Z chwilą urodzenia dziecka rozpoczyna się okres połogu. W czasie tym cofają się ciążowe i porodowe zmiany ogólnoustrojowe w obrębie Twoich narządów płciowych, wytwarzany jest pokarm (laktacja), jajniki ponownie podejmują swoją funkcję. Należy zaznaczyć, że wystąpienie prawidłowego cyklu miesiączkowego związane jest ściśle z procesem laktacji, a karmienie piersią opóźnia wystąpienie miesiączki. U niektórych kobiet nawet do kilku miesięcy. U matek nie karmiących piersią miesiączka pojawia się od 6 do 8 tygodni po porodzie. Pamiętaj jednak, że karmienie piersią nie stanowi pewnej ochrony przed ponowną ciążą. Przyjmuje się, że okres połogu trwa do około 6 tygodni po porodzie, przy czym zmiany u różnych kobiet mogą występować w różnym tempie.

  • Sylwetka Twoja wraca do normy – nagle schudłaś o jakieś 5-6 kg (tyle waży dziecko, łożysko, wody płodowe), przez kolejne 2-3 dni na skutek wydalania nadmiaru płynów stracisz dodatkowo 2-3 kg. Możesz w związku z tym nadmiernie się pocić, zwłaszcza w nocy. Nadmierna potliwość mija zazwyczaj po tygodniu.
  • Macica obkurcza się i również "traci na wadze" – traci ponad kilogram by znów ważyć 50-60g pod koniec 6 tygodnia. Zwijanie macicy możesz odczuwać jako bolesne skurcze, zwłaszcza podczas karmienia piersią. W czasie gojenia z macicy wydziela się krew, śluz, tkanki tworząc tak zwane odchody. W pierwszych 5, 6 dniach odchody są krwiste, później stają się brązowoczerwone, brązowe. W końcu drugiego tygodnia są białe, surowicze. Ostatecznie zanikają w 4. tygodniu połogu; W tym czasie pamiętaj o częstej zmianie podpasek – nie zaleca się stosowania tamponów higienicznych.
  • Rany powstałe po nacięciu krocza lub po jego pęknięciu – właściwie zszyte i pielęgnowane goją się szybko. Ulgę może przynieść kompres z lodu owiniętego czystą gazą. Unikaj długiego stania i siedzenia (w siadaniu może pomóc Ci gumowe koło do pływania). Dbaj o higienę krocza – często myj je, osuszaj papierowymi ręcznikami, zapewniaj dostęp powietrza. Możesz robić nasiadówki (z rumianku, kory dębu), do mycia stosuj mydło dziecięce lub mało dziś popularne – zwykłe mydło szare. Po 2 tygodniach możesz zacząć stosować ćwiczenia usprawniające mięśnie krocza – napinaj krocze, jak przy powstrzymywaniu oddawania moczu, kilka razy dziennie, 10-12 skurczów na minutę.
  • Przez pierwsze 24 godziny nie będziesz czuła potrzeby pójścia do toalety. Jest to tak samo normalne, jak fakt, że w kilku następnych będziesz toaletę odwiedzała częściej – z moczem pozbywasz się nadmiaru płynów. Możesz również mieć problemy z oddaniem stolca, jednak staraj się wypróżnić do 5 dnia po porodzie. Nie obawiaj się, że rana krocza pęknie. Pij dużo płynów, stosuj dietę bogatą w błonnik.
  • Dbaj o piersi, nos wygodny biustonosz – także w nocy. Wzbieranie mleka w gruczołach sutkowych może sprawić, że piersi stają się napięte, twarde i bolesne w dotyku – kompresy z lodu pomogą zmniejszyć ból i napięcie. Kłopoty te z reguły mijają, gdy "dotrzecie się" z maluszkiem i dojdzie do równowagi między Twoją podażą mleka, a popytem na nie u maluszka. Na brodawkach mogą się pojawić pęknięcia i drobne ranki – zarówno piersi, jak i usteczka malucha muszą przyzwyczaić się do nowej roli. Zapewniaj piersiom dostęp powietrza, myj je samą wodą, ewentualnie smaruj własnym mlekiem. Jeżeli brodawki bardzo bolą i uniemożliwiają karmienie możesz zastosować kapturki ochronne – do kupienia w aptece.
  • Rozstępy skórne zmieniają barwę na srebrzystobiałą i zmniejszają (nie znikają one jednak zupełnie), a przebarwienia skórne tracą intensywność (z wyjątkiem przebarwienia otoczki brodawki sutkowej, która może pozostać na stałe).
  • Staraj się jak najwcześniej wstać z łóżka, wziąć prysznic, przebrać się, co na pewno pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie, zacznij spacerować, choćby po szpitalnym korytarzu – wczesne chodzenie zapobiega wielu powikłaniom połogu, przyspiesza proces zwijania macicy, poprawia czynność pęcherza moczowego.
  • Pamiętaj, aby po 6 tygodniach udać się na wizytę kontrolną do ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *