Tkanka tłuszczowa w medycynie estetycznej

Dobry wygląd zewnętrzny to niezwykle ważna kwestia dla większości z nas. Staramy się zatem dbać o niego w jak najlepszy sposób; wydajemy sporo pieniędzy na najlepsze ubrania i uprawiamy sport, aby wypracować u siebie atrakcyjną sylwetkę. Bardzo często jednak okazuje się, że niektóre naturalne defekty naszego ciała uniemożliwiają nam cieszenie się w pełni atrakcyjnym wyglądem. Wydaje się, że nie ma tu żadnego rozwiązania – przecież nie jesteśmy w stanie przekroczyć granic natury. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Pewnych rzeczy oczywiście nie zmienimy, ale ogromne możliwości jakie oferuje nam współczesna medycyna estetyczna pokazują, że jesteśmy w stanie skutecznie niwelować mnóstwo niedoskonałości.

tkanka-tluszczowa

Ten dział medycyny powszechnie kojarzony był z zabiegami pozwalającymi na odmładzanie skóry i zatrzymywanie procesów jej starzenia się. Nadal odgrywają tu one oczywiście ważną rolę, ale nie brakuje również nowych możliwości – dziś z mgnieniu oka możemy uporać się z problemami, które jeszcze jakiś czas temu wymagały wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Dziś naprawdę trudno byłoby znaleźć jakiekolwiek defekty naszego wyglądu, których medycyna estetyczna nie byłaby w stanie skorygować.

Kliniki medycyny estetycznej rosną w Polsce jak grzyby po deszczu, choć już teraz takie oferty odznaczają się ogromnym zróżnicowaniem na terenie całego naszego kraju. Istnieje również wiele różnych powodów, dla których pacjenci zgłaszają się do nich. Często są to dość proste potrzeby, jak chociażby wygładzenie zmarszczek czy zniwelowanie niektórych efektów starzenia się skóry. W wielu przypadkach klienci są jednak bardziej wymagający. Przeszkadza im kształt poszczególnych elementów ich twarzy, zbyt wąskie usta, za małe piersi i wiele innych rzeczy – wszystkie z nich można poprawić przy pomocy odpowiedniego lekarza.

Przy tak szerokich możliwościach tej dziedziny medycyny, same rozwiązania i substancje w niej stosowane również muszą odznaczać się wielkim zróżnicowaniem. Do najpopularniejszych substancji, wykorzystywanych tu w bardzo wielu zabiegach jest kwas hialuronowy. Stosuje się go przede wszystkim do odmładzania skóry, wypełniania i wygładzania zmarszczek i niwelowania wielu różnych niedoskonałości, takich jak rozstępy. Warto zauważyć, że jest to substancja która występuje w ludzkiej skórze, i jest naturalnie produkowana przez nasz organizm. Odpowiada głównie za prawidłowe nawilżanie i odpowiednią elastyczność naszej skóry. Przy zabiegach z wykorzystaniem tego kwasu nie wprowadzamy zatem do organizmu żadnych obcych substancji, a jedynie uzupełniamy tę, której brak powoduje liczne problemy z atrakcyjnym wyglądem. Kwas hialuronowy sprawdza się naprawdę doskonale i jest bardzo skuteczny, choć oczywiście nie jest to rozwiązanie całkowicie pozbawione wad. Głównym mankamentem jest tutaj fakt, że na efekty zabiegów z jego wykorzystaniem często trzeba dość długo czekać – niekiedy zmiany na lepsze są wyraźnie widoczne nawet po kilku tygodniach.

Procesy starzenia się skóry są bezlitosne dla naszego wyglądu zewnętrznego, zwłaszcza jeśli chodzi o skórę twarzy. Stosunkowo szybko ulega ona wysuszaniu się, pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki, usta stają się wąskie i znacznie mniej wydatne, niż dawniej. Znalezienie odpowiedniej substancji która byłaby w stanie skutecznie poradzić sobie z takimi problemami od bardzo dawna zajmowało umysły specjalistów od medycyny estetycznej na całym świecie.

Przez długi czas wydawało się, że stworzenie tu idealnego rozwiązania jest niemożliwe. Dopiero w pewnym momencie zorientowano się, jak skutecznym rozwiązaniem może być tutaj przeszczepienie tkanki tłuszczowej z organizmu pacjenta. Doskonale nadaje się ona do wypełniania niektórych braków powodujących defekty skóry, a jednocześnie nie ma przy tym ryzyka wystąpienia jakichkolwiek alergii czy niepożądanych reakcji. W wielu przypadkach metoda ta jest również znacznie skuteczniejsza niż zastosowanie kwasu hialuronowego. Świetnie nadaje się ona do przywracania skórze odpowiedniej elastyczności, a ponadto materiału do takiego zabiegu właściwie nigdy nie brakuje – w ciele zawsze można znaleźć mnóstwo obszarów, z których da się pobrać wystarczająco dużo tkanki tłuszczowej. Jedynym ograniczeniem tego zabiegu jest fakt, że raczej nie nadaje się on do wypełniania niewielkich zmarszczek; doskonale sprawdza się natomiast w przypadku poważniejszych zmian skórnych. Zabieg jest przy tym bardzo prosty i szybki w wykonaniu. Nie wymaga nawet wcześniejszego przygotowywania się czy konsultacji z lekarzem – zazwyczaj wykonuje się go już przy pierwszej wizycie w klinice.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Murano w Warszawie: http://klinikamurano.com/oferta_medycyna-estetyczna_4.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *