Recepta na dobry sen, o czym warto pamiętać?

Jaka jest recepta na dobry sen? Zarówno stres, jak i tryb życia w dużej mierze sprawiają, że coraz więcej Polaków skarży się na chroniczne zmęczenie. Coraz częściej również podkreślamy rolę prawidłowego odpoczynku w codziennym funkcjonowaniu.

A że żyjemy coraz szybciej, to również powinniśmy coraz lepiej wykorzystywać czas na sen. Wielu terapeutów zajmuje się przygotowaniem organizmu do wypoczynku, a jednak odpowiedź na pytanie, jak się lepiej wysypiać, jest bardzo prosta i nie wymaga użycia ani specjalnych technik ani tym bardziej leków czy suplementów.

Higiena snu, czyli jak się lepiej wysypiać

Podstawową zasadą skutecznego odpoczynku jest pewnego rodzaju konsekwencja i schematyczność. Specjaliści doradzają więc, by zasypiać o stałych godzinach i najlepiej między 21 a 22. Wtedy nasz mózg jest najbardziej podatny na wyciszenie.

Choć może się wydawać, że po całym dniu różnych wrażeń i często jeszcze długiej liście rzeczy do zrobienia taka pora może być trudna do wyegzekwowania, to warto zadbać o stałą godzinę odpoczynku. Co za tym idzie, powinniśmy zapewnić organizmowi 6-8 godzin nieprzerwanego snu.

To, jak się lepiej wysypiać, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób przygotujemy sypialnię do odpoczynku. Pokój musi być wywietrzony, a idealna temperatura nie powinna przekraczać 19. stopni. Takie warunki zapewniają odpowiednie dotlenienie mózgu oraz są gwarancją spokojnego snu.

O co należy zadbać by się wyspać?

Odpowiednia dieta i tryb życia w znaczący sposób przekładają się na to, czy efektywnie się wysypiamy. Podstawą jest oczywiście niejedzenie 2-3 godziny przed snem, a ostatni posiłek powinien w znaczący sposób ograniczać węglowodany i cukry.

Doskonale natomiast na kolację sprawdzają się lekkie zupy, warzywa i chude mięso. Dobre nawyki żywieniowe dotyczą oczywiście całego jadłospisu, ponieważ to, w jaki sposób funkcjonujemy, ma bezpośredni wpływ na to, jak się lepiej wysypiać.

Wielu ludzi podkreśla, że niezwykle ważna w czasie snu jest odpowiednia pozycja ciała. To ona w dużej mierze wpływa na różnego rodzaju dolegliwości, które utrudniają wypoczynek takie jak na przykład chrapanie, zgaga, problemów trawiennych.

Zazwyczaj zaleca się pozycję na plecach ale wiele osób lubi spać na boku. Specjaliści proponują przy tym, by wybierać niskie poduszki, które jedynie wspierają kark i zapewniają odpowiednią pozycję kręgosłupa. Duże i miękkie poduszki nie są odpowiednim podparciem dla głowy szczególnie dla dzieci i osób starszych.

Co za tym idzie, kluczowym elementem, by dobrze się wyspać będzie oczywiście odpowiedni materac. To on jest gwarantem odpowiedniego ułożenia ciała. Warto dopasować model materaca – jego grubość, rodzaj wypełnienia czy też rozłożenie sfer do wagi oraz na przykład konkretnych problemów zdrowotnych szczególnie związanych z układem ruchu.

Szeroki wybór różnych propozycji oraz możliwość przetestowania materaca w domu sprawiają, że bez problemu możemy wybrać idealny model, który pomoże dobrze się wyspać.

Sam materac to jednak nie wszystko. Warto zadbać o to, by w sypialni nie było telewizora, by nie pracować z komputerem w łóżku oraz do późnych godzin nie przeglądać portali społecznościowych na smartfonie. Pracę i rozrywkę należy zostawić za drzwiami sypialni, a wtedy możemy po prostu odpoczywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *