Gdy pojawi się potrzeba relaksu

Większość aktywności zawodowych jest dość absorbująca czasowo oraz wymaga wydatkowania określonej energii. Być może istnieją zajęcia zawodowe, które same sobie w sobie bywają relaksujące, ale chyba nie ma ich zbyt wiele. Zasadniczo praca wiąże się z pewnym rytmem, powtarzalnością, rutyną. Taka charakterystyka pracy sprawia, że może dojść po pewnym czasie do efektu znużenia czy deficytu energii. Wówczas należy pomyśleć o znalezieniu sposobu na odpoczynek i dobudowanie swoich zasobów witalności.

Tajskie SPA

W każdym działaniu zawodowym mamy do czynienia z fazą odkrywania jej specyfiki, nauki nowych kompetencji, rozwoju. Jeśli jest to praca spokojna, o stałym rytmie wówczas dość dobrze jest ona tolerowana przez pracowników. Jednak działanie zawodowe związane ze zmienną dynamiką, okresami większej mobilizacji do wysiłku, gotowością do rozwiązywania kryzysów po dłuższym czasie funkcjonowania mogą nadwyrężać fizycznie i psychicznie.

Nawet taka przyjemna aktywność jak prowadzenie fanpage przy dużej intensywności realizacji zleceń staje się nieco męcząca. Wówczas należy zastanowić nad formami właściwego resetu ciała i umysłu. Na pewno będą to przerwy w formie urlopu. Wskazane byłoby także znalezienie innych rodzajów całościowego odprężenia.

Ciekawą opcją jest oryginalna forma masażu.

Chcąc umówić np. masaż olejkowy Warszawa okaże właściwym miejscem do realizacji takiej usługi. Seria zabiegów masujących pozwoli ciału odprężyć się i powrócić do lepszej kondycji i stanu równowagi. Różne masaże, także olejkowy działają relaksująco, wyrównują napięcie mięśniowe, obniżają ciśnienie krwi. Nasz ciało staje się dobrze ukrwione i równomiernie ogrzane.

Okazuje się, że rozmasowanie ciała redukuje różne bóle czy uczucie ciężkości, związane z układem chrzęstno-szkieletowym. Dlatego jest to z pewnością bardzo dobra alternatywa dla takich zachowań, jak relaksujący wieczorny drink dla zrzucenia z ciała i umysłu ciężaru z całego dnia. Po właściwie wykonanym masażu o wiele lepiej wypoczniemy również w trakcie nocnego snu.

Niektóre zabiegi masujące specjalnie koncentrują się na rejonach ciała, które w sposób szczególny gromadzą napięcie. Są to nie tylko barki, szyja czy kark, ale także czoło, szczęki, czoło, podbródek czy dłonie. Po dokładnym rozmasowaniu tych części ciała możemy odnieść wrażenie, jakby w naszym organizmie zadziałał mocny środek uspokajający i rozluźniający.

Ale w istocie jest to efekt wydzielenia się serotoniny i endorfin w trakcie masowania określonych partii ciała. Dodatkowym działaniem, które może pogłębić efekt zrelaksowania i wypoczynku będzie trening autogenny. Jest to metoda terapeutyczna, które prowadzi do głębokiego zrelaksowania psychofizycznego. Sam trening, prowadzony pod nadzorem wykwalifikowanego terapeuty, polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni oraz regulowaniu tempa oddechu.

Dla osiągnięcia właściwego efekty odprężenia potrzebne jest przejście kilku lub kilkunastu sesji. W tym czasie ciało uczy się zrzucać zbędne napięcie i odzyskiwać stan równowagi i spokoju. Mistrzowie treningu autogennego są w stanie wprowadzić swoje ciało w stan tak głębokiego zrelaksowania, że dwudziestominutowy odpoczynek w stanie odprężenia przywraca ich ciału formę, jaka pojawiłby się po 4 godzinach głębokiego snu.

Osoby, które nauczą się relaksować są w stanie samoczynnie, bez pomocy terapeuty, dojść do dużej wprawy w autorelaksacji. Taka umiejętność zapobiega gromadzeniu się zmęczenia i napięcia w ciele. Także całościowe działanie i zachowanie narządów wewnętrznych charakteryzuje się u tych osób równomiernym i prawidłowym funkcjonowaniem.

Być może zatem dobrze byłoby dla osób, zmagających się z trudami pracy czy codziennego życia znaleźć swoją optymalną formę relaksu. Codzienne oglądanie wiadomości telewizyjnych czy ulubionych seriali to tylko połowiczne formy odpoczynku, które raczej wiążą się z czasowym odwróceniem uwagi od spraw, którymi zaprzątamy sobie stale głowę. Nie ignorujmy też odnośnie prawidłowego odpoczynku roli ruchu. To także dobry „środek” relaksujący i odstresowujący.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *