Czy pigułki mają wpływ na wzrok?

Jeszcze 15 lat temu wiele kobiet stosujących pigułki i noszących szkła kontaktowe narzekało na bóle oczu i uczucie związanego z tym dużego dyskomfortu. Jednak w przeszłości inne były soczewki i inne preparaty hormonalne. U optyka można było kupić tylko szkła kontaktowe twarde, niewygodne w noszeniu, a ówczesne pigułki zawierały bardzo wysokie dawki estrogenów. Powodowały zatrzymywanie się wody w organizmie, a więc lekkie opuchnięcie, także i gałki ocznej, która stawała się bardziej wypukła. Lekarze okuliści notowali wtedy dużą liczbę przypadków uszkodzeń rogówki przez soczewki, niegroźnych, ale przewlekłych w leczeniu. Dziś soczewki twarde stosuje się sporadycznie. Nowoczesne szkła kontaktowe są miękkie i w połączeniu z preparatami hormonalnymi nowej generacji nie zagrażają oczom, a uczucie dyskomfortu należy do rzadkości. Co nie oznacza, że w ogóle nie występuje. Estrogenny komponent pigułki, choć o wiele mniejszy niż w przeszłości, nadal powoduje zatrzymywanie wody przez tkankę i, choć dla większości kobiet jest to już nieodczuwalne, niektórym soczewki nadal przeszkadzają.

A może to migrena?

U jednej na kilkaset pacjentek zażywanie hormonów wywołuje atak migreny ogniskowej. Podczas ataku ból bywa umiejscowiony "za oczami". Inne objawy to: wyraźne pogorszenie wzroku (wrażenie ubytków w polu widzenia) lub tzw. widzenie tunelowe (dostrzega się tylko widok na wprost oczu).

Czy moje bóle związane są z soczewkami czy z migreną? – dopytywała pacjentka.

Przeprowadziłem z panią Sylwią dokładny wywiad, z którego wynikało jasno, że bóle nie mają charakteru migrenowego i występują tylko po założeniu soczewek. Skierowałem jednak pacjentkę do okulisty na badanie ciśnienia w gałce ocznej i dna oka, by wykluczyć jaskrę i inne zaburzenia wzroku. Wyniki były pozytywne. Ponieważ poczucie dyskomfortu związane z noszeniem soczewek było niewielki8, zaproponowałem pacjentce, żeby poczekała do początku kolejnego cyklu miesięcznego, gdyż dolegliwości niekiedy mijają same. Po miesiącu pacjentka nadal narzekała na bóle oczu. Ponieważ nie zgodziła się na przepisanie pigułki z mniejszą dawką estrogenową (mogą wywoływać plamienia) ani nie chciała zastosować spirali hormonalnej, zdecydowała się na inne rozwiązanie. Sprawiła sobie parę twarzowych okularów. Soczewki nosi okazjonalnie.

RZUĆ JĄ OD ZARAZ!

Niektóre kobiety reagują na wysoką dawkę estrogenu złym samopoczuciem. Jesteś nadwrażliwa, jeśli: miewasz nudności, często odczuwasz zawroty głowy, jesteś opuchnięta, więcej ważysz (organizm zatrzymuje wodę). Zmień wtedy pigułkę!

 

Źródło: Dr Maciej Kunica – ginekolog;
Życie na gorąco – 16 grudnia 2004

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *