W momencie, gdy dziecko zaczyna wstawać, słabo rozwinięte mięśnie stopy, zwłaszcza mięśnie podeszwy, oraz goleni nie są w stanie zapewnić prawidłowych warunków obciążania. Skutkiem tego jest tzw. fizjologiczna stopa płasko-koślawa, co charakteryzuje się tym, że wewnętrzny łuk stopy jest spłycony lub wręcz dotyka podłoża, koślawiąc piętę. Koślawość łatwo zaobserwować patrząc na stopy od tyłu wtedy na wysokości kostek ścięgna Achillesa układają się w charakterystyczny X . Sytuacja taka może być tolerowana do około 3 roku życia dziecka.

Postępujące przejście od fizjologicznych ustawień do zmian patologicznych następuje najczęściej niepostrzeżenie, koślawość do 15o jest granicą, jaką można tolerować, choć trzeba ją korygować stosując wkładki ortopedyczne. Nosząc wkładkę należy ćwiczyć stopy w celu przywrócenia sprawności aparatowi więzadłowo mięśniowemu. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsza wkładka jest jedynie półśrodkiem i bez odpowiedniego zestawu ćwiczeń nie można gwarantować pozytywnych efektów terapii. Stosowanie wkładek stawia pewne warunki obuwiu, w którym będą one noszone. Dla lepszej stabilności powinny być to buty sznurowane z cholewką sięgającą za kostkę i usztywnionym zapiętkiem. Choć powszechnie uważa się, że profilaktyczne buciki dziecięce powinny mieć wkładkę jednak dzieci, które mają zdrowe stopy nie potrzebują żadnych wkładek, gdyż podpieranie sklepienia podłużnego stopy u dzieci ze sprawnymi zdrowymi stopami działa niekorzystnie, ogranicza rozwój sprawności mięśni stopy.

Prawidłowe obuwie dziecięce to takie, które nie krępuje stopy, daje jej swobodę ruchu a przez odpowiednią wentylację pozwala skórze oddychać. Aby ustalić czy dziecku potrzebne jest obuwie lub wkładki ortopedyczne najlepiej udać się do lekarza lub zbadać stopy w specjalistycznym gabinecie podologicznym. W okresie szczególnie aktywnego rozwoju stopy tj. od momentu, gdy dziecko zaczyna chodzić (12 miesięcy) do ok. 4 roku życia, powinniśmy kontrolować stan stóp naszych pociech raz na pół roku, najlepiej w okresie wymiany obuwia. Nie korygujmy sami i nie stosujmy u dzieci żadnych wkładek dla świętego spokoju, tak na wszelki wypadek, zostawmy to specjalistom, którzy dobiorą odpowiednie wkładki, obuwie, dobiorą ćwiczenia i zaplanują plan terapii, której efekty będzie można porównać na podstawie poprzednich, archiwalnych kart badań. Wykonaniem indywidualnych wkładek ortopedycznych oraz przeróbkami obuwia zajmuje się technik ortopedyczny. Pamiętajmy, że stopy są podstawą naszego ciała a ich sprawność rzutuje na sprawność całego organizmu, dlatego zwróćmy szczególną uwagę i dbajmy o nie zwłaszcza u dzieci. Dobra inwestycja w zdrowie dziś, zwróci się z nawiązką w przyszłości.

Jakub Włodarz
Technik ortopeda
Gabinet Podologiczny SPONDYLUS

Źródło: Zdrowe Nogi nr 7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *