Program szyty na miarę – czy to się opłaca?

Małe i średnie firmy z reguły korzystają z uniwersalnych, branżowych programów komputerowych, dostępnych na rynku. To rozwiązanie ma wiele zalet, z czego najistotniejszą jest cena takiego produktu. Jednak, jak wszystko, co jest powszechne, oprogramowanie z półek sklepowych traci w oczach klientów, którzy cenią sobie indywidualne podejście.

Takich przedsiębiorców jest coraz więcej i nie ma w tym nic dziwnego, bo skoro firma chce się wyróżniać niesztampowym podejściem do klientów, sama musi korzystać z niestandardowych rozwiązań.

imac-464739_960_720

Programy szyte na miarę podbijają serca przedsiębiorców

Wbrew pozorom oprogramowanie pisane na zamówienie nie musi być drogie, a w dalszej perspektywie przekłada się na oszczędności lub zyski. Przykładem może być oprogramowanie umożliwiające wdrażanie controllingu w firmie.

Spora część niewielkich przedsiębiorstw nie może w pełni korzystać z możliwości optymalizowania kosztów generowanych w poszczególnych działach, gdyż ich infrastruktura informatyczna jest niekompatybilna lub oprogramowanie nie jest przystosowane do zbierania i dystrybucji istotnych w tym zakresie danych.

Czy optymalizacja kosztów ma sens? Nie trudno przekonać ludzi biznesu do faktu, że tak właśnie jest. Odnalezienie „wąskich gardeł” i źródeł zbędnych wydatków oraz usprawnienie procesów zachodzących w firmie przekłada się w prostej linii na wielkość zysków. Szczególnie w małych przedsiębiorstwach wrażliwość na typu elementy jest wysoka, zatem powinny one przykładać dużą wagę do innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie.

Dla przedsiębiorczości z sektora małych i średnich przedsiębiorstw swoje oferty dostosowuje coraz więcej programistów. Warto z nich korzystać, gdyż oprócz dopasowania do indywidualnych preferencji nabywcy, firmy te bardzo często oferują stały serwis oprogramowania i gwarantują jego rozwój. Nieodzownym elementem współpracy jest też szkolenie personelu z zakresu obsługi programu, a tak bliska relacja z pracownikami poszczególnych działów może również prowadzić do usprawnień, które wcześniej nie były brane pod uwagę.

Jak odszukać idealną firmę programistyczną?

„Wpisałem w wyszukiwarkę hasło firma programistyczna Warszawa i w wynikach pojawiło się dziesiątki firm. Skąd mam wiedzieć, która z nich będzie dla mnie najlepsza?” pyta właściciel niewielkiego przedsiębiorstwa w stolicy. To jeden z problemów, z którym borykają się właściciele firm. Jeśli chodzi o wielość specjalistów oferujących usługi programistyczne Warszawa jest doskonałym przykładem, choć nie jedynym. Każde większe miasto w Polsce dysponuje ogromną ilością programistów. To syndrom czasów zdominowanych przez cyfrową technologię.

Z pewnością należy brać pod uwagę doświadczenie wybranego partnera oraz specjalizację. Wielu programistów jest świetnie obeznanych w określonej branży, np. w usługach księgowych, czy w przemyśle paliwowym, itp. Ich wiedza na temat środowiska i funkcjonowania przedsiębiorstw z danego sektora może być nieoceniona przy poszukiwaniu idealnego rozwiązania dla konkretnego odbiorcy. Istotna jest też dostępność, gotowość do przeprowadzenia wystarczającej ilości szkoleń, czy serwis w trakcie użytkowania.

Rozwiązania „szyte na miarę” są unikatowe, wiele zalet lub mankamentów ujawnia się w trakcie pracy z programem, zatem ważne jest, by elastycznie i szybko weryfikować i zmieniać oprogramowanie, dostosowując je do potrzeb firmy.

Zalety współpracy z firmą informatyczną

Poza korzyściami płynącymi z posiadania dopasowanego oprogramowania, współpraca z informatykami niesie ze sobą wiele wartości dodanych, np. dostęp do wiedzy z dziedziny IT. Im szerszy zakres usług oferuje firma informatyczna, tym więcej możliwości do wykorzystania dla przedsiębiorcy, w tym możliwość serwisowania urządzeń, zapewnienie bezpieczeństwa przechowywanych danych, czy interwencja w przypadku awarii sprzętu. Warto więc poświęcić sporo czasu przy pierwszym wyborze partnera, by później cieszyć się długofalową i przynoszącą efekty współpracą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *