Jeśli interesuje Państwa prawidłowy wybór materaca przeznaczonego dla niemowlęcia, to poniżej znajdziecie Państwo garść informacji, która pomoże podjąć świadomą decyzję. Każdemu z rodziców zależy na tym, by warunki do snu, rozwoju i odpoczynku jakimi dysponuje dziecko, były jak najlepsze. Materace dostępne są jednak w szerokiej gamie, co utrudnia podjęcie decyzji o zakupie. Spróbujmy się więc zastanowić nad cechami, jakimi musi się charakteryzować idealny materac dla niemowlęcia.

Przede wszystkim materac taki powinien mieć rozmiary dopasowane do miejsca przeznaczenia. Jednym słowem, jego krawędzie powinny ściśle przylegać do boków łóżeczka, które będzie on wyścielał. Materac należy umieścić w nim po prostu wkładając go do wnętrza i sprawdzając, czy po bokach nie występują jakiekolwiek luzy. Istnieje kilka standardowych wymiarów zarówno łóżeczek, jak i produkowanych do nich materacy, dzięki czemu nie będzie trudno o harmonizację wymiarów obu tych sprzętów. Możliwym jest, naturalnie, zamówienie w firmie stolarskiej wykonanie łóżeczka o charakterystyce zupełnie innej aniżeli najczęściej spotykana, przy czym trzeba mieć na uwadze, że prawdopodobnie zmuszeni będziemy ponieść również koszt wykonania specyficznego materaca. Najodpowiedniejszy model powinien być na tyle miękkim by dopasować się do kształtu ciała niemowlęcia, jednak zachowując dostateczną do zachowania swoich kształtów sprężystość. Optymalnym wyborem będą tutaj materace o średniej twardości, pozbawione fałd czy nierówności. Na rynku natknąć się można na materace wykonane z lateksu, traw morskich, czy włókien kokosowych. Niektórzy ze specjalistów twierdzą, że składniki te mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Wskutek oddziaływania na nie wilgoci dojść może do rozwoju pleśni i bakterii, czego konsekwencją są kłopoty ze skórą czy drogami oddechowymi. Bezpiecznym rozwiązaniem tej kwestii będzie zakup materaca wypełnionego łuską gryczaną, która nie wywołuje podobnych skutków i znakomicie sprawdza się przy wykorzystaniu przez maluchów.

Szeroko polecanym wypełnieniem jest również pianka lateksowa, która nie stwarza zagrożenia rozwinięcia się w jej obrębie bakterii mogących zaszkodzić dziecku. Duża elastyczność i zachowanie kształtów przez długi czas to kolejne istotne jej walory. Do materaca rozsądnie będzie dokupić również odpowiedni pokrowiec, o ile nie otrzymaliśmy go w pakiecie. Dzięki temu, że można go w dowolnej chwili zdjąć z materacyka, w razie zabrudzenia jego powierzchni będziemy mieli znacznie mniej pracy. Przy zakupie powinniśmy też zwracać uwagę na występowanie odpowiednich atestów takich jak Eko-tex, czy Atest Państwowego Zakładu Higieny, Oba znaczą, że zastosowane w materacu surowce są w pełni bezpieczne.

Sen to czas, gdy organizm dziecka ulega intensywnemu rozwojowi i regeneracji, koniecznym jest więc sprzyjanie im poprzez zorganizowanie wygodnego łóżeczka i dobrego materaca. Dokonując świadomego ich wyboru zminimalizujemy ryzyko wystąpienia u naszego dziecka wad kręgosłupa i uczuleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *