Zdrowe dziecko powinno reagować w określony sposób na różnorodne bodźce. Np. maluszek położony na brzuchu ma podkurczone rączki i nóżki a jego główka zwrócona jest na bok. Jest to tzw. pozycja zgięciowa. Po szóstym tygodniu nóżki nieco się prostują, a rączki rozluźniają.

Dziecko trzymane pod pachami a dotykające stópkami podłoża, zaczyna maszerować. Jest to odruch chodu automatycznego, który zanika między drugim a trzecim miesiącem życia.

Odruch chwytny polega z kolei na tym, że jeśli podasz dziecku palec, jego rączka zaciśnie się na nim. Podobnie dzieje się kiedy naciskasz na miękkie poduszeczki u nasady stóp dziecka – paluszki zginają się, jakby malec chciał pochwycić stópką twój palec. Odruchy te zanikają pomiędzy szóstym a dwunastym miesiącem.

Odruch Moro występuje, kiedy głośno klaśniesz lub pryśniesz na malca wodą. Rozrzuca on wtedy rączki na boki, a po chwili zgina je. Odruch zanika około czwartego miesiąca.

Jeśli pogłaszczesz malucha po policzku, odwróci główkę w tym kierunku. Odruch szukania pozwala dziecku odnaleźć pierś mamy, zanika stopniowo po trzecim miesiącu.

Odruch ssania pozwala dziecku pobierać pokarm, stąd jest on tak ważny dla noworodka. Odruch ten wykształca się ok. 32 tygodnia życia płodowego, dlatego wcześniaki urodzone przed tym terminem muszą być karmione w inny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *