Czy wiesz, że kawę uprawia się w blisko 50 krajach świata, a dziennie wypija się jej na świecie aż półtora miliarda filiżanek? Razem z marką Prima odkryj fascynujące sekrety kawy.

Sekrety kawowego ziarenka
Historia każdej filiżanki kawy zaczyna się od ziarna. Warto uświadomić sobie, że kawa jest niezwykle popularna i uprawiana w blisko 50 krajach świata. Największe plantacje znajdują się w Ameryce Południowej, Środkowej oraz w Afryce, przy czym 1/3 światowej produkcji pochodzi z Brazylii, gdzie 5 milionów Brazylijczyków utrzymuje się z uprawy 3 miliardów drzewek kawowych! Ziarna kawy są zawsze zbierane ręcznie, a zbiory mogą trwać nawet kilka miesięcy. Dziennie jedna osoba może zebrać od 50 do 100 kg owoców, z czego powstanie 10-20 kg surowej kawy. Z każdego owocu wydobywa się dwa półokrągłe zielone ziarenka, które następnie pakowane są w worki po 60 kg (jest to stała, ustalona norma na pakowanie kawy na plantacjach). Rocznie powstaje 85 do 115 milionów takich worków – to pokazuje jak popularna jest kawa.

Sekrtet smaku i aromat
Ziarna to dopiero początek historii kawy. Aromat i smak kawy zawdzięczamy odpowiedniemu procesowi palenia oraz komponowaniu różnych jej gatunków. Kawa mocno palona ma głębszy i bardziej wyrazisty smak, podczas gdy kawa łagodniej palona ma smak zdecydowanie delikatniejszy. Na zapach i smak równie duży wpływ ma odpowiednie skomponowanie różnych gatunków kawy. Warto wiedzieć, że istnieją eksperci komponujący kawowe mieszanki. Zasadniczo wyróżniamy dwie odmiany kawy: Arabikę o subtelnym smaku i aromacie oraz Robustę o smaku nieco bardziej wyrazistym. Ale Arabika Arabice nie równa. Na smak i aromat kawy wpływa miejsce jej uprawiania oraz klimat. Dlatego też smak kawy uprawianej w określonym regionie zmienia się z roku na rok. Ziarnista Prima Excellent swój smak i aromat zawdzięcza starannej kompozycji ziaren Arabiki i Robusty. Eksperci Primy dbają o to, aby był zawsze niezwykły i urzekający.

Sekret przyrządzania
Świat kawy kryje jeszcze jeden sekret – odpowiednie jej przyrządzenie. Aby Prima Excellent zawsze miała ten sam niepowtarzalny smak, należy ją przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Warto również znaleźć chwilę na jej zmielenie, ponieważ świeżo zmielone ziarna oddadzą najwięcej aromatu. Aby napar nabrał odpowiedniej mocy należy zalewać kawę wodą o temperaturze 95-98C. Najlepiej będzie smakowała zaparzona w ekspresie ciśnieniowym – wtedy Prima Excellent ujawni całe bogactwo swojego smaku i aromatu. Warto również zadbać o jakość wody, jakiej używamy do przygotowania kawy. Przy odrobinie fantazji, z aromatycznego espresso możemy wyczarować wiele wersji kawowego napoju: delikatne Latte, cappucinno z pyszna pianką czy też orzeźwiającą Ice Coffee.

DOSSIER PRODUKTÓW:
Cafe Prima Excellent
Cafe Prima Excellent to kawa ziarnista, będąca kompozycją wysokiej jakości ziaren, czemu zawdzięcza wyjątkowy smak i aromat. Kawa dostępna jest w specjalnym opakowaniu z zaworkiem, które zapewnia świeżość każdego prażonego ziarna.
Pojemność: 250 g
Cena: 10,99 PLN

Prima – Sara Lee Coffee and Tea Poland S.A – producent i dystrybutor kawy mielonej i rozpuszczalnej z Poznania. Od 2002r. wchodzi w skład Sara Lee / Douwe Egberts, jednej z trzech największych firm kawowych na świecie. Obecnie firma dostarcza na polski rynek ok. 15.000 ton kawy rocznie oferując zarówno kawę mieloną jak i rozpuszczalną.

Katalog marek Prima:
kawy mielone – Finezja, Impresja, Guaranesa, Rumba, Bezkofeinowa,
kawy rozpuszczalne – Finezja, Guaranesa, Rumba i Śniadaniowa
kawa ziarnista – Excellent

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *