Młodzi ludzie na celowniku. Sprawdź czy Twoje dziecko nie stało się mułem finansowym

Kryptowaluty i blockchain to ogromne możliwości i milowy krok w rozwoju technologii. Niestety, decentralizacja i częściowa anonimowość rynku wykorzystywane są nie tylko w dobrych celach. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat rynek kryptowalut posłużył do wyprania środków o wartości ponad 33 miliardów dolarów.

Najnowsze dane pokazują, że coraz częściej ofiarami oszustów padają ludzie młodzi, którzy są wykorzystywanie jako „muły finansowe” do ukrywania nielegalnej działalności. Dla własnego bezpieczeństwa „nie zamulaj” i sprawdź w jaki sposób możesz zapewnić swojemu dziecku zabezpieczenie przed piorącymi pieniądze w sieci.

1 na 4 przypadki oszustw “na muła” dotyczą młodych ludzi

Według najnowszego raportu UK Finance, brytyjskiej organizacji zrzeszającej ponad 300 banków i firm z sektora finansowego, w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. do krajowej bazy danych oszustw Cifas zgłoszono 17 286 spraw dotyczących mułów pieniężnych. Spośród nich 3881 dotyczyło młodych ludzi w wieku 21 lat i młodszych. W efekcie, niemal co czwarty przypadek oszustwa na „muła finansowego” dotyczy osób poniżej 21 roku życia.

Muł pieniężny to osoba, która transferuje nielegalnie zdobyte pieniądze w imieniu kogoś innego. Bardzo często mułem finansowym można zostać nieświadomie. Nie zmienia to jednak faktu, że konsekwencje prawna nadal mogą być dotkliwe. W przypadku europejskiego i polskiego prawa pranie pieniędzy – także to bezwiedne – może skończyć się wysoką karą grzywny lub długimi latami odsiadki.

„Osoby, które stają się mułami pieniężnymi, często nie zdają sobie sprawy, że gotówka, którą piorą, jest wykorzystywana przez przestępców do ułatwiania poważnych przestępstw, takich jak terroryzm, handel narkotykami i przemyt ludzi” – komentuje wyniki raportu UK Finance.

Dzieci i młodzież są najczęściej atakowane przez oszustów w mediach społecznościowych, ale także w „realu”: w okolicach szkół, uczelni oraz w klubach sportowych. Celem oszustów jest zdobycie zaufania, zaprzyjaźnienie się, a następnie zaoferowanie możliwości prostego i szybkiego dorobienia. Oszuści kuszą swoje ofiary również na stronach z ogłoszeniami o pracę, oferując młodym ludziom możliwość łatwego zarobku bez wychodzenia z domu.

“Dzisiaj, muł finansowy to już nie jest osoba, która oklejona paczkami banknotów przechodzi przez bramki na lotnisku, aby przewieźć brudne pieniądze za granicę. Dzisiaj nie odróżnisz takiej osoby od przeciętnego pracownika biurowego, który widać jak uderza w klawiaturę i patrzy się w ekran komputera” – mówi Monika Minkiewicz, dyrektor działu PR w Kanga.

Co możesz zrobić jako rodzic?

Upewnij się, że Twoje dziecko nie podaje nikomu danych swojego konta bankowego, chyba że zna daną osobę i jej ufa. Poinstruuj je, aby było ostrożne wobec ofert zarobienia łatwych pieniędzy, ponieważ jeśli coś brzmi zbyt dobrze, aby było prawdziwe, prawdopodobnie tak jest.

Zwróć uwagę jeżeli Twoje dziecko nagle ma dodatkowe pieniądze, ma nowe rzeczy, których nie kupiłeś. Młoda osoba zaangażowana w wyłudzanie pieniędzy może stać się także bardziej skryta lub zestresowana.

A przede wszystkim – rozmawiaj. Spokojna, życzliwa rozmowa podjęta (w odpowiednim dla każdej ze stron momencie) podczas której uświadamiasz swoje dziecko jak działają oszuści może przynieść spektakularne efekty!

Kanga rusza do szkół i na uczelnie. Dowiedz się jak uchronić się przed praniem pieniędzy

Dane Chainalysis z 2022 pokazują, że każdego roku przestępcy piorą od 800 miliardów do 2 bilionów dolarów walut tradycyjnych i miliardy dolarów w kryptowalutach. Giełda cyfrowych aktywów Kanga jest aktywnie zaangażowana w zwalczanie tego procederu i edukowanie społeczeństwa, prowadząc kampanię Nie Pie(p)rz!

Kanga uświadamia, że łatwy i szybki zarobek na rynku kryptowalut zdarza się bardzo rzadko. Jeżeli ktoś chce zaproponować Ci super inwestycję lub pracę marzenie to najprawdopodobniej jest to znak, że chce Cię wykorzystać i okraść, a być może również wyprać pieniądze z Twoją pomocą.

Wraz z nowym rokiem szkolnym Kanga rusza o krok dalej, planując szereg wykładów i seminariów w szkołach oraz na uczelniach, które pokażą młodym ludziom jak chronić się przed praniem pieniędzy. Prelekcje będą odbywały się zarówno w formie stacjonarnej jak i online.

Jeżeli chcesz, żeby Twoje dziecko również mogło dowiedzieć się jak nie zostać „mułem finansowym” zgłoś się do Kanga i zaproponuj szkołę, w której może odbyć się prelekcja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *