Niania elektroniczna – jak wybrać najlepszy model?

Nianie elektroniczne to najpopularniejsze gadżety kupowane przez rodziców. Pozwalają na kontrolowanie śpiącego dziecka i dają większą swobodę opiekunom, zapewniając przy tym poczucie bezpieczeństwa. Jak wybrać nianię elektroniczną? Jakie dodatkowe funkcje powinna posiadać?

Niania elektroniczna – nowa czy używana?

Niania elektroniczna to jedno z tych urządzeń, które bez obaw można kupić używane. Takie gadżety nie należą do najtańszych, szczególnie te z wieloma dodatkowymi funkcjami. Wystarczy przejrzeć strony z ogłoszeniami lokalnymi, w których znajdują się nianie elektroniczne, by zobaczyć jak one wyglądają i wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania i będzie nam służyć przez pierwsze lata życia dziecka.

Niania elektroniczna – dlaczego warto?

Wśród największych zalet tego urządzenia, rodzice najczęściej wymieniają poczucie bezpieczeństwa. Dorośli mają kontrolę nad tym, co dzieje się w pokoju dziecka. Słyszą przez głośnik, kiedy maluch się obudził, kiedy zaczyna płakać itp.

To pozwala na większą swobodę w wykonywaniu codziennych czynności, mając przy tym poczucie, że jak tylko coś się będzie działo, zostaniemy o tym poinformowani przez nianię elektroniczną i będziemy mogli pobiec do pokoju dziecka.

Jak wybrać nianię elektroniczną?

Podczas wyboru niani elektronicznej należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Bardzo ważny jest zasięg, zarówno w przestrzeni otwartej, jak i zamkniętej. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku, czy w dużym domu, lepiej wybierać urządzenia, które będą miały zasięg nawet do 500 metrów.

Ważna jest także liczba kanałów. Im więcej – tym lepiej. Chodzi o to, by urządzenie pracowało bez zakłóceń. Nianie elektroniczne najlepiej funkcjonują na częstotliwościach 1,88 GHz lub 2,44 GHz.

Istotny jest rodzaj zasilania. Dostępne są urządzenia jedynie na baterie lub podłączane do prądu. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór takich niań elektronicznych, w których będą oba te rodzaje zasilania, na wypadek przerw w dostawie prądu lub rozładowania baterii.

Funkcje dodatkowe w nianiach elektronicznych

Nianie elektroniczne można kupić w wersji audio lub audio-video. Te drugie mają wbudowaną kamerkę, która pozwala na odtworzenie obrazu z pokoju dziecka np. na ekranie monitora. To pozwala na zapewnienie zarówno rodzicom, jak i dzieciom, większego poczucia bezpieczeństwa.

Niektóre nianie elektroniczne zostały dodatkowo wyposażone w kanał zwrotny. Dzięki niemu komunikacja rodzic-dziecko może odbywać się w dwie strony. Takie urządzenia przydają się wtedy, kiedy dziecko zaczyna już rozumieć słowa, ale też wtedy, kiedy głos mamy wpływa na nie kojąco i uspokaja je.

Bardziej rozbudowane nianie elektroniczne posiadają jeszcze funkcję monitorowania oddechu, która pomocna jest w zapobieganiu tzw. śmierci łóżeczkowej. Czujniki takiego urządzenia umieszcza się pod materacem, a kiedy dzieje się coś złego, natychmiast dostajemy o tym komunikat.

Popularnymi funkcjami w takich urządzeniach są jeszcze lampki, kołysanki i projektory. Gdy dziecko się obudzi, mogą zostać wyświetlane na suficie obrazki lub może włączyć się ulubiona piosenka, która ukołysze malucha do snu zanim my zdążymy wbiec do pokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *