszel dzieli się najczęściej na suchy i wykrztuśny, u dzieci nawet tych zdrowych może pojawiać się pokaszliwanie, które jest naturalnym odruchem obronnym organizmu.

Co robić kiedy dziecko kaszle?

Kiedy dziecko cierpi na kaszel, należy pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń, świeże powietrze, jak również jego odpowiednia wilgotność, pozytywnie wpływa na zwalczanie infekcji. Ataki kaszlu złagodzą inhalacje z soli fizjologicznej, które najlepiej jest wykonać za pomocą nebulizatora. Wskazane jest również spożywanie przez dziecko dużej ilości płynów, w przypadku wystąpienia gęstego kataru konieczne jest częste udrożnianie noska dziecka. W przypadku małych dzieci wspomagające jest oklepywanie plecków. Kiedy maluch cierpi na zapalenie krtani a ataki duszącego i krztuszącego kaszlu budzą go nocą, wskazane jest by z ubranym ciepło dzieckiem wyjść na rześkie powietrze, dzięki temu zabiegowi szybciej obkurczą się drogi oddechowe i ustąpi męczący kaszel. Wszyscy zmagający się z astmą powinni mieć zawsze w pobliżu preparat obkurczający oskrzela, podczas ataku kaszlu należy go jak najszybciej podać choremu.

Jaki syrop na kaszel dla dzieci wybrać?

Suchy kaszel występujący w początkowej fazie infekcji można łagodzić jego objawy podając dziecku lek przeciwkaszlowy zarówno w postaci syropów, jaki i tabletek. Stosując tego typu preparaty starajmy się dawkować zwłaszcza dzieciom mniejsze porcje i podawajmy je rzadziej. Z kolei na mokry rodzaj kaszlu należy zastosować leki wykrztuśne. Ważne jest by nie łączyć lekarstw na kaszel suchy i mokry. Bez względu na charakter kaszlu złagodzić go mogą syrop na kaszel dla dzieci wspomagające leczenie, które nie wzmagają ani nie przytłumiają  kaszlu. Są to preparaty na bazie naturalnych składników najczęściej w ich składzie można znaleźć miód oraz wyciągi z różnego rodzaju ziół. Syrop na kaszel dla dzieci, które nie ukończyły trzech lat nie powinien być stosowany bez konsultacji z pediatrą w przypadku tak małych dzieci konieczna jest wizyta u lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *