Zmieniasz dietę i ciągle doskwiera Ci głód? Regularnie masz ochotę sięgnąć po jakieś przekąski? W tym momencie mogą kusić różnego typu batoniki, które nie tylko stanowiłyby odstępstwo od nowego sposobu odżywiania, ale przy okazji byłyby po prostu niezdrowe. Na szczęście istnieje też znacznie lepsza alternatywa w postaci orzechów włoskich.

Dlaczego akurat orzechy włoskie?

Główną zaletą orzechów jest fakt, że są bardzo sycące. Dostarczają sporo kalorii, jednak nie są one „puste” jak w przypadku słodyczy, czy większości wysokoprzetworzonej żywności. Przeciwnie, idealnie sprawdzają się w zaspokajaniu głodu, szczególnie właśnie w przypadku zmiany diety.

„Dobre” tłuszcze

Wiele osób w trakcie zmiany diety stara się unikać produktów o dużej zawartości tłuszczu. Cóż, orzechy mają ich sporo, jednak należy jasno zaznaczyć, że człowiek pewnej ilości tłuszczów w diecie potrzebuje. Są one potrzebne między innymi w procesie przyswajania witamin A, D, E i K.

Oczywiście niektóre jego formy (zwłaszcza takie, jakie pojawiają się w posiłkach mocno przetworzonych) są niepożądane, ale w przypadku orzechów występują one w jak najbardziej pożądanej formie. Takiej, która sprzyja zmniejszeniu poziomu „złego” cholesterolu LDL i poprawieniu „dobrego” HDL (tym samym poprawiając także kondycję serca, zmniejszając ryzyko zawałów).

Źródło kwasu foliowego

W porównaniu z innymi gatunkami, orzechy włoskie wyróżniają się dużą zawartością witaminy B9, czyli kwasu foliowego. Choć składnik ten jest obecny w wielu warzywach zielonolistnych, wielu osobom doskwierają jego niedobory. Tymczasem ma on spore znaczenie w procesie budowy krwinek, a także dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mózgu. Co więcej, pozytywnie wpływa na pracę jelit, żołądka i wątroby.

Skąd brać orzechy?

Orzechy można kupić w dwóch postaciach – w łupinach lub już rozłupane, gotowe do spożycia. Druga forma jest o tyle wygodna, że można zabrać ze sobą paczkę w dowolne miejsce, nie przejmując się tym, jak wydobyć zawartość ze skorupki. Wiele marek, np. Sereno, oferuje orzechy włoskie w wygodnych opakowaniach, co dodatkowo pomaga w zabieraniu ich np. do pracy lub w podróż. Warto więc po nie sięgać, bo korzyści z ich spożywania są ogromne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *