Komórki macierzyste w terapii nietrzymania moczu

Jak podkreślają autorzy badań, metoda ta jest bezpieczna, skuteczna i znacznie poprawia jakość życia pacjentów z nietrzymaniem moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka kilkunastu milionów osób na świecie, przede wszystkim kobiet w średnim lub starszym wieku. Objawia się mimowolnym wyciekiem moczu w czasie czynności wymagających wysiłku fizycznego, np. dźwigania, biegu, ale też w czasie kaszlu, śmiechu czy kichania. Schorzenie jest spowodowane osłabieniem mięśni zamykających ujście cewki moczowej, tzw. zwieraczy moczowych, w wyniku starzenia, operacji lub przebytych ciąż. Rzadziej, przyczyną mogą być zmiany w budowie cewki. Przypadłość jest kłopotliwa i krępująca, a nie leczona może prowadzić do izolacji towarzyskiej czy depresji.

Naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburgu wykazali wcześniej w badaniach na zwierzętach, że wstrzykiwanie komórek macierzystych tkanki mięśniowej może regenerować zwieracze cewki i zmniejsza ryzyko niekontrolowanego przecieku moczu.

Z powodu tak zachęcających wyników rozpoczęto testy na pacjentach. Przeprowadzili je badacze z Uniwersytetu w Pittsburgu we współpracy z kolegami z Centrum Nauk o Zdrowiu Sunnybrook w Toronto.

Badaniom poddało się 7 kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Od każdej z nich naukowcy pobierali, metodą biopsji, fragment mięśni szkieletowych, z których wyizolowali komórki macierzyste tkanki mięśniowej. Komórki te namnożono w laboratorium, a następnie dostarczano je blisko uszkodzonych zwieraczy wstrzykując przezcewkowo, bądź w okolice cewki moczowej. Każdej z pacjentek wstrzyknięto taką samą dawkę komórek.

Okazało się, że dzięki tej metodzie u 5 na 7 uczestniczek testów poprawiła się kontrola wypróżnień pęcherza, jak również jakość życia. Nie zaobserwowano przy tym poważnych efektów ubocznych, długo- czy krótkoterminowych.

Badania te potwierdzają wcześniejsze rezultaty uzyskane przez zespół badaczy austriackich w grupie 18 pacjentek.

"Z naszych badań wynika, że możemy wreszcie zaoferować chorym na wysiłkowe nietrzymanie moczu skuteczną i zarazem mało inwazyjną metodę leczenia tego schorzenia" – komentuje biorący udział w badaniach prof. Michael B. Chancellor z Uniwersytetu w Pittsburgu.

Naukowcy zdają sobie sprawę z tego, że aby technikę doprowadzić do perfekcji potrzeba dalszych badań. Na przykład testy zaplanowane już na lato 2006 w wielu ośrodkach medycznych mają pomóc określić optymalną dawkę komórek macierzystych skuteczną w terapii SUI.

Badacze zaprezentowali wyniki swoich badań na dorocznym spotkaniu American Urological Association (AUA), które odbywa się w Atlancie.

 

Źródło: (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *