Ale zanim dosiądziemy naszych "górali", "holendrów" i "kolarzówek" sprawdźmy czy mamy wszystko co potrzebne o jazdy na rowerze. A potrzebna jest z pewnością odpowiednia odzież rowerowa.

Amatorzy jazdy na rowerze nie są zgodni, która cześć stroju kolarskiego jest najważniejsza. Pamiętajmy jednak, że jakikolwiek niedopasowany element odbiera nam przyjemność z jazdy. Najlepiej zawsze przymierzyć strój w sklepie i, choć może się to wydać zabawne i niedorzeczne, przyjąć pozycję typową dla jazdy na rowerze. Ma to praktyczne uzasadnienie – na pochylonej sylwetce ubranie układa się zupełnie inaczej niż na wyprostowanej. Dopiero podczas jazdy przekonamy się jak ważne są specyficzne rozwiązania odzieży rowerowej: przedłużony tył kurtki osłaniający plecy, mocne kolory i elementy odblaskowe, charakterystyczny, obcisły krój. Co ważne, odzież rowerowa powinna być dobrej jakości i zaawansowana technologicznie, ale wcale nie musi być bardzo droga. Ciekawe propozycje zawiera kolekcja Active Bike CampuSa.

Spodenki roweroweElastyczne spodenki powinny być tak zaprojektowane, żeby nie uciskać newralgicznych miejsc. Pamiętajmy, że spodenki podczas jazdy "pracują" razem z nogami. Dlatego tak ważną rzeczą jest krój spodenek i ilość elementów z których zostały uszyte – im mniej części tym mniej ich złączeń. Na szczęście w kolekcji CampuSa szwy są płaskie, żeby nie podrażniać skóry. W modelach kolekcji Active Bike CampuSa szwy biegną po zewnętrznej stronie uda a całość jest uszyta z rozciągliwego poliestru. Aby zminimalizować przesuwanie i obsuwanie się spodenek, stosuje się takie rozwiązania jak np. guma antypoślizgowa na zakończeniu nogawek. Jednak najlepiej tę rolę spełniają oczywiście szelki, np. w modelu Rago CampuSa.

Najważniejszym elementem spodenek rowerowych jest wkładka antybakteryjna, czyli tzw. pampers. Oprócz funkcji higienicznej, czyli wchłaniania potu, wkładka stanowi dodatkową amortyzację i ochronę przed obtarciami. Po kilku godzinach jazdy docenimy rolę dodatkowej, miękkiej warstwy między naszym ciałem a siodełkiem.

Dla tych, którzy cenią swobodę ubioru, a do tradycyjnych spodenek kolarskich nie mogą się przyzwyczaić, powstają modele o luźnym kroju. Na przykład spodenki Terrain uszyte są z lekkiego, miękkiego a jednocześnie wytrzymałego Nylonu Tactel z membraną Vaportex, dzięki czemu są wodoodporne i oddychające. Takie spodenki mogą się przydać również na podmiejską wycieczkę, dzięki kilku bocznym kieszeniom. Na chłodniejsze dni posłużą spodnie Creek z membraną Vaportex Activ i elementami odblaskowymi. Spodnie te mają długie nogawki, których końcówki mogą być rozsunięte (można wówczas je ściągnąć bez zdejmowania butów) lub zwężone za pomocą rzepów – materiał nie wkręci się w łańcuch ani między szprychy.

Koszulka rowerowa
Przy wyborze koszulki doświadczeni rowerzyści polecają te z włókien syntetycznych. CampuS oferuje kilka modeli koszulek rowerowych z poliestru, który lepiej odprowadza pot na zewnątrz niż bawełna, a przy tym szybciej schnie. Wspólnymi elementami wszystkich modeli Kabin, Shao, Zibo, Nimi, Rogos, są charakterystyczny obcisły krój, krótka stójka dla ochrony szyi od wiatru, i niewielkie rozpięcie pod szyją. Rozmiar musimy dobrać do własnej sylwetki pamiętając, by koszulka nie była ani zbyt luźna – wówczas źle izoluje i łopocze na wietrze – ani za obcisła, bo będzie niewygodna. Żeby całość lepiej przylegała i nie podwijała się zastosowano wszywane pod skosem rękawki i ściągacz w pasie. Co ważne, modele są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, można też dostać koszulkę Etelia z serii "especially for women" dopasowaną do budowy kobiecego ciała.

Kurtka
Na chłodniejsze dni lepsza będzie bluza – z poliestru jak Vedo lub Rejsi uszyte z wykorzystaniem szybkoschnącego materiału Cooldry. Na wypadek deszczu, lub większego zimna, dobrze zaopatrzyć się w kurtkę z membraną Vaportex. Kurtki rowerowe Bico i Vart od CampuSa chronią dzięki stójce, laminowanym szwom, wzmocnieniu zapięcia od spodu, ściągaczom w pasie i kołnierzu, mają też niezbędne na drodze elementy odblaskowe. W czasie jazdy docenimy inne walory – wentylację, przedłużony tył kurtki, pojemną kieszeń na plecach. Model Bico ma dodatkowo regulowany i chowany kaptur. Z kolei w kurtce Vart, w dwóch żywych wersjach kolorystycznych, dużym ułatwieniem jest tylna kieszeń zapinana na zamek błyskawiczny co lepiej zabezpiecza np. mapę i inne przydatne drobiazgi.

Rękawiczki
Nawet gdy mamy rower z najlepszym amortyzatorem, nasze dłonie odczują każdy wstrząs. Rękawiczki rowerowe zabezpieczają dłoń przed powstawaniem odcisków dzięki zastosowaniu specjalnych wzmocnień materiału. Ta najmniejsza cześć ubioru rowerzysty jest niezwykle istotna dla naszego bezpieczeństwa. Nawet spoconymi dłońmi możemy pewnie trzymać kierownicę i zmieniać manetki bez ryzyka obtarć. Rękawiczki od CampuSa, z Lycry, Neoprenu i Cotton Terry, dobrze przylegają do dłoni dzięki zapięciu na rzep w nadgarstku.

Na wodę i drobiazgi
Konieczność uzupełniania płynów przy wysiłku rodzi jednocześnie problem w czym przechowywać napój. CampuS proponuje rozwiązanie alternatywne wobec bidonu mocowanego tradycyjnie na ramie. Z myślą o rowerzystach i rolkarzach powstała seria plecaków typu water bag. Aquatic, Drip i Spring mają, oprócz bukłaka na wodę o pojemności od 1,5 do 2,5 litrów, dodatkowe liczne kieszenie, troczki do przymocowania odzieży i wygodne, profilowane szelki. Innym rozwiązaniem może być pas biodrowy Runner z miejscem na bidon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *