Gdy senior wymaga rehabilitacji, czyli domowe sanatorium

Seniorzy po wypadkach, udarach czy też z poważnymi schorzeniami kręgosłupa lub kończyn, wymagają stałej specjalistycznej opieki i regularnej rehabilitacji, jeśli ta ma przynieść oczekiwane efekty. Zdarza się jednak, że osiąga się je znacznie szybciej, gdy senior pozostaje w domu i nie przebywa dłużej w ośrodkach rehabilitacyjnych. To jednak wiąże się z przygotowaniem dla niego odpowiednio wyposażonego miejsca, a także skorzystaniem z usług wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

couple-843489_1280

Dlaczego dom to lepsze rozwiązanie?

Nie da się ukryć, że dla osoby schorowanej długi pobyt w szpitalu jest męczący. Szczególnie, jeśli wcześniej mogła pochwalić się pełnym zdrowiem, a wypadek, udar lub inna choroba ograniczyły jej możliwości wykonywania nawet najprostszych czynności. Jeśli tylko nie jest wymagana stała hospitalizacja, a jedynie zabiegi fizjoterapeutyczne, warto rozważyć przygotowanie „domowego sanatorium” zamiast organizacji kolejnych pobytów w ośrodkach rehabilitacyjnych. Dlaczego? Otóż okazuje się, że bliski kontakt z rodziną, a także przebywanie w znanym otoczeniu pozytywnie wpływają na poprawę zdrowia osoby chorej. Znacznie łatwiej o efekty rehabilitacji, gdy stresujące czynniki zostaną zminimalizowane, a senior otrzyma wsparcie od swoich najbliższych.

Jak przygotować pokój dla seniora?

Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju choroby lub schorzenia, które dotyczą seniora. Po uprzednich konsultacjach z lekarzem i fizjoterapeutą koniecznym zakupem będzie odpowiednie łóżko, którego ułożenie i wysokość da się zmieniać w różnych płaszczyznach. Warto też zdecydować się na specjalistyczne akcesoria, które umożliwią seniorowi samodzielne wykonywanie ćwiczeń lub realizowanie zabiegów podczas wizyt fizjoterapeuty. Na rynku istnieje bardzo wiele firm, które w swojej ofercie posiadają taki sprzęt rehabilitacyjny – w tym Juventas, jednak wybór odpowiedniego łóżka, aparatu do chodzenia, materaca czy choćby produktów jednorazowych takich, jak taśmy do kinesiotapingu, powinien być zawsze konsultowany ze specjalistą.

Wybór specjalisty nie musi być trudny

Opieka nad seniorem, który wymaga rehabilitacji zawsze wiąże się z koniecznością korzystania z usług fizjoterapeuty, który podczas wizyt domowych będzie wykonywał odpowiednie ćwiczenia i zabiegi. Mając na uwadze zdrowie osoby starszej należy dokładnie zastanowić się nad wyborem specjalisty. Gdzie można znaleźć wykwalifikowaną osobę, której powierzymy zdrowie naszego seniora? Warto zacząć od poszukiwań w sieci, a także rozmów ze znajomymi – być może któryś z nich miał już do czynienia ze specjalistą, którego może polecić. W tym zakresie doradzić powinien także lekarz, który prowadził pacjenta.

Warto podkreślić, że choć doświadczenia nabiera się z wiekiem, w zawodzie fizjoterapeuty, wielu specjalistów to młodzi ludzie. Na co więc zwracać uwagę? Przede wszystkim na ukończoną uczelnię, a także ilość dodatkowych kursów specjalistycznych i praktykę w zawodzie. Dobrze wykwalifikowany fizjoterapeuta to nie masażysta! Zwykle powinien dysponować własnym sprzętem rehabilitacyjnym (wielu z nich korzysta z oferty marki Juventas), a przed przystąpieniem do pierwszego zabiegu – sprawdzić historię choroby pacjenta, jego schorzenia i zaproponować plan ćwiczeń oraz spodziewane efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *