Letnia wyprawka dla niemowląt – czego potrzebują dzieci urodzone latem?

Każda wyprawka dla noworodka powinna zawierać typowe akcesoria, które są niezbędne podczas pierwszych miesięcy życia maluszka. Niemniej jednak nieco inaczej będzie wyglądać wyprawka dla maleństwa urodzonego zimą, a inaczej dla dziecka, które przyszło na świat latem. Co zatem przyda się maleństwu podczas ciepłych miesięcy?

baby-summer

Podstawowe akcesoria dla dziecka, warto skompletować jeszcze przed narodzinami maleństwa. Standardową listę potrzebnych rzeczy, przyszli rodzice mogą znaleźć na stronie ich szpitala, a nawet poprosić o nią lekarza prowadzącego ciążę. Niemniej jednak taka lista niekoniecznie zaakcentuje różnicę pomiędzy akcesoriami potrzebnymi na lato a tymi na chłodniejsze miesiące. Tymczasem rodzice maleństw, które przychodzą na świat wiosną lub latem nie muszą kupować od razu wszystkiego. Takie wyposażenie jak ciepły kombinezon, puchowe śpiworki, a nawet gruba kołderka, podczas ciepłych miesięcy są przecież zupełnie zbędne. Wspomnianych rzeczy nie warto również kupować z dużym wyprzedzeniem czasu, ponieważ kiedy staną się w końcu potrzebne może się okazać, że ich rozmiar po prostu nie będzie pasować.

Wyprawka dla noworodka – letnia lista „must have”
Co zatem obowiązkowo musi się znaleźć w wyprawce dla noworodka urodzonego latem? Pierwszym punktem na liście będą typowe ubranka dla maleństwa – kaftaniki, pajacyki, śpioszki oraz body z krótkim i z długim rękawkiem. Zaleca się, aby wyposażyć szafę maleństwa w minimum 5 sztuk każdego z rodzajów wspomnianych ubranek. Pamiętajmy, że letnią garderobę maluszka warto uzupełnić o kilka sztuk cieplejszych bluz i grubszych śpioszków na chłodniejsze dni. Nie może również zabraknąć przewiewnych nakryć na główkę, które ochronią maleństwo przed intensywnym słońcem.
Przy zakupie garderoby dla maleństwa warto zwrócić uwagę na tkaniny, z jakich wykonano ubranka. Odradza się sztuczne materiały, a nawet tkaniny które mają jedynie domieszkę sztucznych włókien. Dla delikatnej skóry dziecka zdecydowanie najlepiej sprawdzi się organiczna bawełna.
Kiedy już skompletujemy garderobę maleństwa, pora rozejrzeć się za odpowiednim kocykiem dla noworodka i lekkimi otulaczami. Zwłaszcza w porze wiosenno-letniej idealny kocyk dla maleństwa powinien być bardzo przewiewny, tak by skóra maluszka mogła swobodnie oddychać. Niemniej jednak, aby przykrycie spełniało swoje zadanie, w trakcie chłodniejszych dni, powinno także skutecznie ogrzewać. By zapewnić i jedno i drugie, najlepiej wybrać bawełniany kocyk dla noworodka uszyty z dwóch warstw przewiewnej dzianiny. Dobrym przykładem są kocyki dla niemowląt NAME ME. Warto przy tym wspomnieć, że tego typu przykrycie może być praktycznym prezentem dla noworodka, tym bardziej, że kolekcja NAME ME proponuje również spersonalizowane kocyki z dla dzieci z imionami i danymi z chwili narodzin. Rodzice mają możliwość sami określić, jakie informacje mają się na nim znaleźć– czy będzie to data urodzenia maleństwa, czy jego waga i wzrost, a może i jedno i drugie.
W wyjątkowo ciepłe dni, kocyk dla niemowlaka można zastąpić lekkim otulaczem (tutaj ciekawe przykłady). Kiedy dziecko uśnie na świeżym powietrzu, przewiewny otulacz osłoni maleństwo przez intensywnym światłem słonecznym, ale nie przegrzeje jego delikatnej skóry.

Nie dajcie się zwieść zimnym rączkom i stópkom
Debiutujący rodzice czasem popełniają klasyczny błąd ubierając swoje maleństwo stanowcza za grubo. Przyczyna tego jest bardzo prosta – małe dzieci nie mają jeszcze całkowicie wykształconego systemu termoregulacji i ich dłonie i stópki często są zimne, choć dziecko niekoniecznie marznie. Zbyt ciepło ubrany noworodek zazwyczaj reaguje donośnym płaczem, a zdezorientowani rodzice mogą mieć problem z rozwikłaniem przyczyny takiego zachowania.
Dlatego na koniec dobrze będzie wspomnieć o zasadzie, którą powinni zapamiętać świeżo upieczeni rodzice. Ubierając maleństwo warto wybrać odzienie odpowiadające grubością ubraniom, które wybraliśmy dla siebie na dany dzień. Strój maleństwa trzeba jeszcze uzupełnić o dodatkową warstwę, która posłuży jako ewentualne przykrycie. Jest to jednak rada dobra na pierwsze tygodnie życie malca, bowiem z czasem każdy rodzic poznaje potrzeby swojej pociechy i żadne złote zasady nie są mu już potrzebne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *