Odra jest wirusową chorobą zakaźną, jej przebieg jest bardzo ostry. Cechy charakterystyczne to widoczna, obejmująca całe ciało gruboplamista wysypka. Inne objawy to zapalenie błon śluzowych dróg oddechowych i spojówek, jak i stale występująca gorączka. Dowiedzmy się więcej o tej chorobie.

Zapraszamy również na stronę http://zamiastl4.pl/

Najważniejsze informacje

Odra choroba jest bardzo zakaźna. Już 3-5 dni przed wysypką chory może zarażać innych. Ten stan trwa przez pierwsze 3 dni wysypki. Wirus przenoszony jest drogą powietrzno-kropelkową. Przebieg kliniczny wygląda w ten sposób, że mamy różne etapy choroby. Najpierw jest to okres nieżytowy, później wysypkowy, a dopiero potem przychodzi wyzdrowienie.

Etap nieżytowy trwa 3 do 4 dni, a jego przebieg jest bardzo nieprzyjemny. Występują kaszel, wysoka gorączka, zapalenie gardła, pojawia się katar, a także zapalenie spojówek ze światłowstrętem. Jak jednak odra choroba objawy są też inne, a pojawiają się po okresie nieżytowym, czyli po 3-4 dniach. Wtedy to na błonie śluzowej policzków widoczne są białe plamki, wokół których występują tak zwane plamki Koplika (cechujące się czerwoną obwódką). Plamki te jednak znikają, gdy pojawia się wysypka.

Pojawia się wysypka

Na pytanie odra choroba jak wygląda, można odpowiedzieć, gdy zaczyna się okres wysypkowy. Pojawia się 14 dni po zakażeniu, po okresie nieżytowym. Obecna jest wysoka gorączka, na twarzy i za uszami pojawia się plamista wysypka, która czasami przybiera postać grudkową. Wysypka nie zatrzymuje się niestety tylko na górnej partii ciała, bo na drugi dzień schodzi na tułów, a później obejmuje kończyny.

Na szczęście wszystko po pewnym czasie przemija, bo po tym najgorszym etapie choroby przychodzi wyzdrowienie. Gorączka spada, wysypka brunatnieje i powoli się wycofuje. Odry nie można pokonać, musimy przejść cały cykl choroby. Jedyne, na co mamy wpływ, to obniżanie gorączki i regularne nawadnianie. Oczywiście, aby określić, czy to faktycznie odra musimy wykonać badania serologiczne i wirusologiczne.

Dodatkowe informacje

Czasami choroba wiąże się z różnymi powikłaniami, a leczy się je w szpitalu. Zależnie od tego, z jakimi przypadkami mamy do czynienia można stosować antybiotyki, preparaty steroidowe lub przeciwdrgawkowe. Warto też wiedzieć, że dostępne są szczepienia ochronne, dzięki nim występowanie odry już nie jest tak powszechne, jak dawniej.

Choroba odra u dzieci nie należy do przyjemnych, ale jak już się pojawi, musimy ją po prostu przeczekać, reagując doraźnie – czyli jak wspomnieliśmy – nawadniając i zbijając gorączkę. Warto też pomyśleć nad szczepieniami, które zmniejszają ryzyko wystąpienia tej przypadłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *