Poduszka ortopedyczna – niezbędne akcesorium do snu?

Każdy z nas potrzebuje snu. Co więcej są osoby, które naprawdę kochają spać i mogą to czynić nie tylko w nocy, ale również w ciągu dnia ucinać sobie krótkie drzemki. Jednakże istotne jest nie tylko to ile czasu w ciągu doby przeznaczamy na sen, ale również ważna jest jakość naszego snu.

Niezwykle ważne jest więc zadbanie o profilaktykę zdrowego snu, ponieważ jest to inwestycja nie tylko w nasze samopoczucie, ale również zdrowie. W jaki sposób zadbać aby nasz sen przynosił nam idealny odpoczynek, a zarazem aby nie cierpiał nasz kręgosłup? Znakomite do tego celu są poduszki ortopedyczne, po które sięga coraz większa ilość ludzi na całym świecie.

Profilaktyka zdrowego wypoczynku

Profilaktyka zdrowego snu i wypoczynku jest najważniejszą kwestią, o którą powinniśmy dbać już od najmłodszych lat. Z tego tez względu nie tylko osoby dorosłe, ale i dzieci po ukończeniu drugiego roku życia powinny spać na adekwatnie dobranych poduszkach ortopedycznych.

Poduszka ortopedyczna – wpływ na ciało

Poduszka ortopedyczna stosowana w czasie snu profilaktycznie i leczniczo wpływa na kręgosłup człowieka, ponieważ utrzymuje w czasie snu pozycję, która jest dla niego wygodna. Przy tym ułożeniu zostaje zachowana naturalna krzywizna, która przez lekarzy i fizjoterapeutów zwana jest lordozą szyjną. Nawet po ciężkim i intensywnym dniu, poduszka medyczna w czasie snu redukuje napięcie, co sprawia, że rano budzimy się wypoczęci i w pełni energii. Co więcej nie towarzyszy nam ból. Dzieje się tak ponieważ wszystkie dyski zwane też krążkami międzykręgowymi lepiej się uwalniają, zaś mięśnie i wiązadła szybciej i skuteczniej relaksują. Istotne jest także to, że regularnie korzystając z poduszek ortopedycznych rano budzimy się bez bólu i uczucia zmęczenia. Mamy o wiele więcej sił i energii do pracy czy nauki.

Kto powinien wybrać poduszkę ortopedyczną?

Kto powinien zaopatrzyć się w poduszkę medyczną? Możemy rzec, że jest ona stworzona dla każdego człowieka. Aby jednak należycie spełniała swoja rolę musi być dobrze dobrana do potrzeb danego pacjenta. Niemalże każdy może spać na poduszce medycznej wyjątkiem są tylko osoby, które po wypadkach noszą kołnierz lub gorset ortopedyczny. Poduszki tego typu polecane są również dzieciom, które ukończyły drugi rok życia. Warto bowiem już od najmłodszych lat wdrażać nawyk zdrowego snu i kształtować postawę najmłodszych, aby w przyszłości nie borykali się z bólami i chorobami kręgosłupa. W niektórych sytuacjach poduszka medyczna jest nie tylko elementem profilaktycznym, ale również spełnia rolę leczniczą. Jest to istotne zwłaszcza przy bólach kręgosłupa i chorobach, które go dotykają. Poduszki tego typu stosowane są często jako element rehabilitacji.

Pokonaj ból i sztywność karku

Poduszki medyczne sprawdzają się idealnie w rehabilitacji, ponieważ wspomagają leczenie farmakologiczne oraz fizjoterapię. Zalecane są więc w przypadku leczenia konkretnych schorzeń czy tez urazów. Obecnie cieszą się wielką popularnością i dużym uznaniem, ponieważ dowiedziono, że pomagają pozbyć się uczuć sztywności i bóli kręgosłupa szyjnego. Dzięki nim rano budzimy się wypoczęci, pełni energii, a to podnosi efektywność naszego całego dnia.

Jak wybrać poduszkę ortopedyczną?

W jaki sposób dobrać poduszkę, aby w pełni spełniała swoje zadania. Wbrew pozorom dobór poduszki nie jest zadaniem prostym i jeśli jesteśmy w tej dziedzinie laikami z całą pewnością warto skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Wybierając poduszkę powinniśmy mieć na uwadze trzy elementy:

  • W jakiej pozycji najczęściej śpimy
  • Jaki jest nasz wzrost i masa ciała
  • Ile wynosi szerokość barków mierzona od szyi do głowy kości ramiennej

Dobierając poduszkę powinniśmy również zwrócić uwagę na materiał z którego jest wykonana. Obecnie najlepszym wypełnieniem jest pianka termoelastyczna, która świetnie dostosowuje się do kształtu naszego ciała. Pamiętajmy również o antyalergiczności materiałów i o tym, aby nasza poduszka była wyrobem medycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *