• opiaty
  • psychostymulatory
  • kokaina
  • marihuana i haszysz
  • halucynogeny
  • środki lotne
  • leki uspokajające i barbiturany
  • NIKOTYNA
  • ALKOHOL
  • sterydy


Najciężej uzależniają opiaty (morfina, heroina, polski kompot! Opiaty redukują ból, znoszą konieczność zaspokajania potrzeb i tych fizjologicznych (np.nie chce się jeść) i tych wyższego rzędu – psychicznych. Po nich świat wydaje się lepszy, działają tonizująco. Najczęściej sięgają po nie dzieciaki, które mają niezaspokojone potrzeby wyższego rzędu, czyli miłości, akceptacji, przynależności itp.


Wyróżniamy trzy rodzaje uzależnienia:

  • 1. fizyczne – zwiększa się tolerancja na narkotyk – trzeba brać większą ilość, aby osiągnąć ten sam efekt. A brak narkotyku wywołuje syndrom abstynencki (bardzo złe samopoczucie fizyczne i psychiczne – drżenie całego ciała, objawy grypy)
  • 2. psychologiczne – brak konieczności zaspokajania potrzeb psychicznych
  • 3. społeczne – istotna jest tu przynależność do grupy akceptującej w braniu.

Najszybciej następuje uzależnienie fizyczne – w przypadku heroiny wystarcza czasami 2 – 3 miesiące próbowania!

Psychostymulatory (speedy) (napędzacze) np. amfetamina – poprawiają pamięć (ale tylko świeżą – tak samo szybko jak człowiek uczy się po zażyciu amfy, tak samo szybko to później zapomina), ułatwiają koncentrację uwagi, czynią człowieka interesującym , super sprawnym – czyli atrakcyjnym społecznie. Do niedawna uważano, że to "dobrodziejstwo" nawet nie uzależnia fizycznie.Jednak objawy abstynenckie przeżywane są bardzo ciężko – niemożność spania (tygodniami), samopoczucie depresyjne i psychozy amfetaminowe – już po 2 – 3 miesiącach brania całkowita utrata kontaktu z rzeczywistością. W trakcie imprez techno popularne jest zażywanie extazy.

Rodzicu! Wcale nie łatwo poznać, że dziecko zażyło jakiś środek , ale niektóre zachowania powinny wzbudzić Twój niepokój.

Objawy po heroinie:

  • – źrenice, jak szpileczki
  • – błyszczące oczy (widać przy oczach jasnych)
  • – swędzący nos i ciągłe jego pocieranie
  • – drapanie się po ciele
  • – lekko bełkotliwa mowa (po dużej dawce).

Objawy po amfetaminie:

  • – lekkie podniecenie
  • – szybsze ruchy
  • – ruchy tzw. kanciaste

W USA jednym z najczęściej branych narkotyków jest kokaina. W Polsce także dostępna. Ludzie ją wziewają, wcierają w dziąsła, w narządy rodne – stąd ich błony śluzowe często ulegają procesom zapalnym (może to być znaczący objaw). Odmianą, którą się pali, jest mocniejszy i szybciej działa (sekundy) jest crack.

Kokaina ma działanie halucynogenne. Po niej ludziom wydaje się, że są genialni i mają niesamowite możliwości. Kokaina nie pobudza zdolności twórczych, ale człowiek odnosi takie wrażenie. Przy tym działa bardzo krótko – zaledwie parę minut.

Marihuana i haszysz.. Ten drugi narkotyk może dawać lekkie halucynacje, marihuana – nie.

Rodzicu! Obecnie dostępna marihuana to genetycznie przetwarzane nasiona o nazwie skoon , to nie są jak kiedyś w czasach Dzieci Kwiatów nasionka z Azji!!!

Długotrwałe palenie marihuany powoduje zmiany charakterologiczne – osłabienie woli, brak celu życiowego. Dziecko staje się apatyczne, zniechęcone, bierne. Na szczęście są to zmiany odwracalne.

Objawy palenia marihuany:

  • – lekko zaczerwienione oczy
  • – wesołkowatość (dziecko śmieje się z byle czego)
  • – zwiększony apetyt
  • – wszystko smakuje niesamowicie.

Halucynogeny np. LSD (w postaci malutkich znaczków, bo dawka narkotyku to kropka wielkości główki szpilki), powodują halucynacje. Jeśli człowiek był w złym nastroju to i te halucynacje mogą być nieprzyjemne. Mogą uszkadzać Centralny Układ Nerwowy za czym przemawia efekt flash back – halucynacje pojawiające się nawet po paru latach od zaprzestania brania narkotyku! Halucynogeny uzależniają psychicznie. Człowiek może mieć wrażenie,że pofrafi fruwać. Przypadki niewyjaśnionego wypadnięcia z okna młodego człowieka czasmi spowodowane są zażyciem LSD.

Rodzicu! W Polsce rosną obecnie modne wśród młodzieży grzyby halucynogenne. Te rosnące u nas mają wprawdze mało ksylocybiny za to są bardzo trujące. Trans narkotyczny po grzybach halucynogennych trwa 2 – 3 doby.

Środki lotne, czyli znane kleje zaraz po papierosach są najbardziej niebezpieczne, bo trwale uszkadzają Centralny Układ Nerwowy o czym świadczą zmiany w zapisie eeg.

Objawy: Po kleju dzieciaki są agresywne i trudno nawiązać z nimi kontakt. Zmiany charakterologiczne pojawiają sie szybko i są nieodwracalne.

Środki uspokajające i barbiturany. Po nie młodzież sięga niechętnie – chyba, że są dostępne w domu. Barbiturany też uszkadzają CUN i uzależniają (dawniejsze tabletki p/bólowe z krzyżykiem)

Nikotyna środek uzależniający najbardziej szkodliwy a wraz z alkoholem o największym przyzwoleniu społecznym. Najbardziej rozpowszechnione, gdyż można te środki kupić legalnie i bez większego wysiłku!. Rodzice jako osoby ważne i naśladowane przez dzieci są tu niechlubnym wzorem.

Sterydy – obecnie w modzie i obowiązkowe na siłowniach, powodują uzależnienie psychiczne. Jest to uzależnienie – dbanie o muskuły. Niestety sterydy odwadniają też kręgosłup, co grozi wczesną osteoporozą.

Rodzicu! Jeśli Twoje dziecko jest uzależnione poszukaj dobrego ośrodka, jeśli dziecko będzie gotowe na leczenie . Najlepsze wyniki osiąga MONAR. Ze względu na wypracowane metody pracy – znany jest na całym świecie. Najmniej skuteczne, za to bardzo kosztowne są wszelkie metody doraźnego podawania innych narkotyków w celu złagodzenia głodu narkotykowego (znana terapia metadonowa, ale nie tylko). Taki sposób "leczenia" stosują często prywatne ośrodki, oraz lekarze przyjeżdzający na telefon. Pamiętaj o tym i pomyśl czy o to ci chodzi?

Na koniec charakterystyczny obraz rodziny narkomana:

Matka – albo nadopiekuńcza z tendencją do symbiotycznego związku z dzieckiem, albo o postawach ambiwalentnych (podskórna wrogość i tylko deklaratywna chęc pomocy dziecku)

Ojciec
– odrzucający dziecko (wrogość i postawa restrykcyjna choć niekonsekwentna)

Stosunki w rodzinie pozornie niezaburzone. Głową rodziny statystycznie częściej tu jest dominująca kobieta a mężczyzna wycofuje się "za gazetę".

Niejasne są granice rodziny, szczególnie w sferze przepuszczalności podsystemów (patrz rozdział -Zdrowa rodzina.

Częsty brak zgody na usamodzielnienie dzieci.

Autor: Bożena Stefańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *