Jeżeli poważnie myślisz o pozbyciu się nadwagi, powinnaś przemóc lenistwo i zdecydować się na zmianę stylu życia. Zacznij od małych kroków. Zrezygnuj z windy, do pracy idź piechotą, zamiast jechać tramwajem, nie zasiadaj przed telewizorem tylko wybierz się na spacer.

To jednak nie wystarczy, aby skutecznie pozbyć się nadwagi, trzeba regularnie ćwiczyc. Najlepiej wybrać takie ćwiczenia, podczas których ruch jest długotrwały i niezbyt intensywny. Ćwiczyć należy nie żadziej niż trzy razy w tygodniu, przez co najmniej 30 minut, dopiero wtedy organizm zaczyna spalać tłuszcz z zapasów. Bardziej intensywna, ale sporadyczna gimnastyka nie przyniesie żadnych efektów. Powinnaś również stopniowo zwiększać czas trwania i intensywność wysiłku. Postaraj się wybrać taką dyscypilnę sportu, która sprawi Ci przyjemność. Jest bardzo wiele sportów, które możesz wykonywać na świeżym powietrzu, a na dodatek są to sporty idealne dla początkujących: marsze, jogging, przejażdżki rowerowe. Każdy z tych rodzajów aktywności pozwoli ci spalić sporo kalorii, a także wzmocnić mięśnie nóg, brzucha i pośladków. Do ćwiczeń w domu możesz też wykorzystać rower treningowy, bieżnię lub stepper. Na każdym z tych przyrządów spalisz około 500 kalorii.

Jeśli nie masz dość silnej woli, żeby regularnie ćwiczyć przed telewizorem czy biegać samotnie, zapisz się do klubu fitness. Ćwiczenia w większej grupie z instruktorem, pomogą ci się zmobilizować. Najbardziej popularny jest areobik – ćwiczenia z elementami tańca, przy muzyce. Podczas godzinnych zajęć areobiku stracisz około 600 kalorii a także wzmocnisz mięśnie.

Osoby, które mają problemy ze stawami, nie powinny biegać i skakać, to samo dotyczy tych, którzy cierpią z powodu kręgosłupa. Jeżeli masz jakieś problemy zdrowotne, zanim zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się z lekarzem. Idealnym sportem dla osób, którym dokuczają bóle kręgosłupa i stawów, jest pływanie. Podczas godziny na basenie stracisz 500 kalorii, wzmocnisz mięśnie i wymodelujesz sylwetkę. Nie spodziewaj się spektakularnych efektów już w pierwszym tygodniu treningu.

Podczas pierwszego miesiąca ćwiczeń organizm "przyzwyczaja się" do wzmożonej aktywności fizycznej, potem następuje zmniejszenie objętości ciała, a na końcu spadek wagi. Nie przejmuj się, jeżeli na początku ćwiczeń wskazówka wagi przesunie się do przodu. To normalna reakcja, spowodowana zatrzymaniem wody w organiźmie.

Pamiętaj też, że ćwicząc, nie tylko schudniesz, ale również poprawiasz kondycję i odporność, chronisz serce i zwalczasz celulitis. A podczas ćwiczeń twój organizm wytwarza endorfiny, czyli hormony szczęścia, które poprawią ci nastrój.

Autor: Beata – Beatrycze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *