Osoby po czterdziestce wykazują wysoką aktywność seksualną

Międzynarodowy zespół badawczy, pod kierownictwem dr. Edwarda O. Laumanna z University of Chicago w Illinois, przeprowadził badanie na grupie 27,5 tys. osób w wieku od 40 do 80 lat z różnych grup etnicznych. Uczestnicy badania mieli określić, jak często uprawiają seks i czy towarzyszą temu jakieś problemy.

Jak ustalili badacze, aż 80 proc. mężczyzn i 65 proc. kobiet w tym przedziale wiekowym uprawiało seks przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku. Kilka razy w tygodniu uprawiało seks 44 proc. mężczyzn i 38 proc. kobiet.

Naukowcy zaznaczają, że choć chęci na miłość u osób starszych się nie zmniejszają, zwiększa się liczba problemów zdrowotnych utrudniających życie seksualne.

Mniejszy kłopot z utratą sprawności seksualnej mają po czterdziestce mężczyźni. Problemy typu wczesna ejakulacja czy trudności z erekcją zgłosiło tylko 25 proc. badanych. Najszybciej sprawność seksualną tracili Azjaci.

W przypadku kobiet, najwięcej problemów utrudniających seks występowało u Azjatek i kobiet z Bliskiego Wschodu. Ogółem kłopoty takie, jak niemożność osiągnięcia orgazmu, problemy z lubrykacją (fizjologiczne zwilżenie ścian pochwy w wyniku podniecenia seksualnego) czy brak zainteresowania seksem i przyjemności z jego uprawiania zgłosiło 40 proc. ankietowanych.

Aż 68 proc. badanych nie zraża się tym jednak i radzi sobie z takimi problemami używając przed seksem "środków wspomagających". Jak wynika z badania, mimo takiego entuzjazmu, większość osób skarży się, że lekarze nie chcą z nimi rozmawiać o życiu seksualnym po czterdziestce.

Źródło: (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *