Paznokcie powiedzą prawdę o twoim zdrowiu

Piękne i zadbane dłonie to wizytówka każdej kobiety. Zadbane paznokcie są ich idealnym wykończeniem. Wielu mężczyznom kojarzą się one z prawdziwą kobietą i uważają je za ważny element kobiecości oraz kobiecego piękna. Jak więc zadbać o ich nieziemski wygląd?

Paznokcie powiedzą prawdę o twoim zdrowiu – zobacz co warto wiedzieć o skazach występujących na paznokciach i jak z nimi walczyć. Sprawdź przyczyny brzydkich płytek, łamliwości.

Linie i białe punkty na paznokciach

Zazwyczaj powstają na skutek niegroźnych urazów paznokci. Przyczyną może być pisanie na komputerze, gra w siatkówkę lub nieostrożne usuwanie skórek. Będą mniej podatne na urazy, jeśli je skrócisz.

Gdy twoje paznokcie są również kruche i łamliwe, doraźnie pomogą ci preparaty witaminowo-mineralne i odżywki do paznokci.

Pionowe białe linie są także znakiem, że twojemu organizmowi brakuje białka, cynku, żelaza i wapnia. Powinnaś więc wzbogacić swoją dietę w te produkty, które je zawierają. Nie wystarczy wklepywanie kremów i odżywek bogatych w mikroelementy.

Pierwiastki i składniki odżywcze muszą działać na płytkę paznokciową nie tylko od zewnątrz, ale przede wszystkim od wewnątrz.

Poprzeczne rowki na paznokciach

Nie tylko nieumiejętne wycinanie skórek, ale także przebyta ciężka choroba mogą sprawić, że na płytce paznokcia pojawiają się poprzeczne bruzdy. Płytka może być także pokryta takimi bruzdami od urodzenia, nie jest to wtedy wynikiem schorzenia lecz uwarunkowania genetycznego. Niepokojące jest dopiero powiększanie się bruzd w miarę upływu lat. Jeśli poprzeczne rowki nie znikają, najlepiej udać się do dermatologa.

Pożółkłe płytki paznokci

Łamliwe, zgrubiałe i żółte paznokcie pokryte bruzdami i popękane mogą być objawem grzybicy. Ta choroba częściej atakuje paznokcie u stóp, ale zdarza się też na rękach. Grzybica to poważna choroba, która nie minie sama. Jeśli zauważysz u siebie opisane wyżej zmiany, powinnaś natychmiast zgłosić się do dermatologa, który przepisze ci przeciwgrzybiczne leki doustne i maści.

Nie można jednak łączyć pożółkłych paznokci nikotynożerców – czyli nałogowych palaczy z tą chorobą. Pożółkłe od papierosów dłonie i paznokcie należy wybielać kwaskiem cytrynowym, moczyć w wodzie z dodatkiem soku z cytryny, złuszczać regularnie skórę na palcach i wklepywać odpowiednie kremy. Przy nadużywaniu papierosów nigdy jednak nie odzyskają one naturalnego koloru.

Paznokcie w czerwone prążki

Jeśli twoje paznokcie pokryte są rozgałęziającymi się, cienkimi jak nitka prążkami może być to oznaka infekcji – a wtedy konieczny będzie antybiotyk i wizyta u lekarza. Czasem jest to wynikiem powstałych po jakimś urazie, drobnych krwiaków.

Blada skóra pod paznokciem

Jest sygnałem, że cierpisz na niedobór żelaza, co prowadzi prosto do anemii. Niedobór żelaza zniwelujesz zjadając większe ilości wątróbki, szpinaku, natki pietruszki oraz buraków, sałaty i innych produktów, zawierających ten składnik mineralny. Blada skóra pod paznokciem może być również oznaką wrodzonej skłonności do skurczów naczyń krwionośnych.

Gdy dodatkowo czasami koniuszki twoich palców sinieją, prawdopodobnie masz zbyt niskie ciśnienie krwi. Jeśli tym objawom towarzyszą inne, takie jak: osłabienie, senność, wypadanie włosów – zgłoś się do lekarza. Niskie ciśnienie krwi nie wymaga leczenia, ale ogólne osłabienie może być powodem anemii, która jest poważną chorobą.

Drobne dołki i wgłębienia na powierzchni płytki

Jeśli powierzchnia twojej płytki paznokciowej przypomina naparstek, tarkę z drobnymi otworami, możliwe, że jest to atak łuszczycy. Występuje ona na dłoniach najczęściej jednocześnie z występowaniem na całym ciele. W leczeniu tej dolegliwości stosuje się specjalne maści i PUVA-terapię, czyli naświetlanie zmienionych miejsc na ciele promieniami UVA. W tym wypadku nie pomogą zabiegi kosmetyczne – potrzebna jest interwencja lekarza.

Czarny paznokieć i co dalej?

Czarny paznokieć to wynik silnego urazu. Nie raz zdarzyło się pewnie tobie lub któremuś z twoich znajomych przyciąc palec drzwiami samochodu. Silne uderzenie w płytkę paznokcia powoduje podskórny wylew krwi. Na szczęście wraz ze wzrostem paznokcia, wylew ustępuje i kolor płytki wraca do pierwotnego wyglądu.

Czasem paznokieć nie wraca do idealnego, naturalnego kształtu i mogą na nim na stałe pojawić się nieregularności. Jeżeli kiedyś zdarzy ci się wsadzić palce między drzwi z dalszymi tego przykrymi konsekwencjami, pamiętaj by natychmiast przyłożyć do uszkodzonego paznokcia okłady z altacetu.

źródło: kafeteria.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *