Podróż autobusem z dzieckiem – na co zwrócić uwagę?

Mało komfortowe warunki

Dla rodziców z dzieckiem czy jednego z rodziców podróżujących z dzieckiem, autokar nie jest najwygodniejszym środkiem transportu. Jednak wiele rodzin decyduje się na skorzystanie z ofert wycieczek autokarowych – krajowych lub zagranicznych, aby zapewnić sobie i maluchowi rozrywkę, ale nie wydać na wakacje zbyt dużo. Porównując koszty wyjazdów rodzinnych na wakacje za granicą autokarem i samolotem, oferty autokarowe są znacznie bardziej korzystniejsze pod względem cenowym. Jedyny problem to niestety dojazd na miejsce przeznaczenia. Generalnie odradza się rodzicom z małymi dziećmi, w wieku od 0 do około 5 lat podróżowanie autokarem na bardzo długich dystansach – do Grecji, Hiszpanii czy Bułgarii. Podróż potrwa ponad 30 godzin, a mało prawdopodobne jest, że dziecko będzie spokojnie siedzieć i nie marudzić przez cały ten czas.

 

Jeśli maluch ma do 4 lat, w wielu biurach podróży organizujących wycieczki autokarowe, rodzice nie zapłacą za jego podróż, ale uwaga – dziecku nie będzie automatycznie przysługiwało miejsce siedzące. Podróż spędzi na kolanach rodziców. Nie jest to wygodne rozwiązanie ani dla siebie, ani dla malucha.


Jak zająć uwagę dziecka?

Przede wszystkim, jadąc z dzieckiem na wakacje autokarem posadźmy je przy oknie. Zmieniający się na zewnątrz krajobraz pomoże nam w zajęciu jego uwagi. Możemy bawić się w odgadywanie koloru przejeżdżających samochodów albo podziwiać to, co akurat mijamy.

W podróż możemy zabrać kolorowe książeczki, zabawki dla dziecka, laptop z ulubionymi bajkami czy gry planszowe, w które będziemy grać z dzieckiem. Będzie to dla niego na pewno dodatkową atrakcją, a i dorosłym czas szybciej upłynie.


Choroba lokomocyjna dziecka

Wiele maluchów ma chorobę lokomocyjną, co potęguje jeszcze problemy z jakimi rodzice stykają się podczas jazdy autokarem. Przed wyjazdem dziecku można podać tabletki typu Aviomarin, jeśli jego wiek na to pozwala. Najlepiej usadźmy też swoją pociechę na siedzeniu położonym dalej od osi kół, gdzie można uniknąć nieprzyjemnych wstrząsów, które mogą wzmagać lub zainicjować chorobę lokomocyjną.


Bezpieczeństwo dziecka

Dziecko podróżujące autokarem powinno być przypięte do siedzenia pasem bezpieczeństwa. Jeśli podróżujemy z malutkim dzieckiem, zabierzmy ze sobą fotelik samochodowy, który wepniemy w siedzenie. W razie nagłego hamowania czy wypadku dziecko nie zostanie narażone dzięki temu na niebezpieczeństwo.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na: https://dworzeconline.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *