Objawy migreny brzusznej u dzieci

„Mamo, boli mnie brzuch” – jak często słyszysz te słowa? Nie każdy ból brzucha u dziecka jest powodem do poważnego niepokoju. Niektóre objawy mogą jednak świadczyć o występowaniu migreny brzusznej, a w takim wypadku warto podjąć odpowiednie kroki. Sprawdź, jak rozpoznać migrenę brzuszną u dziecka.

Ból brzucha może mieć wiele przyczyn – od zupełnie niewinnej, niewielkiej niestrawności, aż po poważny stres lub chorobę. Objawy mogą różnić się nasileniem ze względu na przyczynę bólu lub wiek dziecka. Co zrobić jednak, gdy przyczyny wystąpienia bólu nie da się ustalić? Być może dziecko cierpi na migrenę brzuszną.

Kiedy dziecko cierpi

Gdy dziecko skarży się na powtarzający się ból brzucha, którego źródło trudno jest określić, możesz podać mu lek przeciwbólowy. W większości przypadków skuteczne okazują się proste leki takie, jak kwas tolfenamowy, pochodne ibuprofenu czy paracetamolu. Bardzo ważne jest, aby lek był łagodny dla żołądka, dlatego rozważ albo podanie czopka, albo tabletek wykazujących mniej niepożądanych efektów ubocznych ze strony układu pokarmowego.

Takim lekiem może być na przykład kwas tolfenamowy, który przyjmuje się w dawce o wiele mniejszej, niż niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest on składnikiem leków dostępnych bez recepty. Pamiętaj jednak, że jeśli dolegliwości często powtarzają się, konieczna będzie wizyta u lekarza pediatry. Zanim zaczniesz podawać dziecku leki, takie jak paracetamol czy kwas tolfenamowy, upewnij się, że maluch nie cierpi na niedrożność jelit, choroby trzustki czy wady anatomiczne dróg moczowych.

Jakie objawy wskazują na migrenę

Bóle migrenowe bardzo często pojawiają się już u dzieci. Objawy obejmują zwykle ból całej głowy, a także nadwrażliwość na światło, zapachy, dźwięki, nudności i wymioty. Zdarza się także, że migrenie u dzieci towarzyszą objawy neurologiczne, jak zaburzenia czucia albo mroczki przed oczami.

Niekiedy zamiast klasycznej migreny u malucha występują symptomy dopiero zapowiadające przyszłe ataki, czyli tak zwane ekwiwalenty migrenowe. Należą do nich na przykład zespół napadowego kręczu u niemowląt (dziecko przechyla główkę w jedną stronę i pozostaje w tej pozycji przez kilka godzin), drętwienie kończyn, a także występowanie bólu brzucha bez przyczyny (określanego potocznie jako migrena brzuszna).

Czy to migrena brzuszna?

Jak odróżnić zwykły ból brzucha od migreny brzusznej? Zazwyczaj ból migrenowy zlokalizowany jest w okolicy pępka. Może towarzyszyć mu światłowstręt, ból głowy zlokalizowany po jednej stronie, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, brak łaknienia, bladość skóry, nudności i wymioty. Dziecko może być senne, wycofane. Często maluchy mające objawy migreny brzusznej cierpią też na chorobę lokomocyjną. Migrena brzuszna pojawia się częściej u dziewczynek, które stanowią aż 60% chorych. Najczęściej występuje u dzieci pomiędzy 5 a 7 oraz 10 a 12 rokiem życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *