Plecak czy torba – co dać dziecku do szkoły?

Czas, kiedy nasze dziecko chodzi do szkoły jest wyjątkowy. To właśnie tam nie tylko zawiera pierwsze przyjaźnie, ale również poznaje pewne standardy związane z zachowaniami czy jest wystawione na pierwsze próby charakteru. Mimo to w wielu przypadkach jest to także… próba dla modowych występów, zwłaszcza dla dziewczynek, które chcą same decydować, czy w szkole będzie im towarzyszył plecak, czy też torba listonoszka.

Zadaniem rodzica jest znalezienie takiego rozwiązania, które optymalnie pozwoli jego dziecku na zachowanie zdrowia, wygody oraz realizację własnych marzeń o idealnej prezentacji w gronie kolegów i koleżanek z klasy. Zobaczmy więc, na jakim etapie dobrym rozwiązaniem jest torba listonoszka, a kiedy lepszy będzie plecak – i jak wybrać obie te rzeczy.

Pierwsze lata szkolnej nauki

Przez pierwsze lata szkolnej nauki dziecko przede wszystkim stale rośnie, a jego stawy i kości są szczególnie wrażliwe na rozmaite przeciążenia. Z tego powodu dobrze jest wybierać taki sposób noszenia książek, przyborów szkolnych i wszystkich produktów papierniczych, który będzie dla dziecka najzdrowszy. Z tego powodu torba listonoszka w wieku wczesnoszkolnym czy na etapie pierwszych 5-6 klas sprawdzi się raczej w formie weekendowej, gdy dziecko idzie spotkać się z koleżankami i kolegami ze szkoły. Z kolei do noszenia przyborów szkolnych, zwłaszcza do 10 roku życia, gdy stawy i kości stale się rozwijają, zdecydowanie się nie sprawdzi. Na tym etapie lepszym wyborem będzie bowiem plecak, i to ze sztywnymi plecami, dzięki czemu dziecko będzie w stanie zachować prawidłową postawę ciała. Noszenie torby, niezależnie od jej formy, nadmiernie obciąża jedną ze stron, a dziecko rzadko kiedy pilnuje, aby obciążenie w torbie było małe czy, aby ramiona, na którym torba jest noszona, były stale zmieniane.

Nastolatek – co wybrać?

Gdy dziecko wchodzi w wiek nastoletni, modny wygląd staje się szczególnie istotny. Oczywiście na tym etapie nakaz rodzica, aby dziecko nosiło sztywny plecak, może być odebrany bardzo negatywnie i wzbudzić wręcz poważny konflikt. Warto więc przede wszystkim ocenić, ile książek dziecko ma przy sobie, i osiągnąć konsensus. W dni, kiedy do szkoły nie trzeba brać tylu rzeczy, dziecko może mieć przy sobie torbę listonoszkę. Z kolei w sytuacji, gdy książek jest więcej, warto wspólnie wybrać sensowny plecak – o szerokich ramionach, lekko usztywnianym tyle oraz regulacji, który pozwoli wygodnie nosić większy ciężar bez nadmiernego obciążania kręgosłupa czy ramion.

Torba do szkoły – jak wybrać?

Na koniec dobrze jest wspomnieć o tym, że torba listonoszka powinna być dla dziecka odpowiednio dobrana. Co to oznacza? Przede wszystkim to, aby miała ona szerokie ramię, które da się wyregulować adekwatnie do wzrostu dziecka. Ramię to powinno być na tyle długie, aby torbę dało się nosić również po przełożeniu jej przez głowę – w ten sposób obciążenie jest równomiernie rozkładane, a zmiana ramion przy noszeniu torby pozwala dopasować je dodatkowo tak, aby nie obciążać żadnej ze stron ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *