Gdy przypomina cienką, prostą linię, trudno ją zauważyć. Spróbuj więc o takiej bliźnie zapomnieć. Warto się nią zająć dopiero wtedy, gdy jest bardzo widoczna: szeroka, o nierównej powierzchni i niejednolitym kolorze.

Wygładzające maści
Leczenie blizn – zarówno świeżych, jak i starych – zaczyna się od stosowania specjalnych preparatów. Są to maści i kremy zawierające heparynę, alantoinę i wyciągi roślinne (np. Tointex, ok. 7 zł, Contractubex, ok. 25 zł, Cepan, ok. 14 zł – dostępne bez recepty). Bliznę lekko się masuje, a następnie smaruje 2-3 razy dziennie maścią lub kremem. Regularne używanie takich produktów uelastycznia i wygładza skórę oraz zmniejsza rozmiary blizny. Kuracja trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jeszcze lepsze efekty kosmetyczne daje stosowanie elastycznego opatrunku (Silon, 110-370 zł, zależnie od wielkości) oraz silikonowych żeli (np. Veraderm, ok. 90 zł). Pamiętaj tylko, że zanim sięgniesz po produkty wygładzające blizny, musisz poczekać, aż rana się zagoi (w przeciwnym razie mogłoby dojść do rozejścia się jej brzegów).

Zabiegi w gabinetach
Przeprowadza się je po 6-12 miesiącach od powstania rany, czyli wtedy, gdy blizna osiągnie swój ostateczny kształt i wielkość. Jeśli zmiany są płytkie i niezbyt rozległe, można próbować pozbyć się ich w gabinecie medycyny estetycznej, duże, głębokie – w chirurgicznym.

Mikrodermabrazja
Mechanicznie (np. kryształkami korundu) ściera się naskórek i górne warstwy skóry właściwej. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona. Z reguły mikrodermabrazję powtarza się kilka razy w odstępach 1-2 tygodni. Cena: 250-500 zł za seans.

Blue Peel
Peeling chemiczny za pomocą kwasu TCA (trójchlorooctowego) z dodatkiem niebieskiego barwnika, który ułatwia ocenę, jak głęboko preparat wniknął w skórę. Zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym. Po peelingu skóra piecze. Pozostaje niebieska przez ok. 48 godzin, po czym przez 7-10 dni się złuszcza. Wystarczy jeden zabieg. Cena: 300-1000 zł.

Zabiegi laserowe
Wiązka światła lasera precyzyjnie "odparowuje" zmienioną tkankę. Bezpośrednio po zabiegu pojawiają się strupki, które po tygodniu odpadają. Jeśli jest to konieczne, leczenie laserem powtarza się po pół roku. Cena: 70-100 zł za 1 cm2 skóry.
Mezoterapia
Specjalnym pistoletem ostrzykuje się skórę co pół centymetra, wprowadzając w nią substancje lecznicze. Zabieg nie jest bolesny. Mezoterapię powtarza się 5-10 razy co 1-2 tygodnie. Cena: 100-300 zł za sesję.

Chirurgia plastyczna
Jest jedynym rozwiązaniem przy rozległych i głębokich bliznach, które się wycina. Podczas zabiegu stosuje się specjalną technikę cięcia i zakładania szwów. Koszty zabiegu ustalane są indywidualnie.

Źródło: Naj nr 31/2005

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *