Naturalne sposoby na walkę z przemęczeniem

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz” – napisał Jan Kochanowski. Nie bez powodu. Od zdrowia zależy jakość naszego życia.

Fizyczność a psychiczność

Dawniej wielką wagę przywiązywano do zdrowia fizycznego. W XIX wieku zaczęto jednak badać ludzką psychikę. Pierwsze doświadczalne próby, przeniesienia psychologii w życie, a nie jedynie w teorię, rozpoczęli tacy naukowcy jak Hermann von Helmholtz czy Gustav Fechner, a ich badania dotyczyły postrzegania bodźców. Obecnie coraz większą wagę przywiązuje się do zdrowia psychicznego, które przez wielu naukowców uważane jest za niezbędne dla zdrowia fizycznego. Przykładowo naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei czy Uniwersytetu Ruhr stwierdzili korelację pomiędzy chorobami stawów i układu pokarmowego a depresją. Dbając o swoje zdrowie należy zatem dbać dychotomicznie – z jednej strony o swoją fizyczność, z drugiej strony o swoją psychiczność.

Zdrowie a uroda

Należy pamiętać o tym, że ludzkie zdrowie wpływa również na nasz wygląd zewnętrzny, być może to prawda wszystkim znana, jednak niewiele osób ją stosuje, a swoje niedoskonałości zewnętrzne próbuje zakryć jedynie od zewnątrz, kiedy najczęściej do zdrowego wyglądu zewnętrznego wystarczy nam bogata i zdrowa dieta. Oczywiście wszelkiego rodzaju kosmetyki są tutaj wzmocnieniem efektu, jednak bez zdrowego odżywiania, nasz wygląd zewnętrzny to jedynie maska, która od wewnątrz powoli podlega destrukcji.

Zdrowie równa się dobre samopoczucie

Jedną z najpopularniejszych współczesnych chorób stanowi złe samopoczucie. Na szczęście łatwo jest je wyleczyć, bo zależy przede wszystkim  od naszego stylu życia. Aby cieszyć się dobrym samopoczuciem należy podjąć kilka prostych, aczkolwiek przełomowych kroków. Po pierwsze aktywność fizyczna. Serce i organizm lubią ruch, a przecież serce to swoista pompa. Po drugie aktywność psychiczna. Wszelka pasywność umysłowa powoduje regres mózgu, natomiast choćby najmniejsza aktywność umysłowa sprawia, że móżg pracuje, a co za tym rozwija się i jest w lepszej kondycji. Po trzecie właściwe odżywianie. To, co jemy, warunkuje nas i naszą odporność, a więc też nasze samopoczucie. Należy też nie dopuszczać do przemęczenia.

Polepszenie swojego stanu

Aby polepszyć swój stan należy uczynić kilka podstawowych kroków w diecie. Między innymi jeść naturalne produkty, a unikać przetworzonych. Wzbogacać swoją dietę głównie o produkty roślinne. Z napojów stawiać na wodę i świeże soki, zamiast słodkie napoje z dużą ilością cukru. Chwilowo mogą pomóc też kawa i herbata, ale nie muszą, poza tym szkodzą. Z herbat najlepiej jest pić herbatę zieloną, występującą na rynku z dodatkiem kwiatów i owoców, co nadaje jej lepszego smaku. Ponadto warto zaczerpnąć świeżego powietrza, chociażby poprzez krótki spacer.

Zobacz suplementy diety na stres i przemęczenie.

Przemęczenie jako podstawowy objaw złego samopoczucia

Na niewłaściwe samopoczucie wpływa przede wszystkim przemęczenie. Przemęczenie fizyczne wynika z nieodpowiedniego odżywania, niewystępowania ruchu, krótkiego snu oraz odwodnienia, a przemęczenie psychiczne najczęściej bierze się ze zbyt dużej ilości obowiązków,sytuacji stresowych i problemów emocjonalnych. O ile przemęczenie fizyczne i psychiczne można zniwelować, o tyle przemęczenie jako wynik chorób trzeba leczyć specjalistycznie. Oznacza ono przeważnie reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie zatok, zespół chronicznego zmęczenia, anemię, a nawet nowotwory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *