Jak legalnie zatrudnić nianię?

Podstawą każdej udanej współpracy są jasno określone warunki i obowiązki obu stron. Pewniej czujemy się, kiedy wszystko znajduje się czarno na białym na papierze. A jeszcze lepiej, gdy jest to pełnoprawna umowa, podpisana przez pracodawcę i pracownika.

niania_62520020

Uwaga – legalne zatrudnienie niani się opłaca!

W pełni legalna umowa, spisana i podpisana daje gwarancję i bezpieczeństwo zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. Nie inaczej jest w przypadku niani; my zyskujemy pewność, że nie zostaniemy z dnia na dzień z potrzebą poszukiwania nowej osoby do opieki nad dzieckiem. Natomiast opiekunka czuje, że jej praca jest doceniana i nie straci zatrudnienia z byle powodu.

Co więcej, umowa dla niani nie musi nas nic kosztować – nasza opiekunka otrzymuje od nas stałe wynagrodzenie, a składki ubezpieczeniowe pokrywa… budżet państwa! Wystarczy skorzystać z programu Legalne zatrudnienie niani i podpisać z pracownikiem umowę uaktywniającą, czyli prościej mówiąc, umowę zlecenie z osobą fizyczną sprawującą opiekę nad dziećmi. Wtedy to ZUS będzie opłacał składki w imieniu rodzica-pracodawcy!

Umowa uaktywniająca dla niani: jakie warunki muszą zostać spełnione?

Umowę taką można podpisać tylko wtedy, gdy nasz maluch ma więcej niż 20 tygodni oraz mniej niż 3 lata. Górna granica wieku dziecka może przesunąć się do 4 lat, o ile nie mamy możliwości zapewnienia dziecku opieki przedszkolnej.

Aby umowa była ważna, muszą być w niej wyraźnie określone:

  • strony umowy,
  • cel i przedmiot umowy,
  • czas i miejsce sprawowania opieki,
  • liczba dzieci powierzonych opiece,
  • obowiązki niani,
  • wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty,
  • czas na jaki umowa została zawarta,
  • warunki i sposób zmiany, a także rozwiązania umowy.

Fakt podpisania umowy należy zgłosić w ZUSie. Niania zostaje zarejestrowana jako osoba ubezpieczona, a jeden z rodziców jako płatnik owych składek – jednak w praktyce są one pokrywane z budżetu państwa.

Kto może zostać naszą legalną nianią?

Bardzo istotną kwestią pozostaje to, z kim podpisujemy taką umowę. Absolutnie nie może to być żaden z rodziców dziecka! Umowę możemy natomiast podpisać z każdą inną pełnoletnią osobą, nawet z rodziny: z babcią, dziadkiem, ciocią czy kuzynką.

Jeśli nie posiadamy jednak odpowiedniej osoby w rodzinie, warto zajrzeć na portal www.niania.pl – znajdziemy tam ogłoszenia niań z całego kraju. Potrzebna opiekunka do dziecka w Lublinie? A może w Warszawie czy Bydgoszczy? Nieważne gdzie mieszkacie, na pewno odnajdziecie tutaj profesjonalną opiekę dla dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *