Co może oznaczać ból brzucha

Ból brzucha to uciążliwa dolegliwość. Może zdarzać się dosyć często i z różnych przyczyn – nie wszystkie z nich są jednak powodem do zmartwienia.

Kolka

Ten rodzaj bólu brzucha często dotyczy najmłodszych, ale zdarza się także dorosłym. Charakteryzuje się intensywnymi napadami ostrego bólu. Są one wywołane skurczami ścian narządów, a ich przyczyny są bardzo różne. U małych dzieci mogą być one spowodowane niecałkowitym ukształtowaniem układu pokarmowego. Czasami też konieczna jest zmiana diety mamy karmiącej.

Kolki zdarzają się także z powodu nagromadzenia gazów, do którego dochodzi, kiedy podczas jedzenia połyka się zbyt dużo powietrza.

Zarówno u małych dzieci jak i u dorosłych, najlepszym sposobem na kolkę jest po prostu jej przeczekanie. W przypadku niestrawności warto sięgnąć po napar z kopru włoskiego.

Stany chorobowe

Kiedy bólem brzucha należy się bardziej zainteresować i koniecznie udać do lekarza? Kiedy towarzyszą mu dodatkowe objawy. Krew w stolcu, albo jego bardzo jasny kolor, ciemny mocz, nudności, gorączka – takie symptomy towarzyszą wielu różnym schorzeniom. Wtedy specjalista powinien wykonać komplet badań i postawić dokładną diagnozę.

Nie powinno się także leczyć na własną rękę, jeśli zbyt długo trwają objawy zatrucia pokarmowego -bólowi brzucha towarzyszą wymioty czy ostra biegunka, może bowiem dojść do odwodnienia organizmu.

fotolia_76244051_subscription_monthly_m

Nietolerancja laktozy

Wiele osób cierpi z powodu nietolerancji laktozy. Polega ona na braku bądź niedoborze laktazy – enzymu, który rozkłada cukier. Z tego powodu laktoza ulega fermentacji, co powoduje powstawanie kwasów i gazów, co z kolei drażni błonę śluzową dróg pokarmowych i może być przyczyną bólu brzucha. Nietolerancja laktozy może pojawić się w każdym momencie życia, zdarza się też, że jej objawy ustępują po na przykład długotrwałym odstawieniu produktów mlecznych. Wspomagająco przy tej dolegliwości mogą działać probiotyki, takie jak na przykład LACTROAL. Uzupełniają one florę bakteryjną jelit, która łagodzi objawy nietolerancji laktozy. Powinno się je stosować także u najmłodszych, szczególnie że dzieci mogą mieć problem z trawieniem tego cukru ze względu na trwające dojrzewanie układu pokarmowego – probiotyki wspomagają ten proces.

Na stronie www.lactoral.pl znajduje się więcej informacji na temat preparatu LACTORAL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *