Na czym polega higiena i zabiegi kosmetyczne związane ze skórą

Zawód kosmetyczki ma charakter higieniczno-estetyczny, którego specyfiką jest kosmetyka zachowawcza i upiększająca, pomoc w tworzeniu ładnego, zdrowego wyglądu i dobrego samopoczucia człowieka.

Słowo Kosmetyka pochodzi od greckiego słowa "kosmeo”- upiększam. Kosmetyka jest nauką racjonalnego pielęgnowania ciała (kosmetyka pielęgnacyjna), zapobiega chorobom skóry i usuwaniu jej defektów (kosmetyka lecznicza) oraz sztuka tuszowania wad i upiększania (kosmetyka zdobnicza). Troska o ładny wygląd cery, włosów, paznokci, figury itp. Poprzez wykorzystywanie pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, leczniczych i upiększających (makijaż) oraz propagacja zdrowego stylu życia, diety, gimnastyki, dbania o urodę oparta o wszystkie dziedziny medycyny badania naukowe i fachową literaturę.

 • Zakres wiekowy a dobór kosmetyków:

Nie należy klasyfikować kosmetyków tylko pod względem wieku metrykalnego, powinno się je raczej dobierać w zależności od potrzeb i stanu naszej skóry czyli inaczej mówiąc brać pod uwagę wiek biologiczny skóry, który uzależniony jest od wielu czynników jak np:

 • aktywności gruczołów łojowych,
 • stanu naskórka,
 • stopnia jego nawodnienia oraz stanu ochronnej bariery lipidowej,
 • ilości i głębokości zmarszczek powierzchniowych i głębokich skóry,
 • objawów fotostarzenia się skóry,
 • przebarwień, itp.

Czasem silne kuracje regenerujące potrzebne są również trzydziestolatkom, nie tylko kobietom po pięćdziesiątce. I odwrotnie, zdarza się, że biologiczny wiek skóry kobiety powyżej 40 roku życia, która systematycznie chroniła skórę przez słońcem, nie paliła i prowadziła zdrowy tryb życia określa się na 30 lat, tak więc może ona do pielęgnacji cery wybierać preparaty przeznaczone dla trzydziestolatek.

Potrzeby naszej skóry zmieniają się nie tylko z wiekiem, ale zależą również od pory roku, gry hormonów, miejsca i warunków pracy, gdzie codziennie spędzamy wiele godzin. Przykładowo pracując w klimatyzowanych pomieszczeniach i spędzając wiele godzin przed komputerem, nawet młoda dziewczyna może mieć problemy z przesuszoną, pozbawioną jędrności skórą, zwłaszcza wokół oczu.

Jeśli producent podaje, że kremy przeznaczone są przykładowo od 25 czy 35 roku życia to trzeba to traktować jako granicę umowną. To znaczy, że np. po krem od 25 roku życia mogą sięgać także osoby poniżej czy też powyżej tego wieku, a nie tylko te, które dokładnie ukończyły 25 lat.

Wybierając kosmetyki, kierujmy się zawsze aktualnym stanem cery. Jeśli cera np. 23-24 latki wygląda "szaro” także i jej przyda się dawka witaminy C czy też kuracja kremem z retinolem. Jeśli skóra młodej osoby jest silnie przesuszona, bądź zniszczona nadmierną, pozbawioną zabezpieczenia ekspozycją na słońce, może ona sięgnąć po silniejsze kuracje przeznaczone jakoby tylko dla starszych wiekowo kobiet.

Nie należy także popadać w schematy i przyzwyczajenia. Rodzaj cery może ulegać zmianie pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Warto więc obserwować jej stan. Przykładowo jeśli ktoś ma cerę tłustą, może się zdarzyć, że okresowo będzie się ona mniej przetłuszczać i nie potrzebować wówczas kosmetyków matujących. Wybierając automatycznie zawsze linie przeznaczone tylko dla cery tłustej, a nie uwzględniając aktualnego stanu skóry i jej potrzeb, możemy jej bardziej zaszkodzić niż pomóc. Efektem może być odwodniona i przesuszona cera, która po czasie może zacząć przetłuszczać się jeszcze intensywniej. Analogicznie taka sytuacja jest możliwa w przypadku każdego innego typu cery.

 • Każdy z nas rodzi się z piękną skórą:

Cera gładka, jędrna, Brzoskwiniowego koloru jest atrybutem młodości, jej wygląd odzwierciedla nasz stan zdrowia. Niestety z wiekiem traci swoje właściwości, to co robimy ze skórą w ciągu kolejnych lat powoduje i wpływa na jej wygląd oraz na to, czy dalej pozostanie ona piękną.

Skóra jest ważnym elementem naszego organizmu, ponieważ chroni ustrój przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Kosmetyka to dziedzina wiedzy i umiejętności, która skutecznie chroni, pielęgnuje i uszlachetnia ten ważny atrybut naszego organizmu.

Przeprowadzając wywiad skóry określamy jej stan, po czym przystępujemy do przygotowania pacjenta do odpowiedniego zabiegu upiększającego. Jednak przed tym, chciałam wymienić rodzaje cery i niezbędne kosmetyki stosowane do każdej z nich.

Najpopularniejszym typem skóry jest cera mieszana. Charakteryzuje się podziałem twarzy na strefy. Strefa T obejmująca czoło, nos i brodę jest pokryta skórą o właściwościach cery tłustej, zaś policzki są typowe dla cery suchej. Pielęgnacja takiej cery jest bardzo utrudniona, ze względu na fakt, iż mając jakby dwie skóry na twarzy, potrzebujemy dwa razy więcej czasu by odpowiednio o nią zadbać i bardzo specjalistyczne kosmetyki. Po umyciu twarzy koniecznie trzeba przetrzeć ją tonikiem i nałożyć odpowiednie kremy. Jeśli strefa T bardzo się przetłuszcza, przed nałożeniem makijażu, można zabezpieczyć ją preparatami matującymi. W ciągu dnia, gdy strefa T zaczyna się świecić, można po raz kolejny zastosować preparaty matujące na makijaż, lub bibułki matujące (wchłaniają serum nie niszcząc makijażu). Wieczorek usuwamy dokładnie makijaż płynem lub wodą i żelem do mycia twarzy, następnie nakładamy odpowiednie kremy pielęgnacyjne. Chcąc stosować maseczki, również musimy o tym pamiętać aby na strefę T zastosować maseczkę oczyszczająco – ściągającą, a na policzki nawilżająco – odżywczą. Stosując peeling również pamiętajmy o podziale skóry.

 • Niezbędne kosmetyki do cery mieszanej to:
 • mleczko kosmetyczne do cery suchej lub tonik do cery suchej bezalkoholowy (policzki)
 • żel do kąpieli o neutralnym pH
 • żel do mycia twarzy o neutralnym pH
 • tonik do cery tłustej do pielęgnacji strefy T
 • krem pod oczy
 • krem na dzień do cery mieszanej (lub osobne kremy na strefę T i na policzki)
 • krem na noc do cery mieszanej (lub osobne kremy)
 • płyn do demakijażu oczu
 • peeling

Następnym rodzajem skóry jest cera wrażliwa, która charakteryzuje się cienką skórą z tendencją do podrażnień i pękających naczynek. Może występować w każdym wieku, produkuje bardzo mało tłuszczu, przez co ma zachwiany płaszcz ochronny. Bardzo rzadko zdarzają się wypryski, często bywa zaczerwieniona i podrażniona, łatwo ulega uczuleniom i wymaga bardzo starannej pielęgnacji. Skóra wrażliwa bardzo źle reaguje na chlor zawarty w wodzie w basenach, mórz oraz ostre słońce bywają dla niej zabójcze. Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji cery wrażliwej są testowane dermatologicznie i nie zawierają konserwantów. Rano przemywamy twarz mleczkiem i tonikiem, następnie nakładamy krem na dzień. Krem ten powinien być dostosowany do pory roku, by jak najlepiej chronił delikatną skórę. Wieczorem po oczyszczeniu twarzy z makijażu nakładamy tonik, a później krem na noc, staramy się go lekko wklepać nie wcierać, by bardziej nie podrażnić i tak zmęczonej zabiegami pielęgnacyjnymi skóry.

 • Najważniejsze kosmetyki do cery mieszanej to:
 • żel lub płyn do mycia twarzy, tzw. mydło bez mydła
 • tonik do cery wrażliwej (bezalkoholowy)
 • mleczko kosmetyczne lub tonik do cery wrażliwej
 • krem pod oczy
 • krem na dzień do cery wrażliwej z filtrami UV
 • krem na noc do cery wrażliwej
 • płyn do demakijażu oczu
 • lekki, drobnoziarnisty peeling
 • maseczka nawilżająca
 • maseczka na rozszerzone naczynka

Cera sucha – jest skórą cienką i wrażliwą, która nei była sucha "od zawsze”. Suchość została nabyta w związku z naturalnym starzeniem się skóry. Skóra coraz wolniej się regeneruje, osłabia się płaszcz lipidowy, przez co skora traci więcej wilgoci. Przez co staje się bardziej podatna na uszkodzenia, bardziej wrażliwa, gorzej toleruje bodźce zewnętrzne, mogą ją podrażnić odzież i biżuteria. Skórze tego typu powinniśmy oszczędzać kontaktu z wodą i mydłem. Po każdym myciu skóra powinna być nawilżana i odżywiana specjalnymi balsamami do cery suchej, podobnie z kremami do twarzy tego typu skóry, zawierają one ceramidy oraz witaminy A, C, E i związki tłuszczowe, które pomagają odbudować naturalny płaszcz lipidowy. Jeśli jednak mimo wszystko nie możemy się obyć bez porannego i wieczornego prysznica, powinniśmy stosować żele lub emulsje dermatologiczne bez zawartości mydła, dla skóry suchej. Bardzo korzystnie wpływają olejki po kąpieli. Skórę tego typu może podrażnić woda chlorowana, sole do kąpieli, kąpiele w basenach, perfumy i kosmetyki zawierające alkohol i odzież z materiałów syntetycznych.

Skóra skłonna do zapaleń- ma ona zbyt mało gruczołów łojowych, przez co skóra jest mniej "szczelna” i traci wilgotność, jest to naturalny nie nabyty brak odporności. Naskórek jest bardzo delikatny, suchy i wrażliwy na uszkodzenia oraz na alergeny. W przypadku niewłaściwej pielęgnacji taka skóra ma tendencję do infekcji wirusowych i bakteryjnych. Skórze tego typu powinniśmy umożliwić odbudowanie płaszcza lipidowego, poprzez zastosowanie kosmetyków nawilżających i zmiękczających (nie zawierających mocznika i substancji zapachowych, zaś bogatych w wodę termalną, witaminę E i substancje łagodzące).W przypadku pojawiających się wyprysków, nie wolno stosować substancji wysuszających i toników zawierających alkohol. Skórę tego typu należy przemywać hipoalergicznymi kosmetykami oraz wodą termalną, nawilżać kremami nawilżającymi i ochronnymi. Do pielęgnacji ciała należy stosować żele i mydła dermatologiczne ( nie zawierające związków zasadowych), po kąpieli zaś mleczka i balsamy natłuszczające.

Skóra gruba i chropowata- skóra ta suchość ma uwarunkowaną genetycznie, co objawia się nieprawidłowym (nadmiernym) rogowaceniem. Powoduje to zaburzenie funkcji ochronnych naskórka, a co za tym następuje, utratę wilgotności skóry. Skóra ta potrzebuje bardzo intensywnego nawilżania. Do tej skóry powinniśmy stosować preparaty nawilżające, zmiękczające, natłuszczające a ponadto złuszczające warstwę zrogowaciałego naskórka. Skórę taką pielęgnujemy kosmetykami i neutralnym pH, lub nie zawierającymi substancji zasadowych. Kilka razy w tygodniu można stosować peeling, oraz po każdej kąpieli krem rozpuszczający zrogowacenia, nieocenione będą też olejki nawilżające, które należy stosować nie tylko po kąpieli, ale również po peelingu. Skóra tego typu nie powinna być opalana, ponieważ dodatkowo nasili to problemy ze skórą.

 • Cera sucha wszystkich typów wymaga nawilżania i dostarczania lipidów, kosmetyki niezbędne to:
 • mleczko kosmetyczne lub balsam natłuszczający
 • olejek pielęgnacyjny do cery suchej
 • krem, żel do mycia (nie zawierający związków zasadowych)
 • tonik nawilżający do cery suchej
 • tłusty krem pod oczy
 • płyn do demakijażu oczu
 • krem nawilżająco-odżywczy na dzień
 • krem na noc lub olejek do cery suchej
 • woda termalna (tym1,2)
 • peeling ( tym3)
 • krem złuszczający naskórek (typ 3)

Skórą dość uciążliwą w pielęgnacji jest cera tłusta- jest ona błyszcząca i nierówna. Wydziela bardzo duże ilości łoju, ma skłonności do stanów zapalnych, trądziku i łuszczenia się, często charakteryzuje się rozszerzonymi porami. Jednak na pocieszenie, warto wspomnieć, że skóra tłusta dłużej będzie bronić się przed zmarszczkami i będzie mniej podatna na działanie czynników atmosferycznych. Dbając o cerę tłustą musimy zwrócić szczególna uwagę na wyrównanie równowagi skóry, delikatne nawilżanie oraz leczenie stanów zapalnych. Po oczyszczeniu skóry, przemywamy ją tonikiem i nakładamy krem nawilżający, przed nałożeniem makijażu możemy zastosować preparat matujący, dzięki czemu podkład (typu oil-free) i cienie będą się lepiej trzymać. W ciągu dnia, gdy skóra zaczyna się świecić, można po raz kolejny zastosować preparaty matujące na makijaż, lub bibułki matujące. Wieczorem, po dokładnym usunięciu makijażu i oczyszczeniu skóry nakładamy krem na noc do cery tłustej. Peeling i maseczki do cery tłustej powinny być bardzo uważnie dobierane, by jeszcze bardziej nie podrażnić skóry i tak skłonnej do zapaleń.

 • Niezbędne kosmetyki to:
 • mleczko kosmetyczne i tonik do cery tłustej
 • krem do mycia twarzy o neutralnym pH
 • żel do mycia ciała
 • alkoholowy tonik do cery tłustej
 • lekki nawilżający krem lub żel na dzień
 • krem na noc do cery tłustej
 • krem lub żel pod oczy
 • płyn do demakijażu oczu
 • peeling
 • maseczka ściągająco-oczyszczająca

Z upływem czasu nasza skóra zaczyna potrzebować coraz więcej dbałości z naszej strony. Jest to właściwie cera dojrzała. Już od 25-30 roku życia musimy zacząć przygotowywać sobie "kapitał” na przyszłość, nasza skóra traci elastyczność, włókna kolagenowe osłabiają się i powoli uwidaczniają się zmarszczki. Kolejny moment nadchodzi około 40-45 rokiem życia, kiedy spowalnia się przemiana materii a skóra staje się cieńsza, bardziej sucha i delikatna. Skóra dojrzała wymaga od nas delikatności i dbałości, należy ją przecierać tonikiem bezalkoholowym do cery suchej lub normalnej lub mleczkiem, następnie nałożyć dobry krem z filtrami ( promieniowanie UV również przyczynia się o starzenie skóry) nie tylko na twarz, ale również na szyję. Ze skóra tego typu należy się bardzo subtelnie obchodzić, dlatego zmywając makijaż lub nakładając kosmetyki, musimy starać się nie naciągać skóry. Serum należy delikatnie wklepywać w skórę, nie wcierać (trzeba zwrócić uwagę czy na opakowaniu serum, nie ma ostrzeżenia, że nie wolno go stosować pod oczy).

 • Pielęgnuj troskliwie i systematycznie swoją cerę, używając następujących kosmetyków:
 • krem lub żel do kąpieli z neutralnym pH
 • mleczko kosmetyczne do cery suchej lub normalnej
 • tonik (bezalkoholowy) do cery suchej lub normalnej
 • krem regeneracyjny na noc dla cery dojrzałej
 • koncentrat odżywczy w ampułkach
 • nawilżająco-odżywczy krem na dzień
 • krem pod oczy
 • płyn do demakijażu oczu
 • płatki kolagenowe pod oczy
 • serum odżywczo-liftingujące
 • peeling

Prawdziwą zmorą młodych ludzi jest cera trądzikowa. Jednak nie jest to tylko młodzieńcza przypadłość, również w późniejszym wieku zdarza się skłonność do trądziku. Na pocieszenie warto wspomnieć, iż w bardzo wielu przypadkach trądzik zanika z czasem i nie powraca. Skóra tego typu charakteryzuje się powstawaniem dużej ilości zaskórników i bolesnych stanów zapalnych (ropnych). Problemy te mają swoje podłoże w „burzy hormonalnej”, która zakłóca normalną pracę gruczołów łojowych. Nadmiar wydzielanego łoju gromadzi się w porach, tworząc zaskórniki. Największe ilości zmian pojawiają się na czole, skroniach, nosie i brodzie, rzadziej na policzkach. Niestety w bardzo ciężkich stanach zapalnych trądzik obejmuje nie tylko twarz, ale również ramiona, plecy i dekolt .Zmiany te bardzo często pozostawiają po sobie ślady na całe życie w postaci blizn ( nie wolno samodzielnie usuwać zaskórników ani tym bardziej naruszać zmian zapalnych). Wypryski można punktowo wysuszać specjalnymi żelami lub kremami. Pielęgnację cery trądzikowej należy rozpocząć od wizyty u dermatologa, który dobierze odpowiednie leki, dopiero kolejny etap to odpowiednie kosmetyki. Do pielęgnacji cery trądzikowej należy stosować jednorazowe waciki i tampony, by nie dopuścić do roznoszenia zakażenia. Twarz należy przemywać mleczkiem lub tonikiem, następnie na całą twarz należy nałożyć delikatną emulsję do cery tłustej. W ciągu dnia, gdy skóra zaczyna się świecić, można po raz kolejny zastosować preparaty matujące na makijaż lub bibułki matujące. Wieczorem bardzo istotne jest dokładne oczyszczenie cery, i nałożenie odpowiedniego kremu na noc.

 • Niezbędne kosmetyki to:
 • tonik do cery tłustej lub trądzikowej
 • mleczko kosmetyczne do cery tłustej
 • emulsja do mycia cery tłustej lub trądzikowej
 • tonik alkoholowy
 • emulsja na dzień do cery tłustej lub zanieczyszczonej
 • nawilżający krem na noc do cery tłustej lub zanieczyszczonej
 • maseczka nawilżająca na bazie żelu ( oczyszczająca lub ściągająca)
 • płyn do demakijażu oczu
 • peeling enzymatyczny

O takiej cerze marzy każda kobieta, jest to cera normalna jednolita, delikatna, gładka i miękka. Pory są mało widoczne tylko od czasu do czasu na brodzie i czole mogą się pojawić drobne wypryski. Skóra jest dobrze ukrwiona, lekko zaróżowiona na policzkach (nie ma rozszerzonych naczynek), nie przetłuszcza się ani nie przesusza. Z czasem może przechodzić w cerę suchą.

O tym jak długo nasza cera będzie nieskazitelna decydują nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale również odpowiednia pielęgnacja. Skóra tego typu nie lubi preparatów wysuszających oraz zawierających alkohol. Należy ją przemywać mleczkiem lub tonikiem. Jeśli lubimy do mycia używać wody , konieczne jest później użycie balsamu nawilżającego do ciała i toniku do twarzy. Do twarzy odpowiednia jest cała gama kosmetyków do cery normalnej, która lekko nawilża i pielęgnuje. Krem pod oczy może być stosowany jako profilaktyka kilka razy w tygodniu.

 • Cera normalna nie należy do bardzo wymagających, odpowiednie kosmetyki to:
 • krem lub żel pod prysznic o neutralnym pH
 • krem lub żel do mycia twarzy
 • płyn do demakijażu
 • maseczka nawilżająca
 • peeling
 • mleczko kosmetyczne
 • tonik bezalkoholowy
 • krem pod oczy
 • krem na dzień
 • krem na noc

Kosmetyczka stosuje Krem Esencjonalny w każdym wykonanym zabiegu kosmetycznym. Umożliwia to aktywnym składnikom głębszą penetrację i większą efektywność. Aplikacja Kremu Esencjonalnego tuż przed nałożeniem kremu lub serum daje zadziwiające rezultaty. Bez względu na indywidualny problem cery, skóra staje się delikatniejsza, gładsza i bardziej promienna. Stworzono 7 kremów Esencjonalnych – w odpowiedzi na wiele problemów skóry. Ich wyjątkowe działanie penetrujące daje możliwość wydobycia wewnętrznego piękna ukrytego w każdej kobiecie. Wszystkie takowe kremy pozbawione są środków konserwujących i są idealne dla najbardziej wrażliwej skóry.

Każdy zabieg kosmetyczny poprzedzony jest wnikliwą analizą stanu skóry oraz sposobu dotychczasowej pielęgnacji. Po zabiegu ustalamy z klientem dalszą pielęgnację i polecamy kosmetyki.

Kosmetyka zdobnicza to przede wszystkim upiększanie i tuszowanie mankamentów skóry, po przez odpowiedni makijaż, odpowiednio dobrane kolory cieni, podkładów, pudru, różu itd.

Makijaż doskonały to taki, który podkreśla naturalne piękno twarzy i tuszuje zarazem pewne mankamenty jej urody. Doskonały makijaż nie zdradza środków i metod, za pomocą których został wykonany. Makijaż powinien być dopasowany do stylu, osobowości i charakteru kobiety. Przy wykonywaniu makijażu nie powinnyśmy kierować się tendencjami występującymi aktualnie w modzie. Moda powinna być tylko czynnikiem inspirującym naszą wyobraźnię.

Makijaż to sztuka, która odkrywa zalety twarzy i stara się wydobyć na światło dzienne indywidualne jej cechy – niezależnie od tego, czy najnowszym trendem w modzie są pełne, zmysłowe usta, kocie oczy czy też sztuczne rzęsy.

Wprawdzie zawsze będziemy się oglądać na obowiązujące w modzie kierunki i tendencje, jednak one nie są w tym przypadku decydujące.

Chodzi o to, by wyglądać po prostu dobrze, dobrze się ze sobą czuć, być zadowoloną i promieniować pewnością siebie

 • Wyróżniamy cztery rodzaje makijażu:
 • doskonały, który wyjaśniłam wyżej
 • Naturalny – Obowiązuje obecnie hasło powrotu do natury. Realizują je również kobiety, które coraz częściej stosują tzw. makijaż naturalny. Makijaż ten podkreśla i wydobywa naturalne piękno: wypielęgnowana cera, ładne usta.
 • Wieczorowy- dla kobiet, które chcą być zauważone, ponadczasowy, zawsze modny.
 • Makijaż permamętny – Wywodzący się z Chin, bardzo stara (licząca ok. 2000 lat) metoda ta polega na precyzyjnej inplantacji barwnika pochodzenia roślinnego do głębszych warstw naskórka, przy pomocy aparatu igłowego. Makijaż pernamentny wykonuje się w celu korekty brwi, podkreślenia wyrazu oczu (kreski na dolnej i górnej powiece), korekty ust (zaznaczenie konturu warg z lekkim wypełnieniem) lub maskowania defektów skóry itp., poprzez implantację jasnego barwnika. Należy zwracać szczególną uwagę na jakość i świeżość barwników, na sterylność zabiegu (jednorazowe igły i środki dezynfekujące) oraz precyzję i dokładność zabiegu – ze względu na jego długotrwały efekt utrzymujący się do 5 lat. Przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie próby uczuleniowej. Po implantacji barwnika przez okres dwóch tygodni należy unikać sauny, basenu i solarium.

Autor: Magdalena Ulanowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *