W kółko to samo
Książkowo cykl miesiączkowy trwa około 28 dni, jednak faktyczna jego długość jest kwestią bardzo indywidualną. Utarło się traktować pierwszy dzień krwawienia jako pierwszy dzień cyklu. W pierwszych pięciu jego dniach poziom hormonu o nazwie progesteron maleje, co  jest impulsem do  oddzielenia się błony wyściełającej wnętrze macicy, w efekcie czego pojawia się krwawienie. Hormony wytwarzane w przysadce mózgowej, po otrzymaniu sygnału z podwzgórza, dbają o dojrzewanie komórki jajowej w jajniku, a to jest powodem wzrostu innego hormonu – estrogenu. Po jajeczkowaniu, jeśli komórka jajowa nie zostaje zapłodniona, poziom estrogenu obniża się i pęcherzyk Graafa, z którego uwolniona została komórka jajowa, przekształca się w tak zwane ciałko żółte wydzielające progesteron. Między 15. i 16. dniem cyklu pojawia się galaretowaty śluz wydzielony przez szyjkę, po czym – już do końca cyklu – wydzielanie śluzu jest ledwie dostrzegalne. Od 24. dnia do końca cyklu aktywność ciałka żółtego zmniejsza się, a wraz z tym poziom progesteronu spada.

To właśnie wtedy przypada najtrudniejszy dla wielu kobiet czas, kiedy nękają nas dolegliwości przedmenstruacyjne. Duża wrażliwość piersi, chwiejność nastroju, uczucie obrzmienia, bóle głowy, drażliwość, a nawet stan depresyjny. Pojawia się również specyficzne zaokrąglenie brzucha spowodowane nadmiernym magazynowaniem wody przez organizm. Nadejście miesiączki staje się wtedy swoistym wybawieniem, choć ustępuje z kolei miejsca dolegliwościom bólowym w obrębie brzucha, rozluźnieniu stolca i uczuciu osłabienia.

Istnieją jednak sposoby, które dzięki wykorzystaniu dobrodziejstw natury, pomagają kobietom poprawić komfort życia zamkniętego w cykliczności. Druga połowa miesiąca  przestanie przerażać perspektywą opuchniętej twarzy i kostek oraz niedopinających się spodni, jeśli w te dni włączymy do diety np. preparat oparty na naturalnych składnikach eliminujących nadmiar wody (np. Aqua-Femin, cena: ok. 39 zł/60 kapsułek). Dodatkowym efektem stosowania tego typu preparatów jest skuteczna walka z wodnym cellulitem oraz tzw. workami pod oczami.

Przechytrzyć naturę
Dolegliwości fizyczne i gorszy nastrój kobiety w czasie miesiączki i na kilka dni przed nią, mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Winowajcami mogą być też  choroby dróg rodnych (np. infekcje, stany zapalne, mięśniaki macicy) oraz źle dobrane metody antykoncepcji (pigułki, spirala).  Jeśli podczas miesiączki występują wzdęcia, biegunki, zaparcia czy też bóle głowy, lepiej zmodyfikować dietę i spożywać lekkostrawne potrawy, które pomagają zmniejszyć te dolegliwości. Nieprzyjemne objawy miesiączkowe, w tym zwłaszcza bóle i nadmierne krwawienie, mogą zostać złagodzone jeśli zadbamy o odpowiedni poziom pierwiastków istotnych dla gospodarki wodnej i równowagi hormonalnej kobiety.

Do najważniejszych „kobiecych” pierwiastków należą: potas, wapń, magnez, żelazo, a także coraz częściej doceniany korzeń żeń-szenia. Podstawą ich dostarczenia powinna być urozmaicona dieta, uboga w sól i przetworzone produkty, a bogata w zioła, warzywa i owoce.  (pomidory i cytrusy są wprost stworzone dla kobiet!). Realia współczesnego życia w biegu pokazują jednak, że mało która z nas ma czas na komponowanie racjonalnego menu, dlatego suplementy ukierunkowane na potrzeby kobiet są dla wielu z nas prawdziwym wybawieniem. Składniki, które co miesiąc w znaczących ilościach tracimy przez menstruację to: magnez, żelazo, kwas foliowy i witaminy z grupy B –  warto więc zwrócić uwagę na ich regularne uzupełnianie. Dostępne na rynku preparaty witaminowo-mineralne dla kobiet np. Vita-Femin (30 tabl/30 zł), oprócz wyżej wymienionych składników, zawierają również korzeń – żeń-szenia Dong Quai, który dodaje energii i witalności oraz wpływa korzystnie na gospodarkę hormonalną kobiety. Regularna aktywność fizyczna – najlepiej, zgodna z naszymi upodobaniami – jest jednym z najłatwiej dostępnych sposobów radzenia sobie z fizycznymi i psychicznymi dolegliwościami przypisanymi cykliczności życia kobiety. Jedynie silne krwawienie miesięczne lub intensywne bóle mogą być chwilową wymówką, do czasu wyjaśnienia ich przyczyny z lekarzem.

Cykl miesięczny może wydawać się monotonny i męcząca może być jego zamknięta w około 30 dniach powtarzalność. Jednak życie zgodne z rytmem ciała, ze zrozumieniem przemian w nim zachodzących, pewną pokorą wobec sytuacji,  kiedy powinnyśmy zwolnić tempo życia, pomaga docenić, że natura kobiety jest fascynująca. Przy mądrym korzystaniu ze sposobów , które pozwolą złagodzić dolegliwości związane z PMS i menstruacją, można w pełni cieszyć się swoją kobiecością.

Anna Machnowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *