Kiedy wymienić dziecku fotelik samochodowy

Wybór fotelika samochodowego jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stają zarówno rodzice kilkulatków, jak i nowicjusze w trakcie kompletowania wyprawki. Kupujemy najczęściej to, co poleci przyjaciółka, albo produkt z dobrą opinią na forum.

Czasem trafimy w sklepie na kompetentnego sprzedawcę, czasem na kogoś, kto chce jak najszybciej sprzedać produkt ze sporą prowizją. Jak nie popełniać błędów narażających malucha na niebezpieczeństwo i kiedy przesadzić dziecko do większego fotelika? O tym w najnowszym artykule!

Zbyt szybka zmiana na fotelik dla starszaków i przesadzenie malucha do fotelika skierowanego przodem do kierunku jazdy to najpopularniejsze błędy rodziców.

Edukacja w zakresie bezpieczeństwa dzieci w samochodzie jest wciąż na bardzo niskim poziomie, a mnogość materiałów na ten temat niepotrzebnie rozprasza. Aby pomóc się odnaleźć, podpowiemy, jak długo należy wozić dzieci w fotelikach, jak dobrać fotelik do dziecka i kiedy przesadzać maluchy do kolejnych modeli.

Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku samochodowym

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na terenie całej Unii Europejskiej, nie wolno przewozić dziecka niższego niż 150 cm bez fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego. Rodzicom czy opiekunom, którzy o tym nie pamiętają, grozi mandat w wysokości kilkuset złotych i 6 punktów karnych.

Istnieją jednak wyjątki. Dziecko, które ma co najmniej 135 cm wzrostu, może być przewożone bez fotelika na tylnym siedzeniu, jeśli ze względu na swoją masę niemożliwe jest umieszczenie go w siedzisku ( waży powyżej 36 kg). Ponadto trzecie dziecko może być przewożone bez fotelika, jeśli równocześnie: niemożliwe jest zamontowanie trzeciego fotelika, a maluch skończył 3 lata.

Poza wskazanymi przypadkami art. 39 ust. 4 przedmiotowej ustawy wskazuje się także, że nie ma obowiązku przewożenia dziecka w foteliku, jeśli jest transportowane taksówką, karetką, pojazdem policyjnym (lub innych wskazanych służb) lub jego stan zdrowia jest przeciwwskazaniem do przewożenia w foteliku i jest to udokumentowane zaświadczeniem lekarskim.

Pamiętaj jednak, że fotelik jest najlepszym zabezpieczeniem malucha w podróży!

Pierwszy fotelik samochodowy

Jeszcze kilka lat temu, najpopularniejsze nosidełko, czyli fotelik samochodowy przeznaczony dla dzieci od urodzenia do 10 lub 13 kg, był jedynym wyborem dla noworodka. Choć większość rodziców wciąż decyduje się na nosidło (lekkie i kompatybilne z wieloma wózkami), od dłuższego czasu na rynku znaleźć można również foteliki z poszerzonym przedziałem wagowym bo aż do 18 kg.

Foteliki 0-10 kg / 0-13 kg (grupa 0/0+)

To foteliki dla maluszków od pierwszych dni życia. Zwane są „nosidełkami” lub „łupinami”, bo dzięki niewielkim rozmiarom i lekkiej wadze, w łatwy sposób przenosi się je, montuje w samochodzie czy na ramie wózka. Niestety, są zakupem na dość krótko, bo większość dzieci wyrasta z nich między pierwszym a drugim rokiem życia.

Montowane są zawsze tyłem do kierunku jazdy, przy pomocy pasów samochodowych lub specjalnej bazy Isofix. Foteliki takie jak Lionelo Astrid rosną razem z dzieckiem. Przy noworodku używa się specjalnych wkładek wypełniających oraz wkładki lędźwiowej, z czasem wyciągając wszystkie dodatki, by dziecku było wygodniej, aż do czasu, gdy wyrasta z fotelika. Kiedy to następuje?

  • Gdy, pomimo wyjęcia dodatkowych wkładek, czubek głowy malucha wystaje ponad obrys fotela.
  • Jeśli pasy są za krótkie, przez co nie możemy poprawnie ich zapiąć.
  • Gdy tylko dziecko przekroczy zalecaną wagę 10-13 kg.

– Wielu rodziców popełnia błąd, przesadzając dziecko zbyt szybko przodem do kierunku jazdy. Badania pokazują, że najbezpieczniejszym sposobem podróżowania dla maluchów jest wożenie ich przynajmniej do 3 roku życia zgodnie z zasadami RWF, a więc w foteliku skierowanym tyłem do kierunku jazdy. Specjaliści są zgodni, że jazda w ten sposób najlepiej chroni niemowlęta przed urazami w przypadku ewentualnej kolizji. Jeżeli jednak z jakichś powodów chcemy zmienić nosidełko na kolejny fotelik pamiętajmy, że najlepszym wyborem będą foteliki samochodowe, które mogą być używane tyłem do kierunku jazdy, nawet do czwartego roku życia – podkreśla Paulina Szych, Product Manager Lionelo.

Następny fotelik samochodowy

Drugi fotelik najczęściej kupujemy dla rocznego dziecka i, ze względów bezpieczeństwa, o których wspomnieliśmy wyżej, powinien być on również modelem skierowanym tyłem do kierunku jazdy. Niemniej prawo polskie dopuszcza możliwość przewożenia przodem do kierunku jazdy dzieci, które ważą powyżej 9 kg, a więc od około 9 miesiąca życia.

Foteliki 0-18 kg (grupa 0/1)

Fotelik z grupy 0-18 kg posłuży dłużej, bo nawet 3-4 lata. Większość umożliwia przewożenie dziecka tyłem aż do końca (osiągnięcie granicznej wagi 18 kg), czyli tak długo, jak jest to zalecane. Każdy z tych fotelików z odpowiednimi wkładkami i możliwością pochylenia siedziska, jak w modelu Lionelo Antoon RWF, nadaje się do użytku dla dzieci już od pierwszych dni życia.

Fotele 0-18 kg są doskonałym następcą dla starszych podróżników drobnej budowy, którzy mieszczą się jeszcze w przedziale wagowym do 13 kg, ale są wyżsi lub zbyt rozwinięci i wolą jeździć siedząc, a nie półleżąc.

Foteliki 0-36 kg (grupa 0/1/2/3)

To idealna kategoria dla rodziców poszukujących drugiego (po 0+) fotelika, przekonanych o tym, że chcą kupić uniwersalne siedzisko na lata. Takie modele jak Lionelo Bastiaan RWF czy Lionelo Sander dają możliwość korzystania już od pierwszych dni życia i zmiany kierunku ustawienia, co może okazać się przydatne, gdy dojdziemy do wniosku, że nadszedł czas na jazdę przodem. Lionelo Olivier to fotel w nieco zawężonej kategorii 9-36 kg, nadający się do przewożenia dzieci od 9 miesiąca życia aż do 12 roku życia.

Sprawdzi się szczególnie, gdy dziecko, z powodu choroby lokomocyjnej lub innych względów, nie będzie się czuło dobrze w typowym foteliku RWF. Jeśli mimo poszerzonego limitu wagowego opiekunowie postanowią jeszcze raz zmienić fotelik na model o większej pojemności, bez pasów wewnętrznych i skierowany wyłącznie przodem do kierunku jazdy, kiedy to zrobić? Zasady są bardzo proste!

  • Sprawdź czy linia oczu dziecka znajduje się ponad obrysem fotelika.
  • Jeśli pasy wewnętrzne wychodzą poniżej linii ramion malucha.
  • Gdy dziecko wykracza poza maksymalną dopuszczalną wagę przypisaną do fotelika.

Ostatni fotelik samochodowy

W wieku około 4 lat dziecko nie tylko przekracza maksymalną wagę i wzrost w siedziskach do 18 kg, ale także zmienia się jego postura ciała. To najwłaściwszy moment, by rozejrzeć się za ostatnim fotelikiem samochodowym.

Foteliki 15-36 kg (grupa 2/3)

Już na starcie te fotele różnią się od pozostałych wizualnie (są dużo większe i mają więcej miejsca w środku, zapewniając wygodę podróżowania) i konstrukcyjnie (nie ma wewnętrznych pasów pięciopunktowych), a małego pasażera przypina się w nich przy pomocy pasa samochodowego.

Jest to więc siedzisko, które ma sprawić, że pas samochodowy będzie przebiegał prawidłowo, tak na biodrach (nie na brzuchu!), jak i na ramieniu dziecka. Dzięki modelom z grupy 2/3 dzieci siedzą wyżej i mają dodatkową ochronę boczną w razie wypadku.

– Niezwykle istotnym jest, by do takiego fotelika nie przesadzać dzieci za szybko. Pamiętajmy, że pasy samochodowe nie są projektowane z myślą o małych pasażerach, tylko o ludziach dorosłych. I nie chodzi tylko o wzrost, ale przede wszystkim o różnice w budowie anatomicznej, takie jak wielkość i masa głowy, kształt i budowa kręgów, rozwój mięśni. To znaczące czynniki w trakcie potencjalnego wypadku samochodowego i bezpieczeństwa najmłodszych podróżników – wyjaśnia Paulina Szych.

Wiele modeli z grupy wagowej do 36 kg, np. Lionelo Neal ma możliwość dodatkowego zakotwiczenia przy pomocy systemu Isofix. Taki system montażu może zwiększyć bezpieczeństwo starszego dziecka podczas zderzeń bocznych, więc jeśli w samochodzie znajdują się złącza Isofix, warto zainwestować właśnie w taki fotel.

W fotelikach z tej grupy wozimy pociechy aż do końca, czyli do momentu, w którym pasażer osiągnie 150 cm wzrostu. Od tej chwili może już jeździć bezpiecznie i zgodnie z wymogami prawa bez fotelika.

Informacja sponsorowana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *