Jak urządzić ogród przyjazny dzieciom? 5 pomysłów

W ogrodzie dostosowanym do potrzeb dzieci powinno być bezpiecznie. Drugą, równie istotną kwestią, jest wprowadzenie pewnych elementów, które pozwolą im na niczym nieskrępowaną zabawę. Przydomowe podwórko to doskonałe miejsce na stworzenie strefy rozrywki, chociażby niewielkiej. Oto kilka najlepszych pomysłów na aranżację estetycznego i atrakcyjnego miejsca do zabawy.

fot. edomator.pl

Jeżeli posiadamy dużą działkę i mamy możliwość wydzielenia dziecku większego kawałka ziemi, możemy umieścić na niej konstrukcję do wspinania lub trampolinę. To doskonały pomysł dla rodziców wyjątkowo energicznych pociech. Wbrew pozorom takie rozwiązanie nie musi być drogie. Obecnie znajdziemy sporo ciekawych, gotowych konstrukcji na przydomowe podwórko, w zróżnicowanych opcjach cenowych. Jeżeli posiadamy pewne umiejętności i czas, możemy wykonać ją sami – wystarczy trochę drewna, opon i lin. Jako amortyzator przy upadkach najlepiej sprawdzi się piaskownica.

Drugą opcją, idealną na letnie dni, jest basen. Warto umieścić go w zacienionym miejscu, a także zadbać o to, aby posiadał filtr do oczyszczania wody i zamykaną pokrywę, dzięki której unikniemy powstawania zanieczyszczeń. Dostępne w sklepach baseny są łatwe do zagospodarowania w każdej przestrzeni. Do wyboru mamy modele dmuchane i rozporowe. Kolejnym rozwiązaniem w ogrodzie dla malucha są hamaki ogrodowe. Nowoczesne, wsparte na metalowych konstrukcjach i posiadające zadaszenie chroniące przed słońcem i deszczem, będą idealną strefą relaksu zarówno dla dziecka, jak i dorosłego. Przyjemne uczucie lekkiego bujania działa odprężająco, więc nasza pociecha może korzystać z hamaka w trakcie czytania książki, nauki, czy podczas przerwy od zabawy.

fot. edomator.pl

Kontakt z naturą i nauka odpowiedzialności

Ogród może pełnić również funkcję edukacyjną. W tym celu warto wprowadzić do niego pewne elementy, które zainteresują i zainspirują dziecko. Idealnym przykładem jest karmnik dla ptaków. Podczas zimy maluch nauczy się dokarmiać i rozróżniać poszczególne gatunki, co jednocześnie będzie stanowiło doskonałą formę zabawy. Pożyteczną ozdobą może być również oczko wodne, w którym dziecko może obserwować kolorowe rybki, a także stworzenie strefy z owocami lub ziołami, w której nauczy się dbania o rośliny. Pozna rodzaje owoców i ziół, dowie się również, do czego są potrzebne. To sposób na naukę odpowiedzialności i jednocześnie możliwość wprowadzenia pierwszych, małych obowiązków.

Ostatnią propozycją, która zachwyci każde dziecko, jest domek. Oczywiście ogromną popularnością cieszą się te umieszczone na drzewie, jednak nie każdy może sobie na nie pozwolić. Alternatywą jest wybudowanie małego domku do zabawy w ogródku na niewielkim podwyższeniu lub stworzenie stabilnego szałasu. W sklepach znajdziemy gotowe konstrukcje, które wystarczy złożyć. Jeżeli nie mamy miejsca i ochoty na budowę stałego miejsca zabaw, zbliżonym rozwiązaniem będzie rozkładanie dziecku namiotu w okresie letnim. Każdy maluch doceni możliwość posiadania własnej, podwórkowej przestrzeni, w której może trzymać swoje skarby i zabawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *