Kwas foliowy – dawkowanie i objawy niedoboru

Kwas foliowy (nazywany także witaminą B, acidum folicum lub folacyną) ma kluczowy wpływ na metabolizm komórek ludzkiego organizmu. Jego niedobór może być przyczyną szeregu zaburzeń w istotnych dla życia procesach.

Odgrywa on również kluczową rolę u kobiet w ciąży – warunkuje bowiem prawidłowy jej przebieg i rozwój płodu.

Kwas foliowy – co to takiego?

Główna rola witaminy B9 to dostarczanie reszt węglowych szeregu związków, jakie biorą udział w podziałach komórkowych. Tym samym uczestniczy ona w syntezie białek i materiału genetycznego DNA oraz przemianach aminokwasów.

Folacyna (od łac. słowa acidum folicum) jest również niezbędna do syntezy otoczki mielinowej, jaka otacza włókna nerwowe. U kobiet w ciąży redukuje ona ryzyko pojawienia się wad cewy nerwowej (w Polsce występuje ono u 1 na 1000 urodzeń; każdego roku w naszym kraju rodzi się 300 dzieci z tym zaburzeniem. W 90% sytuacja ta ma miejsce w zdrowych rodzinach, w których w przeszłości choroba ta nie występowała).

Zadbaj o ciążę, zainwestuj w dobrej jakości kwast foliowy.

Gdzie znajdziemy kwas foliowy?

Kluczowe źródła witaminy B9 stanowią surowe albo krótko gotowane na parze zielone warzywa liściaste, jak sałata, kapusta włoska, szpinak czy brokuły. Spore jej ilości są w stanie również dostarczyć nasiona roślin strączkowych – fasola, groch oraz soja.

Znajdująca się w produktach spożywczych folacyna jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych, wysokiej temperatury, jonów żelaza oraz tlenu. W czasie przechowywania, gotowania i smażenia znacząca część folianów ulega uszkodzeniu. Wchłanianie kwasu foliowego utrudniać mogą także używki.

Biodostępność witaminy B9 znacząco redukować mogą stanu zapalne przewodu pokarmowego, w szczególności jelit oraz przyjmowanie leków takich, jak ibuprofen czy aspiryna oraz hormonalnych doustnych środków antykoncepcyjnych.

kwas-foliowy

Suplementacja witaminy B9

Jako że folacyna bierze udział w szeregu procesów metabolicznych, musi być przyjmowany w odpowiednich ilościach. Na niedobór kwasu foliowego jest w szczególności wrażliwy rozwijający się płód. U osób dorosłych skutkować może on zaburzeniem podziałów komórkowych. Niedobór kwasu foliowego wpływać może także niekorzystnie na układ nerwowy – objawia się on trudnościami w zasypianiu, nadpobudliwością, trudnościami z koncentracją oraz uczuciem przemęczenia.

Odpowiednie dawkowanie kwasu foliowego jest w stanie zapobiec rozwojowi choroby wieńcowej oraz miażdżycy. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B9 występuje u kobiet w okresie prokreacyjnym, planującym ciążę i w czasie jej trwania (do końca pierwszego trymestru). Jego przyjmowanie zaleca się również osobom przyjmującym doustne preparaty antykoncepcyjne i przeciwpadaczkowe.

Optymalna dawka kwasu foliowego to 400 mikrogramów dziennie w postaci jednoskładnikowego preparatu lub w preparatach wielowitaminowych. Nie powinna być ona większa niż 1 miligram. Dawkowanie kwasu foliowego na poziomie 4 miligramów dziennie stosuje się wyłącznie u kobiet, które urodziły dziecko z wadą cewy nerkowej.

3 komentarze

  1. jak dla mnie nie sam kwas foliowy lekarz polecał mi przyjmować. ponoć lepsze są bardziej kompleksowe zestawy witamin i składników niezbędnych dla przyszłej mamy. np pregna plus u mnie super się sprawdziła.

  2. u mnie folik leciał w sumie ponad rok przed poczęciem, brałam profilaktycznie bo w końcu nie ma 100% metody antykoncepcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *