Kwas foliowy – dawkowanie i objawy niedoboru

Kwas foliowy (nazywany także witaminą B, acidum folicum lub folacyną) ma kluczowy wpływ na metabolizm komórek ludzkiego organizmu. Jego niedobór może być przyczyną szeregu zaburzeń w istotnych dla życia procesach. Odgrywa on również kluczową rolę u kobiet w ciąży – warunkuje bowiem prawidłowy jej przebieg i rozwój płodu.

Kwas foliowy – co to takiego?

Główna rola witaminy B9 to dostarczanie reszt węglowych szeregu związków, jakie biorą udział w podziałach komórkowych. Tym samym uczestniczy ona w syntezie białek i materiału genetycznego DNA oraz przemianach aminokwasów.

Folacyna (od łac. słowa acidum folicum) jest również niezbędna do syntezy otoczki mielinowej, jaka otacza włókna nerwowe. U kobiet w ciąży redukuje ona ryzyko pojawienia się wad cewy nerwowej (w Polsce występuje ono u 1 na 1000 urodzeń; każdego roku w naszym kraju rodzi się 300 dzieci z tym zaburzeniem. W 90% sytuacja ta ma miejsce w zdrowych rodzinach, w których w przeszłości choroba ta nie występowała).

kwas-foliowy

Gdzie znajdziemy kwas foliowy?

Kluczowe źródła witaminy B9 stanowią surowe albo krótko gotowane na parze zielone warzywa liściaste, jak sałata, kapusta włoska, szpinak czy brokuły. Spore jej ilości są w stanie również dostarczyć nasiona roślin strączkowych – fasola, groch oraz soja.

Znajdująca się w produktach spożywczych folacyna jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych, wysokiej temperatury, jonów żelaza oraz tlenu. W czasie przechowywania, gotowania i smażenia znacząca część folianów ulega uszkodzeniu. Wchłanianie kwasu foliowego utrudniać mogą także używki.

Biodostępność witaminy B9 znacząco redukować mogą stanu zapalne przewodu pokarmowego, w szczególności jelit oraz przyjmowanie leków takich, jak ibuprofen czy aspiryna oraz hormonalnych doustnych środków antykoncepcyjnych.

Suplementacja witaminy B9

Jako że folacyna bierze udział w szeregu procesów metabolicznych, musi być przyjmowany w odpowiednich ilościach. Na niedobór kwasu foliowego jest w szczególności wrażliwy rozwijający się płód. U osób dorosłych skutkować może on zaburzeniem podziałów komórkowych. Niedobór kwasu foliowego wpływać może także niekorzystnie na układ nerwowy – objawia się on trudnościami w zasypianiu, nadpobudliwością, trudnościami z koncentracją oraz uczuciem przemęczenia.

Odpowiednie dawkowanie kwasu foliowego jest w stanie zapobiec rozwojowi choroby wieńcowej oraz miażdżycy. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B9 występuje u kobiet w okresie prokreacyjnym, planującym ciążę i w czasie jej trwania (do końca pierwszego trymestru). Jego przyjmowanie zaleca się również osobom przyjmującym doustne preparaty antykoncepcyjne i przeciwpadaczkowe.

Optymalna dawka kwasu foliowego to 400 mikrogramów dziennie w postaci jednoskładnikowego preparatu lub w preparatach wielowitaminowych. Nie powinna być ona większa niż 1 miligram. Dawkowanie kwasu foliowego na poziomie 4 miligramów dziennie stosuje się wyłącznie u kobiet, które urodziły dziecko z wadą cewy nerkowej. Wszystkie sekrety acidum folicum odkryjesz tutaj: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/suplementacja.

3 komentarze

  1. jak dla mnie nie sam kwas foliowy lekarz polecał mi przyjmować. ponoć lepsze są bardziej kompleksowe zestawy witamin i składników niezbędnych dla przyszłej mamy. np pregna plus u mnie super się sprawdziła.

  2. u mnie folik leciał w sumie ponad rok przed poczęciem, brałam profilaktycznie bo w końcu nie ma 100% metody antykoncepcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *