Monitorowanie GLIKEMII podczas porodu i w czasie ciąży.

Pacjentki z cukrzycą typu 1 będące w ciąży, wymagają szczególnej uwagi ze względu na szybko zmieniające się zapotrzebowanie na insulinę. Jest ono spowodowane dynamiką zmian hormonalnych, jakie występują w ciąży i rozwojem samej ciąży. Nieocenioną pomocą w wyrównaniu jest możliwość CIĄGŁEGO MONITOROWANIA GLIKEMII.

PORÓD KOBIETY Z CUKRZYCĄ
Pierwszy poród może być trudnym przeżyciem dla każdej mamy. Szczególnie dla kobiety z cukrzycą. Oprócz wielkiej niewiadomej, jaką jest proces rodzenia dziecka, przyszła matka boi się o poziomy swoich glikemii. Podczas wysiłku fizycznego, czyli samej akcji porodowej – może dochodzić do nagłych zmian poziomu cukru. Zwykle zwiększa się ryzyko hipoglikemii (niedocukrzenia). W obawie przed taką hipoglikemią wiele kobiet woli, aby podczas porodu mieć podwyższony poziomu cukru, niż ryzykować ewentualnym niedocukrzeniem. Ale to rodzi kolejne kłopoty: podwyższony cukier u matki powoduje podwyższenie cukru u dziecka, czego efektem może być hipoglikemia poporodowa u noworodka. U samej matki podwyższone glikemie, pogarszają również gojenie się ran. To tylko aspekty medyczne. Dochodzą do tego jeszcze aspekty psychiczne – związane ze strachem o siebie i dziecko w tym trudnym okresie.

Rozwiązaniem problemów matki z cukrzycą oczekującej na dziecko jest ciągłe monitorowanie glikemii. W sposób ciągły można monitorwać glikemię używając systemu Guardian RT lub pompy insulinowej PARADIGM 722 firmy Medtronic Minimed (www.minimed.pl). Możliwość stałego podglądu cukrów daje matce spokój o zdrowie dziecka i swoje. Każda kobieta, która chociaż raz rodziła,będąc podłączona do ciągłego monitorowania glikemii – wie ile to znaczy i nie wyobraża sobie drugiego porodu bez tego urządzenia. Poziom stresu położnej opiekującej się rodzącą, która ma stały podgląd cukrów, jest również zdecydowanie niższy. Stosowanine tych urządzeń powoduje, że zarówno kobieta, jak i osoby czuwające nad nią, czują się zdecydowanie bezpieczniej.

JAK DZIAŁA CIĄGŁY MONITORING GLIKEMII?
Zarówno w przypadku pompy insulinowej PARADIGM 722 jak i systemu Guardian RT, podskórnie zainstalowana jest elektroda tzw. czujnik pomiaru glukozy, do którego dołączony jest transmiter (nadajnik). Z nadajnika, drogą radiową wysyłany jest sygnał do pompy, dzięki czemu na monitorach tych urządzeń widoczny jest aktualny poziom cukru; w przypadku jego nadmiernego wzrostu lub spadku urządzenia włączą alarm! Poza informacją o poziomie glikemii, pompa i Guardian RT informują użytkownika o tendencjach spadku bądź wzrostu poziomu cukru, są to tzw. trendy zmiany glikemii. Dzięki takiej informacji można zapobiegać zarówno hiper jak i hipoglikemii.


Prawidłowa kontrola przebiegu leczenia cukrzycy opiera się na pomiarach cukru we krwi przy użyciu glukometru. Każdy pacjent prawidłowo wyedukowany w zakresie samokontroli wykonuje takich pomiarów od kilku do kilkunastu dziennie, a mimo to nie jest w stanie zidentyfikować wszystkich incydentów hiper/hipoglikemii.

Systemy monitorowania glikemii oferowane przez Medtronic to urządzenia, które dostarczają informacji o poziomie glukozy na bieżąco w sposób ciągły.

Jest to funkcja szalenie ważna dla kobiet w ciąży z cukrzycą typu 1, gdzie najlepszym gwarantem urodzenia zdrowego dziecka jest utrzymanie poziomów cukru w granicach normy zdrowego człowieka. Ciągłe monitorowanie glikemii jest rozwiązaniem coraz bardziej docenianym w chwili rozwiązania ciąży zarówno poprzez cięcie cesarskie, jak i podczas porodu siłami natury. W tym tak ważnym momencie zarówno dla matki, jak i dla dziecka bieżąca informacja o poziomie glukozy pozwala czuć się bezpieczniej przyszłej matce. Jest także ogromnym ułatwieniem dla zespołu medycznego, który prowadzi poród.

DLACZEGO STOSOWANIE POMPY INSULINOWEJ JEST NAJLEPSZĄ FORMĄ TERAPII DLA KOBIET W CIĄŻY?
Dlatego, że za pomocą tego urządzenia najłatwiej osiągnąć normoglikemię lub prawie normoglikemię, co zapewnia prawidłowy rozwój dziecka i dobre samopoczucie matki. Najlepiej spośród znanych metod leczenia cukrzycy typu 1 pozwala na naśladowanie wydzielania insuliny u osób zdrowych. Terapia osobistą pompą insulinową uwzględnia zmienne zapotrzebowanie na insulinę w nocy i między posiłkami oraz odpowiednie dawkowanie insuliny na posiłki, różne pod względem objętości i jakości.
Kobieta leczona w ciąży pompą nie wymaga zmiany modelu leczenia w okresie okołoporodowym, ponieważ możliwość stałego ingerowania w ilość podawanej przez pompę insuliny umożliwia zarówno zmniejszenie jak i zwiększenie przepływu leku w zależności od wartości glikemii, co daje dobre efekty terapeutyczne.

JAK DZIAŁA POMPA INSULINOWA?
Jest to niewielkie urządzenie, przypominające wyglądem telefon komórkowy. Pompa wyposażona jest w zbiornik na insulinę (specjalna strzykawka), który połączony jest z zestawem infuzyjnym. Użytkownik pompy samodzielne zakłada zestaw infuzyjny (tzw. wkłucie) w miejsca przeznaczone do podawania insuliny. Wkłucie zakończone jest kaniulą, przez którą insulina podawana jest przez pompę w sposób ciągły. Zestaw infuzyjny wymaga zmiany raz na 2-3 dni. Dawkowanie insuliny poprzez pompę opiera się na dwóch funkcjach: baza + bolus.

BAZA – zwana też dawka podstawową, podawana jest przez pompę stale. Jej rolą jest utrzymanie glikemii w granicach normy między posiłkami i w nocy. Przykład: przy dobrze ustawionej „bazie” niezależnie, czy wstajesz o 6.00 rano czy chcesz pospać do 10.00, cukry powinny pozostawać w normie!!!

BOLUS – to ilość insuliny podawana w związku z posiłkiem lub hiperglikemią. W prawidłowych warunkach komórki beta trzustki reagują wyrzutem insuliny na wzrost stężenia glukozy we krwi, np. po posiłku. Poprzez funkcję bolus, pompa znacznie doskonalej, niż insulina podawana za pomocą wstrzyknięć, naśladuje pracę trzustki w warunkach fizjologicznych. Jednak o czasie podania bolusa, jego wielkości i rodzaju użytkownik pompy decyduje sam.

ZALETY STOSOWANIA POMPY:

  • łatwiejsze wyrównanie cukrzycy, w momencie dynamicznie zmieniajacego się podczas ciąży zapotrzebowania na insulinę
  • mniejsze ryzyko hipoglikemii – brak depozytu tkankowego insuliny, dzięki czemu działanie tego hormonu jest bardziej przewidywalne. Jeśli wstrzymasz pracę pompy-poziom insuliny powodującej hipoglikemię błyskawicznie się obniży!
  • łatwe korygowanie hiperglikemii poprzez elastyczne, bieżące sterowanie podstawowym przepływem insuliny oraz łatwe podawanie dawek korygujących
  • możliwość prowadzenia elastycznego trybu życia – przy dobrze ustawionej „bazie”, cukry powinny pozostawać w normie niezależnie od tego, o której godzinie pacjent wstaje. Pompa podaje tyle insuliny, ile pacjent potrzebuje o danej porze dnia, dlatego nie ma konieczności spożywania posiłków w ściśle określonych godzinach (np. możliwość odłożenia posiłku w czasie w przypadku porannych nudności).
  • zapobieganie późnej hiperglikemii posiłkowej: możesz bezpiecznie spożywać zarówno produkty bogate w węglowodany, jak i w białka i tłuszcze bez ryzyka hiperglikemii UWAGA!!! W ciąży zalecana jest większa podaż białka).
  • istotne ograniczenie liczby iniekcji – średnio 10 na miesiąc, zamiast 120, jak jest to w  przypadku leczenia z użyciem wstrzykiwaczy typu „pen”.

Pompa insulinowa Paradigm722 RT i System Guardian RT
Firma Medtronic MiniMed jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie sprzętu medycznego oferowanego w diabetologii. Aktualna propozycja handlowa firmy dotyczy najbardziej zaawansowanych technologicznie pomp insulinowych oraz systemów monitorowania glikemii. Medtronic jako pierwszy w świecie blisko 10 lat temu wprowadził System Ciągłego Monitorowania Glikemii.

Najnowsza Pompa Paradigm 722 RT (Real Time) jest pierwszą na świecie pompą insulinową, która poza funkcją dostarczania insuliny podaje informacje o aktualnym poziomie cukru. Wszystkie informacje dotyczące urządzenia na stronie producenta.

Guardian RT – system ciągłęgo monitorowania glikemii. Urządzenie kierowane przede wszystkim do pacjentów leczonych przy użyciu „penów”. Urządzenie to znalazło również zastosowanie na oddziałach położniczych, gdyż – podobnie jak pompa Paradigm 722 – pozwala śledzić poziom glikemii na bieżąco. W systemie Guardian RT, przekaz informacji o poziomie glukozy odbywa się na takiej samej zasadzie, jak w pompie Paradigm 722 RT, nie posiada funkcji podawania insuliny.

JAK WYPOSAŻYĆ SALĘ PORODOWĄ W GUARDIANa RT?
Każdy szpital może kupić, bądź wypożyczyć Ciągły System Monitorowania Glikemii w firmie Medtronic Poland z siedzibą w Warszawie, która jest producentem i dystybutorem tego sprzętu. Firma gwarantuje profesjonalne przeszkolenie dotyczące prawidłowej eksploatacji sprzętu. Szczegółowe informacje można znaleźć pod nr telefonu
510 202 934 lub 510 202 941

oraz na stronie www.pompy-medtronic.pl, lub przez kontakt telefoniczny Infolinia: 0801 080 987, 022 465 69 87.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *