Najnowsze prace naukowców z University of Illinois koncentrują się na wpływie miodu na krew. Potwierdziły się wcześniejsze dane, wskazujące na antyoksydacyjne (przeciwdziałające utlenianiu) działanie substancji zawartych w miodzie. Podobne substancje (przeciwutleniacze) występują także w owocach i warzywach. Dzięki nim zmniejsza się szkodliwe oddziaływanie cząsteczek zwanych wolnymi rodnikami.

Naukowcy z University of Illinois oznaczyli zawartość fenoli i substancji przeciwdziałających utlenianiu w siedmiu różnych odmianach miodu – między innymi gryczanym, akacjowym, sojowym i koniczynowym. Okazało się, że najskuteczniej zapobiegają utlenianiu ciemne odmiany, zwłaszcza miód gryczany.

Przeprowadzono również badania nad wpływem miodu na krew zdrowych ochotników po 12-godzinnym poście. Do probówek z krwią dodano różne gatunki miodu. Następnie mierzono, jak wpływa obecność miodu na utlenianie się lipoprotein LDL, związanych ze "złym" cholesterolem. Utlenione LDL sprzyjają tworzeniu blaszek miażdżycowych. Aby przyspieszyć reakcję, dodano do probówek nieco miedzi, pełniącej rolę katalizatora utleniania LDL. Badanie spektrometrem wykazało, że w obecności miodu powstało o wiele mniej będących produktem utleniania LDL szkodliwych cząsteczek.

Także naukowcy z Kalifornii badają właściwości miodu, chociaż w tym wypadku chodzi raczej o konserwowanie żywności. Ogłosili oni, że miód jest skuteczniejszym środkiem konserwującym niż stosowane w przemyśle syntetyczne konserwanty – na przykład butylowany hydroksytoluen czy tokoferol. Badania przeprowadzono na próbkach gotowanego i przechowywanego w lodówce indyka. Miód nie miał negatywnego wpływu na smak mięsa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *